W poniedziałek, 10 marca 2025, turecka spółka Aselsan poinformowała o udanym teście mobilnego systemu broni laserowej krótkiego zasięgu Gökberk, który automatycznie wykrył, namierzył i zneutralizował bezzałogowce bojowe klasy FPV (First-Person View).
Podczas testów udało się zneutralizować bezzałogowce na dystansach 1200 i 1500 m (stałopłat i wielowirnikowiec) oraz przepalić płytę stalową o grubości 6 mm z odległości 600 m.
Laser jest odpowiedzią na koncepcję budowy wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, którą władze w Ankarze nazwały Stalową Kopułą (ang. Steel Dome) jako system najniższego piętra. Jak podkreślono, przeznaczony jest do neutralizacji takich zagrożeń, jak bezzałogowe statki latające klasy mikro i mini, ale także improwizowane ładunku wybuchowe (IED).
Składa się z systemu rozpoznawczego złożonego z głowic optoelektronicznych, radaru i układu zliczeniowego İhtar 100/S do automatycznego wykrywania i śledzenia celów umieszczonego na obrotowym wynośnym maszczie oraz systemu wysokoenergetycznej broni laserowej o mocy wyjściowej 5 kW wraz z układem zasilania, który dysponuje własnym systemem naprowadzania, złożonym m.in. z kamery dziennej i termowizyjnej oraz dalmierza laserowego. Co ciekawe, drugorzędnym uzbrojeniem jest klasyczna zagłuszarka fal radiowych. Całość posadowiono na średnim samochodzie ciężarowym w układzie napędowym 6×6.
System naprowadzania i kierowania ogniem jest wspierany przez algorytmy uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), a układy chłodzenia pozwalają na ciągłą pracę przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Partnerem w opracowaniu systemu była spółka Tübi̇tak Bi̇lgem, a jego wszystkie główne komponenty zostały wyprodukowane w kraju.
Według producenta, Gökberk odegra kluczową rolę w obronie stałych obiektów, takich jak bazy wojskowe, lotniska, elektrownie i rafinerie ropy naftowej, i będzie miał szeroki zakres zastosowań dzięki swojej mobilności. Dzięki danym uzyskanym z testów ogniowych i prób przeprowadzonych w różnych warunkach pogodowych, prace nad udoskonaleniem i rozwojem systemu trwają.
Technologie laserów światłowodowych, a także półprzewodnikowych do aplikacji przeciwlotniczych są rozwijane w Turcji od kilku lat. W przeszłości, Aselsan opracowała system broni laserowej LSS umieszczony na podwoziu pojazdu taktycznego BMC Amazon, który był zdolny do neutralizacji zagrożeń powietrznych na dystansie do 500 m i na lądzie do 200 m. Testy przeprowadzono w 2018. Konkurencyjna spółka Roketsan opracowała z kolei system ALKA o zasięgu do 1000 m, natomiast Meteksan Defense Industry – system o nazwie Nazar, a Tübi̇tak Informatics – Jarmol.
https://twitter.com/aselsan/status/1899003860129071167