W niedzielę, 11 czerwca br., amerykański dziennik The Wall Street Journal opublikował artykuł o wykorzystaniu przez Siły Zbrojne Ukrainy dostarczonego przez USA, Niemcy i Niderlandy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Dyrektor generalny amerykańskiej spółki Raytheon Technologies (głównego integratora systemu) Greg Hayes ujawnił, że do końca 2024 Ukraina otrzyma pięć kolejnych zestawów tego systemu obronnego.
Zdjęcie: Raytheon Technologies
W artykule czytamy, że podczas pierwszego zmasowanego ataku rakietowego na Kijów, 15 na 16 maja br., radar AN/MPQ-65 baterii Patriot wykrył rosyjskie pociski hipersoniczne (aerobalistyczne) Ch-47M2 Kindżał z odległości nieco ponad 200 km (125 mil), a ostatni, szósty z nich został zestrzelony w odległości ok. 14,5 km (9 mil) od stolicy Ukrainy.
Dziennikarze WSJ cytują ukraińskiego dowódcę 96. brygady obrony powietrznej wojsk lotniczych SZ Ukrainy płka. Serhija Jaremenkę, który powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy są zadowolone z systemu Patriot, których otrzymano dotąd dwa zestawy (baterie), ale do chwili ataku nie było pewności na temat realnej skuteczności zestawów, zwłaszcza w kontekście ewentualnego użycia rosyjskiej superbroni, jak określała pociski Kindżał kremlowska propaganda. Ostatecznie Patriot pokazał swoją wyższość nad Kindżałem.
Zestawy Patriot, wraz z innymi zachodnimi systemami (m.in. niemieckimi IRIS-T SLM), a także tymi z czasów ZSRS skutecznie odpierają większość rosyjskich środków napadu powietrznego: bojowe bezzałogowce, pociski manewrujące i pociski balistyczne. Skuteczność bojowa Patriota ma wynosić ok. 90%.
Dalej w artykule cytowany jest dyrektor generalny Raytheon Technologies Greg Hayes, który stwierdził, iż są realizowane prace w celu zwiększenia produkcji seryjnej Patriotów do 12 jednostek ogniowych rocznie. Zadeklarował również, że do końca przyszłego roku Ukraina otrzyma pięć kolejnych zestawów. Nie jest jednak jasne, kto będzie finansował dostawy – być może będzie to rząd amerykański.
Co ciekawe, do systemu MIM-104 Patriot, po doświadczeniach ukraińskich, mają zostać wprowadzone bliżej nieokreślone modyfikacje.
O dostawach pierwszych dwóch zestawów Patriot informowały władze w Berlinie i Waszyngtonie 18 i 19 kwietnia br. Niemcy przekazały jedną baterię z pociskami PAC-3 CRI, do której dwie wyrzutnie dostarczyły Niderlandy, a USA samodzielnie drugą baterię. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Niderlandach 4 maja br. padła deklaracja ze strony władz w Hadze o planach przekazania kolejnych wyrzutni systemu Patriot.
Debiut bojowy systemu Patriot w Ukrainie nastąpił w nocy z 4 na 5 maja br.
Jeśli chodzi o dostawy pocisków przechwytujących PAC-3 CRI do ukraińskich zestawów, USA ogłaszały takie zamiary w ramach pakietów pomocy wojskowej: 9 czerwca, 31 maja oraz 4 kwietnia.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.