W środę, 23 października 2024, ministrowie obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Republiki Federalnej Niemiec, John Healey i Boris Pistorius podpisali w Londynie porozumienie obronne Trinity House wzmacniające współpracę wojskową obu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Jak podkreśla komunikat prasowy brytyjskiego resortu obrony, podpisanie porozumienia Trinity House oznacza fundamentalną zmianę w stosunkach Wielkiej Brytanii z Niemcami i dla bezpieczeństwa Europy oraz wzmocnienie zdolności obronnych i wzrost gospodarczy w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji i coraz większych zagrożeń.
Nowe partnerstwo pomoże zwiększyć inwestycje w Wielkiej Brytanii — umowa otwiera drogę do otwarcia nowej lufowni do systemów artyleryjskich w Wielkiej Brytanii, co zapewni ponad 400 miejsc pracy i prawie pół miliarda GBP brytyjskiej gospodarce. Otwarcie zakładu niemieckiej grupy Rheinmetall AG umożliwi Wielkiej Brytanii produkcję luf artyleryjskich po raz pierwszy od 10 lat, przy użyciu brytyjskiej stali produkowanej przez Sheffield Forgemasters (Niemieckie haubice RCH 155 AGM dla Wielkiej Brytanii).
Umowa umożliwi Wielkiej Brytanii i Niemcom systematyczną współpracę przez wiele lat w zakresie przełomowych projektów obronnych we wszystkich domenach (powietrznej, lądowej, morskiej, kosmicznej i cyberprzestrzeni). Obejmuje to współpracę w celu przyspieszonego opracowania zupełnie nowego systemu uzbrojenia uderzeniowego o większym zasięgu i precyzji, niż np. obecnie używane brytyjskie pociski manewrujące MBDA Storm Shadow czy niemieckie KEPD 350 Taurus (Polska dołączyła do inicjatywy europejskich pocisków dalekiego zasięgu).
Porozumienie zbliży przemysły obronne obu państw bardziej niż kiedykolwiek, w tym w zakresie długoterminowego zobowiązania do produkcji rodziny transporterów opancerzonego GTK Boxer 8×8 w ramach programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle), wspierającej wykwalifikowane miejsca pracy w Wielkiej Brytanii. Umowa ma również na celu wsparcie i rozszerzenie rozwoju złożonego uzbrojenia w Wielkiej Brytanii, co utoruje drogę do zakupu lekkich torped Sting Ray Mod 2.
Umowa Trinity House obejmuje:
- nowe uzbrojenie uderzeniowe dalekiego zasięgu
- nowy zakład produkcyjny dział dużego kalibru w Wielkiej Brytanii;
- nowa współpraca w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO – wspólne szkolenia sił zbrojnych obu państw w celu wypracowania nowych taktyk;
- współpraca przemysłowa w zakresie platform lądowych: pojazdów opancerzonych Boxer i rozpoczęcie współpracy przy bezzałogowych platformach lądowych;
- ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej – współpraca w celu ochrony kluczowych kabli na dnie morskim na Morzu Północnym. Obejmuje to eksplorację nowych możliwości podwodnego nadzoru w celu poprawy wykrywania aktywności przeciwnika.
- niemieckie samoloty patrolowe i zwalczania okrętów podwodnych Boeing P-8A Poseidon będą okresowo operować z bazy lotniczej RAF Lossiemouth, gdzie będą współdziałać z brytyjskimi Poseidon MRA Mk1;
- wspólne prace nad bezzałogowymi lojalnymi skrzydłowymi (Loyal Wingman);
- eksploracja i rozwój nowego bezzałogowca latającego dla marynarek wojennych pk. Maritime Uncrewed Air System;
- nowe wsparcie dla Ukrainy – uzbrojenie niemieckich śmigłowców Westland WS-61 Sea King Mk41 w nowoczesne systemy rakietowe, a także praca nad koalicjami w zakresie zdolności;
- Wspólna praca z partnerami w celu zintegrowania systemów obrony powietrznej w celu lepszej ochrony europejskiej przestrzeni powietrznej przed zagrożeniem ze strony pocisków dalekiego zasięgu, w oparciu o prace uzgodnione na spotkaniu ministrów obrony NATO zaledwie w zeszłym tygodniu. Chodzi o inicjatywę DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defence).
Umowa Trinity House jest kluczowym przykładem realizacji przez rząd Keira Starmera zobowiązania do zresetowania relacji z europejskimi sojusznikami i wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego. Została podpisana mniej niż 100 dni po wizycie ministra obrony Johna Healey’a w Berlinie w celu rozpoczęcia negocjacji w lipcu i jest pierwszym filarem szerszego traktatu brytyjsko-niemieckiego, do którego w sierpniu zobowiązali się premier Keir Starmer i kanclerz Olaf Scholz.
Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey powiedział:
Umowa Trinity House jest kamieniem milowym w naszych stosunkach z Niemcami i znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa Europy. Zapewnia ona bezprecedensowy poziom nowej współpracy z niemieckimi siłami zbrojnymi i przemysłem, przynosząc korzyści dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu, chroniąc nasze wspólne wartości i wzmacniając nasze bazy przemysłowe obronne. To przełomowe porozumienie realizuje zobowiązanie rządu zawarte w manifeście do nawiązania nowych stosunków obronnych z Niemcami – mniej niż cztery miesiące od wygrania wyborów w lipcu – i będziemy rozwijać tę nową współpracę w nadchodzących miesiącach i latach. Składam podziękowania naszym zespołom negocjacyjnym, które ciężko pracowały w szybkim tempie, aby to osiągnąć.
Federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział:
Wielka Brytania i Niemcy zbliżają się do siebie. Dzięki projektom obejmującym domenę powietrzną, lądową, morską i cyberprzestrzeń wspólnie zwiększymy nasze zdolności obronne, wzmacniając tym samym europejski filar NATO. Możemy jedynie wzmocnić naszą zdolność do wspólnego działania. Dlatego nasze projekty współpracy są otwarte dla innych partnerów. Nie możemy traktować bezpieczeństwa w Europie jako czegoś oczywistego. Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, ogromnie zwiększa produkcję broni i wielokrotnie przeprowadzała hybrydowe ataki na naszych partnerów w Europie Wschodniej. Dzięki porozumieniu Trinity House pokazujemy, że sojusznicy NATO rozpoznali, czego wymagają obecne czasy i są zdeterminowani, aby poprawić swoje zdolności obronne. Ponieważ stanowi ona podstawę przyszłych projektów, umowa Trinity House jest ważnym wkładem w ten proces. Szczególnie ważne jest dla mnie, abyśmy współpracowali jeszcze ściślej, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO i zamknąć krytyczne luki w zakresie zdolności, na przykład w dziedzinie broni dalekiego zasięgu.
Armin Papperger, dyrektor generalny i prezes grupy Rheinmetall AG, skomentował:
Inwestycja Rheinmetall w zakład uzbrojenia odzwierciedla przyszłościowe podejście do innowacji, współpracy i obrony narodowej. Zapewnia ona, że Wielka Brytania pozostaje liderem w zakresie opracowywania i produkcji technologii obronnych, które chronią zarówno bezpieczeństwo narodowe, jak i globalne.
Gary Nutter, dyrektor generalny Sheffield Forgemasters, powiedział:
Z przyjemnością potwierdzam, że Sheffield Forgemasters przywróci produkcję luf do artylerii po 20-letniej przerwie, aby dostarczać lufy do broni wielkokalibrowej niemieckiej grupie Rheinmetall AG, obsługującej kontrakty obronne i eksport do Wielkiej Brytanii.
Together we are stronger 🇬🇧🇩🇪
The UK and Germany are working as close as ever to ensure our common values, security and prosperity. pic.twitter.com/5VlVJfrYsH
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 23, 2024
NEWS: Today, the United Kingdom and Germany will sign a landmark agreement that will bring our two nations’ Armed Forces closer together than ever. 🇬🇧🤝🇩🇪
What this deal will deliver 👇
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 23, 2024
Today, the UK and Germany signed the Trinity House Agreement.
This defence agreement is a milestone moment: a major strengthening of European security and our shared prosperity. pic.twitter.com/sukxI1YI2p
— John Healey (@JohnHealey_MP) October 23, 2024
Read more about how the Agreement will strengthen our security and prosperity 👇https://t.co/T8164QfGdT
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 23, 2024
Mit verschiedenen Initiativen bei Heer, Luftwaffe, Marine und Cyber erhöhen wir gemeinsam unsere Fähigkeiten:
Das Abkommen stärkt die Zusammenarbeit der #Streitkräfte sowie die Sicherheits- und Verteidigungsindustrie. Weitere Partner können sich an den Projekten beteiligen. https://t.co/3kh0ZZ57XO pic.twitter.com/zpD5i2lTqw— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) October 23, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.