9 listopada br. amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (DSCA) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Litwy 8 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) wraz z precyzyjną amunicją rakietową. O planach zakupowych w USA informował 10 października br. minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas (Litwa zakupi M142 HIMARS).
Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Litwy 8 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS wraz z precyzyjną amunicją rakietową / Zdjęcie: US Army
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Wilnie wnioskował o 8 wyrzutni M1140 systemu M142 HIMARS, 36 pakietów kierowanych pocisków rakietowych M30A2 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) w wersji AW (Alternative Warhead) z głowicą z kulkami wolframowymi, 36 pakietów pocisków M31A2 Unitary z głowicą odłamkowo-burzącą, 36 pakietów pocisków o wydłużonym zasięgu XM403 Extended Range (ER)-GMLRS AW, 36 pakietów pocisków o wydłużonym zasięgu EM404 ER GMLRS i 18 balistycznych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu MGM-140 Army Tactical Missile System (ATacMS) w wersji eksportowej M57 ATacMS-U (Unitary) z 221-kg głowicą odłamkowo-burzącą WDU-18/B oraz zapalnikami zbliżeniowymi i uderzeniowymi.
Ponadto, wnioskowano o pociski szkolno-treningowe M28A2 LCRRPRP (Low Cost Reduced Range Practice Rocket Pods), systemy wymiany informacji IFATDS (Field Artillery Tactical Data Systems), wzmocnione laptopy, zestawy do integracji systemu zarządzania walką z pojazdami, publikacje dotyczące sprzętu szkoleniowego dla systemu HIMARS i amunicji oraz inne powiązane elementy wsparcia programowego i logistycznego. Całkowity szacowany koszt to maksymalnie 495 mln USD (2,32 mld zł).
W ubiegłym miesiącu minister Anušauskas informował, że do zawarcia umowy międzyrządowej powinno dojść w grudniu br., w związku z czym dostawy mogłyby zostać zrealizowane do 2025. Zakup zestawów M142 HIMARS zostanie sfinansowany dzięki zwiększeniu tegorocznego budżetu obronnego Litwy – na pierwszą transzę zarezerwowano 60 mln EUR (282 mln zł). Warto dodać, że Litwa ma też otrzymać jeszcze w tym roku 141 mln USD (661 mln zł) od USA bezzwrotnej pomocy finansowej w ramach programu Foreign Military Financing (FMF). (Prawie 1,5 mld zł od USA w ramach FMF).
Litewskie zakupy zestawów M142 HIMARS nie są przypadkowe. 21 grudnia 2021 w litewskim Kownie ministrowie obrony państw bałtyckich podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego rozwijania kompetencji rakietowych, zwłaszcza w obszarze polowych systemów rakietowych. Dodatkowy impuls do przyspieszenia implementacji tych planów dały sukcesy ukraińskich wyrzutni tego typu dostarczonych przez USA w ramach pomocy wojskowej w obliczu rosyjskiej agresji.
W związku z czym na zakup zdecydowały się Łotwa i Estonia. 24 lipca br. za pośrednictwem agencji prasowej LETA, łotewski resort obrony ogłosił plany zakupowe 6 wyrzutni, ale Ryga jeszcze zgody nie otrzymała. Z kolei 15 lipca br. Estonia otrzymała zgodę na zakup także 6 wyrzutni wraz z amunicją precyzyjną dalekiego zasięgu, wycenionych na maksymalnie 500 mln USD (2,34 mld zł). Co ciekawe, pakiet amunicji dla Estonii jest identyczny, jak w przypadku Litwy (M142 HIMARS dla Estonii).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.