22 sierpnia br. pojawiła się informacja, że zaprojektowany i produkowany przez, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Fabrykę Broni Łucznik-Radom, pistolet samopowtarzalny Vis 100 M1, zasilany nabojem 9 mm x 19, trafił na amerykański rynek cywilny za pośrednictwem sieci dystrybucji spółek Arms of America z siedzibą w Garland (Teksas) oraz Atlantic Firearms z siedzibą w Bishopville (Karolina Południowa).
Zaprojektowany i produkowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom pistolet samopowtarzalny Vis 100 M1, zasilany nabojem 9 mm x 19 trafił na amerykański rynek cywilny / Zdjęcie: Atlantic Firearms
Proces uzyskania zgód na eksport pistoletów Vis 100 M1 na rynek amerykański rozpoczął się we wrześniu 2020. Po dłuższej niż oczekiwano procedurze biurokratycznej, wreszcie broń trafiła do USA za pośrednictwem lokalnych partnerów Fabryki Broni Łucznik-Radom.
Vis 100 M1 pojawił się w USA w trzech wersjach kolorystycznych, a Arms of America i Atlantic Firearms wyceniły każdy je jednakowo, czyli 939 USD za standardowy czarny, 1049 USD za Cobalt Kinetiks H-295 z szarym panelem i 1149 USD za pistolet z zamkiem Inox w kolorze stali nierdzewnej (Więcej kolorowych Vis 100 M1).
Wcześniej, w ubiegłym roku, Arms of America i Atlantic Firearms rozpoczęły sprzedaż w USA karabinka 223 S Beryl M1, zasilanego amunicją pośrednią .223 Remington/5,56 mm x 45 NATO, cywilnego subkarabinka Mini Beryl M1-FB AK Pistol (odmiana wojskowego wz. 96 Mini-Beryl), także zasilanego amunicją .223 Remington oraz karabinka samopowtarzalnego 762 S Beryl M1, zasilanego nabojem 7,62 mm x 39 (Karabinek 223 S Beryl M1 w USA, Cywilny Mini Beryl w USA, Karabinek 762 S Beryl M1 w USA).
Opis
Pistolet samopowtarzalny Vis 100 M1 do amunicji 9 mm x 19 podobnie jak jego wojskowy protoplasta działa na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy, która ryglowana jest przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka. Konstrukcja została wyposażona w kurkowy mechanizm uderzeniowy.
Szkielet wykonano ze stopu aluminium i zaopatrzono w podlufową szynę akcesoryjną MIL-STD-1913/Picatinny, która umożliwia montaż oświetlenia lub laserowego wskaźnika celu. Pistolet zasilany jest z dwurzędowych, 17-nabojowych magazynków (dwa naboje mieszczą się dzięki powiększonej stopce). Pojemność magazynka można zmniejszyć do 15 poprzez zastosowanie klasycznego denka i płytki oporowej (w zestawie) znanych z odmiany wojskowej, pozwoli to na zmniejszenie wysokości broni.
Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker). Kształt kabłąka pistoletu umożliwia dogodne posługiwanie się bronią w rękawicach ochronnych zarówno latem, jak i zimą. Kurkowy mechanizm spustowo-uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA), pozwala na szybkie i celne oddawanie strzałów.
Broń dostosowano do obsługi zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych. Zaopatrzono ją w szereg udogodnień, które mają ułatwić eksploatację podczas strzelań sportowo-dynamicznych. Co istotne zamek pistoletu jest już fabrycznie dostosowany (wyfrezowany) do posadowienia celowników kolimatorowych.
Zmianie w stosunku do wojskowego pierwowzoru uległy również mechaniczne przyrządy celownicze. Fabryka Broni zastosowała model wykorzystujący elementy światłowodowe, co powinno ułatwić celowanie podczas strzelań dynamicznych oraz przy słabym oświetleniu.
Zestaw, sprzedawany w polimerowym kuferku składa się z pistoletu, 2 magazynków o powiększonej stopce, nakładek na chwyt w dwóch rozmiarach, płytki (adaptera) do mocowania różnego typu elektrooptycznych przyrządów celowniczych, zestawu do czyszczenia oraz kluczy imbusowych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.