W piątek, 8 września, amerykańska spółka Northrop Grumman poinformowała o osiągnięciu podstawowej gotowości operacyjnej przez Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS) w Wojsku Polskim w ramach I fazy programu Wisła.
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło status BOC dla pierwszej z dwóch baterii systemu obrony powietrznej Wisła/MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8, PDB 8) zintegrowanej z systemem IBCS, wchodzącej w skład 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z dowództwem w Sochaczewie. Dywizjon został certyfikowany podczas ćwiczenia Sochaczew-23, które zrealizowano 11 sierpnia w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Ćwiczenie obejmowało kompleksową serię integracji i testów w celu sprawdzenia wydajności systemu IBCS.
Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalna działu Combat Systems and Mission Readiness w Northrop Grumman powiedziała:
Ten kamień milowy stanowi poważny postęp w zakresie zdolności polskiej obrony powietrznej i rozmieszczenia systemu IBCS. Dzięki zintegrowanej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji Polska jest przygotowana na współczesną wojnę i pole walki w przyszłości.
Gen. bryg. dr inż. Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej, dodał:
Status BOC to znaczący krok w procesie rozwoju zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Polski. Z operacyjnego i technicznego punktu widzenia, po zakończeniu wszystkich sprawdzeń w ramach ćwiczeń wojskowych BOC, możemy potwierdzić, że wszystkie elementy pierwszej baterii zostały podłączone i zintegrowane ze sobą w jeden system. Pozwala nam to przenieść szkolenie naszych operatorów na wyższy poziom i wkrótce osiągnąć status IOC.
Przypomnijmy, że we wrześniu ub. r. w Warsztatach Techniki Lotniczej w Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji – System Integration Checkout (SICO) elementów wchodzących w skład polskiego systemu Wisła, a konkretnie pierwszej z dwóch baterii zamówionych w I fazie programu. Zintegrowana bateria została zaprezentowana następnie 14 października tego samego roku (Rusza proces integracji systemu Wisła, Pokaz możliwości systemu Wisła).
Pierwsze szkolenie obsług z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w ramach pakietu szkoleniowego Patriot Familiarization, miało miejsce 7 lutego, natomiast 20 kwietnia, na terenie lotniska Warszawa-Radom odbyło się szkolenie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z wykorzystaniem systemów Wisła, Mała Narew i Pilica. W międzyczasie, 9 marca, poinformowano o odbiorach partii rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) – z łącznie 208 zamówionych (plus 8 testowych) (Szkolenie obsług i załóg zestawów Patriot z udziałem szefa MON, Szkolenie poligonowe pododdziałów obrony powietrznej w Radomiu, Wisła: Dostawa pocisków przechwytujących PAC-3 MSE do Wojska Polskiego).
Z kolei integracja elementów polskiego systemu IBCS rozpoczęła się 15 maja, dostawami kluczowych jego elementów, tj. 12 radiolinii w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network) na przyczepach. O dostawie kolejnych, niesprecyzowanych elementów systemu IBCS dla pierwszej baterii Wisły, Agencja Uzbrojenia informowała 25 maja (dostawa dzień wcześniej). Dostawa kolejnych elementów IBCS, ale dla drugiej baterii Wisły została zrealizowana 17 lipca i obejmowała radiolinie IFCN, serwerownie S-280 i stanowiska dowodzenia (Northrop Grumman dostarczył komponenty polskiego systemu IBCS, Druga partia HIMARS i elementy IBCS w Polsce).
9 czerwca US Army podpisała umowę o wartości 19,7 mln USD (81,33 mln zł) z Northrop Grumman Defense System Sector na produkcję symulatora IBCS dla Polski. Natomiast 28 czerwca Northrop Grumman poinformowała o rozpoczęciu programu szkoleniowego dla polskich żołnierzy Sił Powietrznych z zakresu obsługi systemu (Umowa na symulator systemu IBCS dla Polski, Szkolenie polskich żołnierzy z obsługi IBCS).
Sercem systemu IBCS jest kabina stanowiska dowodzenia i kierowania walką EOC (Engagement Operations Center) i składa się się z trzech elementów: C-OPS (Current Operations IBCS EOC), E-OPS (Engagement Operations IBCS EOC) oraz F-OPS (Future Operations IBCS EOC).
Zadaniem C-OPS jest monitorowanie i kontrolowanie aktualnych działań własnych jednostek, natomiast E-OPS zajmuje się przechwytywaniem pojawiających się zagrożeń. Z kolei F-OPS posłuży do planowania przyszłych działań własnych jednostek i będzie wykorzystywane na szczeblu dowództwa dywizjonu.
Polskie kabiny EOC (C-OPS i E-OPS) będą transportowane za pomocą TS DOW (Transporter Kabin Dowodzenia i Kierowania) z ramą podkontenerową. Uzupełnieniem są stanowiska operatorskie w namiotach ICE (Integrated Collaborative Environment; docelowo zostaną zastąpione przez kontenery) wraz z wyposażeniem dodatkowym (m.in. serwerowniami w kontenerach S-280) i 12 radioliniami w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN na przyczepach.
Tymczasem, 5 września, pierwszego dnia XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w obecności Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy zatwierdził trzy umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii systemu Patriot/IBCS w ramach realizacji II fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Poprzedziły je umowy offsetowe, obejmujące 13 zobowiązań o wartości ok. 1 mld zł, zawarte 25 sierpnia (MSPO 2023: Umowa na realizację II fazy programu Wisła, Umowy offsetowe w II fazie programu Wisła).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.