We wtorek, 25 lutego 2025, Jak dowiedział się turecki portal branżowy SavunmaSanayiST, spółka Roketsan jest gotowa do rozpoczęcia produkcji seryjnej 155-mm precyzyjnej amunicji artyleryjskiej LG-155. System uzbrojenia został ujawniony na ubiegłorocznej wystawie obronnej Saha Expo Defence & Aerospace Exhibition, 22-24 października 2024.
Dyrektor generalny spółki Roketsan, Murat Äkinci, w wywiadzie dla portalu SavunmaSanayiST oświadczył, że prace rozwojowe, w tym testy, nowej amunicji przeznaczonej dla tureckich 155-mm haubic dobiegają końca i wkrótce powinna rozpocząć się produkcja małoseryjna dla wojska. Partnerem w produkcji będzie spółka Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE).
LG-155 to 155 mm pocisk artyleryjski naprowadzany laserowo. Masa wynosi 50 kg, z czego 22 kg przypada na część bojową. Pocisk ma 1,2 m długości oraz skuteczny zasięg rażenia od 7 do 25 km. Dokładność CEP (Circular Error Probability) nie przekracza 5 m. Do korekcji trajektorii lotu służą dwa zestawy powierzchni sterowych, po cztery – tylny i przedni.
W przedniej części pocisku umieszczono moduł naprowadzania na odbitą wiązkę lasera. Ma to pozwolić na rażenie celów ruchomych, takich jak czołgi lub inne pojazdy opancerzone. Wiążę się jednak to z koniecznością podświetlenia celu przez żołnierzy piechoty lub sił specjalnych, albo bezzałogowe statki latające, wyposażone w laserowe podświetlacze.
Takim naprowadzaniem charakteryzuje się polska Amunicja Precyzyjnego Rażenia APR 155, opracowana przez wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółkę Mesko i CRW Telesystem-Mesko we współpracy z Wojskową Akademię Techniczną i z ukraińską SE SFTF Progress. Ma nieco gorsze parametry: masę ok. 48 kg i zasięg rażenia do ok. 20 km.
LG-155 Lazer Güdümlü Topçu Mühimmatımız tehditleri tam isabetle imha edebilmek için lazer güdüm teknolojisi ve yüksek tahrip gücüyle donatıldı. 🎯
Kahraman Ordumuzun emrinde, birlikte güçlüyüz! 🇹🇷🚀#Roketsan 🤝 @MKEgovtr #YarınİçinYüksel pic.twitter.com/g7tBM4QwwM
— ROKETSAN (@roketsan) November 13, 2024