W środę, 19 lutego 2025, amerykańskie Dowództwo Lotnictwa Strategicznego (Air Force Global Strike Command, AFGSC) poinformowało, że tego samego dnia o godz. 1.00 rano czasu pacyficznego z bazy kosmicznej Vandenberg w Kalifornii wystrzelono nieuzbrojony, międzykontynentalny rakietowy pocisk balistyczny LGM-30G Minuteman III.
Zdjęcia: Staff Sgt. Joshua LeRoi, USAF
Test został zrealizowany przez 377. Grupę Doświadczalną (377th TEG), zlokalizowaną w bazie Vandenberg i był częścią rutynowych oraz okresowych działań mających na celu zademonstrowanie, że amerykańskie odstraszanie nuklearne jest bezpieczne, pewne, niezawodne i skuteczne oraz w celu uspokajania sojuszników USA. Takie testy odbyły się już ponad 300 razy (na około 900 wyprodukowanych dotąd pocisków), a najnowszy nie był wynikiem bieżących wydarzeń na świecie. Poprzednia próba miała miejsce 5 listopada 2024.
Dzisiejszy test startu Minuteman III to tylko jeden ze sposobów, w jaki Departament Sił Powietrznych demonstruje gotowość, precyzję i profesjonalizm amerykańskich sił nuklearnych — powiedział pełniący obowiązki sekretarza Sił Powietrznych Gary Ashworth. Daje to również pewność co do gotowości bojowej i skuteczności misji odstraszania nuklearnego kraju.
Dowódca AFGSC, gen. Thomas Bussiere, dodał: Triada nuklearna jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa narodowego naszego kraju i sojuszników na całym świecie. Ten testowy start jest dowodem gotowości i niezawodności naszego kraju w zakresie potencjału ICBM — powiedział. Dzięki umiejętności i doświadczeniu naszego personelu wsparcia eksploatacji i załóg baz rakietowych, nasze wolności i ojczyzna pozostają bezpieczne.
Podczas tego testu zebraliśmy i przeanalizowaliśmy wydajność oraz inne kluczowe dane, aby ocenić obecne kompetencje systemu rakietowego — powiedział płk Dustin Harmon, dowódca 377. TEG. Dzięki temu nasz zespół może analizować i raportować dokładność i niezawodność obecnego systemu, a jednocześnie weryfikować projektowane ulepszenia systemu rakietowego. Dane, które zbieramy i analizujemy, są kluczowe dla utrzymania Minuteman III, podczas gdy torujemy drogę dla pocisku Sentinel.
Głowica ćwiczebna pocisku w układzie MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle) przebyła dystans około 6762 km (4200 mil) i zgodnie z planem poraziła cel na poligonie Ronald Reagan (Ballistic Missile Defense Test Site) na atolu Kwajalein w archipelagu Wysp Marshalla, na Oceanie Spokojnym. Lot był śledzony przez wiele czujników, w tym radary pracujące w paśmie metrowym i inne czujniki optyczne i telemetryczne.
Obecny naziemny komponent odstraszania termonuklearnego USA składa się z 450 omawianych pocisków balistycznych LGM-30G Minuteman III, rozmieszczonych w bazach lotniczych F.E. Warren (90. Skrzydło Rakietowe USAF), Minot (91. Skrzydło) i Malmstrom (341. Skrzydło). Pociski są uzbrojone w głowice termonuklearne W87-0/Mk-21 o mocy 300 kT oraz W78/Mk-12A o mocy 335-350 kT. Obecnie są wdrażane zmodernizowane głowice bojowe W87-1/Mk-21A o mocy 475 kT, które zastąpią W78/Mk-12A.
Tymczasem, 30 stycznia br. Centrum Uzbrojenia Nuklearnego Sił Powietrznych USA podpisało umowę o wartości około 1,193 mld USD (4,846 mld USD) ze spółką BAE Systems Inc. na dalsze wsparcie eksploatacji i utrzymanie gotowości operacyjnej pocisków Minuteman III.
Oczekuje się, że w 2031 (a nie w 2027 jak wcześniej planowano) pociski Minuteman III będą stopniowo zastępowane przez pociski nowej generacji LGM-35A Sentinel w ramach programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent), które dostarczy spółka Northrop Grumman. 18 stycznia 2024 informowano, że program przekroczył jednak zakładany budżet. LGM-35A Sentinel zostaną rozmieszczone w tych samych lokalizacjach, co Minuteman III. Otrzymają także kolejny typ głowicy bojowe o kryptonimie NGRV (Next Generation Reentry Vehicle).
Wideo: AFGSC