W sobotę, 9 marca, siły ukraińskie zaatakowały za pomocą bezzałogowców rosyjski Taganrogowski Lotniczy Kompleks Naukowo-Techniczny (TANTK) im. G.R. Berijewa w Taganrogu, w obwodzie rostowskim, gdzie są modernizowane m.in. samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Berijew A-50.
Zdjęcie poglądowe: Fighterbomber via Telegram
Do ataku dronowego doszło nad ranem w kilku obwodach Rosji. Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, zestrzelono 47 bezzałogowców bojowych typu kamikaze, w tym 41 w obwodzie rostowskim, 3 w wołgogradzkim, 2 w kurskim i 1 w biełgorodzkim. Według późniejszych doniesień, w ataku użyto bezzałogowych samolotów typu Liutyj, które atakowały działając w roju.
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, pokazujące co najmniej pięć eksplozji na terenie zakładów TANTK i przyzakładowego lotniska. Według gubernatora obwodu rostowskiego Wasilija Gołubiewa twierdzi, ze nie odnotowano na ziemi strat i ranny został jeden strażak.
/1. At night there was a drone attack on Taganrog, Russia. The attack was most likely carried out on an airport/factory where a Russian A-50 had previously been spotted. A-50 was spotted on the satellite imagery published by @cxemu and appeared on the airfield between 28-29th of… pic.twitter.com/YN1ZlpMiqW
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) March 9, 2024
⚡️🤫 Russians are whining that at night the Taganrog Aviation Scientific and Technical Plant of Beriev was attacked by Ukrainian UAVs.
✈️🔥 The A-50, A-100 DRLV aircraft were modernized there. Tu-95 and Tu-142 strategic bombers are also repaired and serviced. pic.twitter.com/fOuxWrhGse
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) March 9, 2024
Jednak najciekawsze informacje pojawiły się dzisiaj. Analitycy z ukraińskiego Frontelligence Insight opublikowali fotografie satelitarne wykonane dziś rano. Analiza porównawcza wcześniejszych fotografii wykazuje ślady detonacji głowic bojowych bezzałogowców na dachu budynku zidentyfikowanego Zakład Montażu Końcowego, w którym podejrzewano, że Rosjanie przeprowadzali naprawy samolotów A-50U.
Warto zauważyć, że na zdjęciach z 8 i 9 marca nie widać pojedynczego A-50U, więc nie wiadomo czy tam znajdował się, gdyż na wcześniejszym zdjęciu z 29 lutego widać było go zaparkowanego w pobliżu hangaru. Nie można wykluczyć, że jest to egzemplarz uszkodzony 26 lutego 2023 podczas postoju przez sabotażystów w białoruskiej bazie lotniczej Maczuliszczy w obwodzie mińskim. Samolot został trafiony dwoma bezzałogowcami w samobójczym ataku, ale później zdołał wystartować i wrócić do Rosji w celu podjęcia prac naprawczych.
Gdyby ukraińskim bezzałogowcom udało się przebić przez dach, głowice bojowe przenoszone przez nie wystarczyłyby aby dokonać znacznych zniszczeń wyposażenia zakładu i samolotów tam stojących. Brakuje jednak wizualnych oznak dużego pożaru, więc utrudnia to ocenę rozmiaru skuteczności ataku.
Z dalszej analizy zdjęć satelitarnych wynika, że w czasie ataku na lotnisku znajdowała się co najmniej jedna bateria systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-300 lub S-400 Triumf. Jeśli nie były to makiety tych zestawów, stosowane jako wabie, to świadczy o wysokiej zdolności ukraińskich bsl kamikaze do pokonywania obrony powietrznej Rosjan.
Frontelligence Insight podsumowuje, że trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczony A-50U, który miał przechodzić remont/naprawę został uszkodzony/zniszczony.
2/ A comparative analysis shows scorch marks on the roof of a building identified by our team as a Final Assembly Facility, where it was suspected Russians were conducting A-50 repairs. The day before the attack: pic.twitter.com/vCmjTxCrsr
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) March 9, 2024
4/ If the drones managed to penetrate the roof, the payload in drones would be enough to cause damage to equipment, and aircraft inside. However, there are no visual indications of a significant fire inside the hangar, making it challenging to assess the extent of the damage
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) March 9, 2024
6/ In summary, our team recognizes that the destruction or damage of the A-50 can't be definitively concluded from this. Nonetheless, this remains a significant achievement for Ukraine due to the ability to bypass AD and target an important facility within Russian territory.
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) March 9, 2024
Na koniec warto zauważyć, że był to drugi atak na zakłady i lotnisko od wybuchu wojny pełnoskalowej ponad dwa lata temu. 1 marca 2022, niedługo po jej wybuchu, siły ukraińskie zaatakowały rakietowym pociskiem balistycznym Toczka-U rosyjską bazę lotniczą, która przylega bezpośrednio do zakładów. Zgodnie z udostępnionymi wówczas materiałami zniszczono co najmniej jeden ciężki samolot transportowy Ił-76MD. Zakłady zajmują się produkcją i remontami wielu typów samolotów, np. łodzi latających Be-200CzS/ES Altair, a także wsparciem bombowców Tu-95MS i samolotów patrolowych Tu-142.
Przypomnijmy, że 2 marca br., rosyjski bloger o pseudonimie Fighterbomber informował na swoim kanale na Telegramie, że rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) odebrały nowo zmodernizowany samolot A-50U Titan-U. Nie zostało to jednak dotąd potwierdzone przez oficjalne czynniki. W tym roku Rosjanie stracili dwa takie samoloty: 14 stycznia jeden został zestrzelony prawdopodobnie przez Ukraińców, a 23 lutego kolejny został strącony albo przez własną obronę powietrzną, albo ponownie przez siły ukraińskie. W rejonie południowego frontu miał być rozmieszczony tylko jeden egzemplarz, poza tymi utraconymi.