System SkyKeeper wszedł do służby w 2013, lecz w bieżącym roku wprowadzono unowocześnione oprogramowanie, co dostosowało go do obecnych potrzeb. W międzyczasie SkyKeeper przeszedł sprawdzian w warunkach bojowych podczas działań w Iraku i Afganistanie.
Schemat poglądowy działania systemu dowodzenia i zarządzania walką SkyKeeper / Ilustracja: Lockheed Martin UK
Dzięki elastycznej architekturze zastosowanych rozwiązań SkyKeeper może korzystać z szerokiej gamy różnorodnych czujników. Mogą to być radary dozorowania, radiolokatory dalekiego zasięgu, czujniki termiczne zobrazowania w podczerwieni, czujniki akustyczne, radary obserwacji przestrzeni kosmicznej obserwujące obiekty na niskiej orbicie okołoziemskiej, czy nawet obserwatorzy na ziemi.
Kierowaniem systemem zajmują się operatorzy centrum dowodzenia i zarządzania walką, które mieści się w kontenerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu stanowisko dowodzenia może być zamontowane na samochodzie ciężarowym w celu zwiększenia mobilności systemu.
Obecnie Sky Keeper współpracuje lub w najbliższej przyszłości będzie współpracował z radarami SAAB Giraffe AMB, SAAB G4A, Weibel XentaX, ELTA 2084, a także radarami Lockheed Martin TPS-77 MRR i TPQ-53 funkcjonującymi w oparciu o system wymiany informacji ASTERIX. Nie jest to oczywiście jedyny system wymiany danych, SkyKeeper może korzystać również z łącza danych Link 16 i Link 11 z rozwinięciem do Link 22 oraz kilku innych.
SkyKeeper może działać w oparciu o pojedynczy węzeł i ośrodek dowodzenia jak również może być wprzęgnięty w system sieci informacyjnej obejmujący wiele węzłów. System może być wykorzystywany zarówno na poziomie dywizji, brygady jak i na jeszcze niższych szczeblach dowodzenia.
Obecnie Skykeeper może dostarczać dane do systemów obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu (SHORAD i VSHORAD) oraz zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że SkyKeeper jest obecnie integrowany z nowym systemem broni energetycznej (energii skierowanej) opracowywanym przez koncern Lockheed Martin.
System ma pokrycie radarowe w zakresie 360 stopni. Pozwala na przechwycenie celu w odległości 40 km do wysokości 20 000 m. Pozwala to na niszczenie celów z dala od bronionej infrastruktury krytycznej.
Propozycja Lockheed Martin UK jest skierowana między innymi do państw Europy Środkowej jak Słowacja i Łotwa. System SkyKeeper jest także oferowany Polsce jako rozwiązanie do zastosowania w programie systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Sona, przeznaczonego m. in. do niszczenia pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu, pilotowanych środków napadu powietrznego oraz bezzałogowych statków powietrznych.