3 czerwca br. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy poinformowały, że 26 maja podpisały z 1. Regionalną Bazą Logistyczną (1. RBLog.) w Wałczu umowę na remonty główne i konserwacyjne partii czołgów PT-91 Twardy. Zadania realizowane będą w latach 2022-2024 (Nowa prezes ZM Bumar-Łabędy).
Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zrealizują remonty główne i konserwacyjne partii czołgów PT-91 Twardy / Zdjęcie: ZM Bumar-Łabędy
ZM Bumar-Łabędy mają ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji specjalnej oraz know-how w zakresie prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia i modernizacji czołgów tego typu (70 lat BUMAR – ŁABĘDY).
Podpisana umowa na remonty czołgów PT-91, które stanowią obecnie większość czołgów Wojska Polskiego, ma kluczowe znaczenie dla zdolności wojsk pancernych i zmechanizowanych i zapewnienia bezpieczeństwa RP. Dzięki regularnym działaniom remontowo-serwisowym użytkowany w polskiej armii sprzęt pancerny odzyskuje w pełni potencjał i utrzymuje wymaganą gotowość bojową – powiedziała Edyta Szymańska, prezes zarządu ZM Bumar-Łabędy.
Czołg podstawowy PT-91 dysponuje precyzyjnym systemem kierowania ogniem oraz systemem ostrzegania. Ochronę sprzętu i załogi dodatkowo wzmacnia pancerz reaktywny. Wóz ma duży potencjał rozwojowy i modernizacyjny. W ramach prac remontowych, poza odtworzeniem pełnego resursu czołgu, możliwe jest jego doposażenie w nowe elementy, zwiększające walory użytkowe i wartość bojową. Sprzęt ten sprawdził się także poza granicami naszego kraju służąc m.in. w Malezji oraz na Łotwie w ramach sił NATO, gdzie do dziś pracownicy Bumaru stanowią wsparcie serwisowe i techniczne dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Kontrakt malezyjski był z kolei jedną z największych umów eksportowych realizowanych przez Bumar-Łabędy, gdzie czołg PT-91 Ex był projektowany od podstaw i dostosowany do specyficznych wymagań zamawiającego. Dostrzegając potencjał rozwojowy sprzętu, spółka sukcesywnie prezentuje w swojej ofercie nowe rozwiązania modernizacyjne, dostosowane do obecnego pola walki. Są one wynikiem prowadzonych prac rozwojowych krajowego przemysłu oraz kooperacji z podmiotami zagranicznymi.
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.