W środę, 27 listopada 2024, w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się spotkanie wiceministrów obrony narodowej Polski i Republiki Korei. Rozmowy koncentrowały się na współpracy w zakresie obronności, szczególnie w kontekście realizacji kolejnej umowy wykonawczej dotyczącej dostaw czołgów K2 dla Sił Zbrojnych RP (Pierwsze czołgi K2GF trafiły do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Wiceminister Paweł Bejda, odpowiedzialny w MON za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, podkreślił potrzebę zintensyfikowania działań po stronie przemysłowej, czyli po stronie konsorcjum obronnego podpisanego w zakresie polonizacji czołgu K2 pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniowej a koreańskim producentem czołgu, spółką Hyunday Rotem. Podkreślił jednocześnie gotowość polskiego MON do podpisania umowy jak tylko przedstawione zostaną akceptowalne jej warunki (Do Polski dotarł transport kolejnych czołgów K2, haubic K9 i wyrzutni Homar-K).
Kierujący delegacją koreańską, wiceminister w Office of Military Resources Management, Il Sung, ze zrozumieniem odniósł się do stanowiska polskiego MON i obiecał doprowadzenie do szybkiego wdrożenia kontraktu, którego treścią są nie tylko kwestie dostaw, ale także zapewnienie polskiemu przemysłowi obronnemu pozyskanie nowoczesnych technologii zapewniających produkcję oraz serwisowanie czołgów w naszym kraju (Changwon. Wizyta Prezydenta RP w koreańskich zakładach zbrojeniowych).
Ponadto, wiceministrowie podczas spotkania omówili perspektywy dalszej współpracy wojskowej, w tym możliwość wymiany doświadczeń między armiami obu państw. Wskazano również na potrzebę zacieśnienia współpracy w zakresie badań i rozwoju technologii obronnych, które mogą być wykorzystane w przyszłości dla potrzeb obu krajów (Wiceminister Bejda w Korei o amunicji wielkokalibrowej i czołgach).
Strony rozmów podkreśliły znaczenie wzajemnego zaufania i zrozumienia oraz wymiany doświadczeń w kontekście wspólnych wyzwań bezpieczeństwa, jakich doświadczają zarówno Polska, jak i Korea Południowa (Umowa konsorcjum między PGZ a Hyundai Rotem Company zawarta).
Spotkanie w Warszawie było kolejnym krokiem na drodze do pogłębiania strategicznych relacji między Polską a Koreą Południową. Obie strony zadeklarowały wolę kontynuowania rozmów na wysokim szczeblu, gdyż wpływają one na budowanie partnerstwa, a przy tym na bieżące rozwiązywanie pojawiających się problemów.
Wiceminister Bejda na zakończenie spotkania podziękował Il Sung-owi za konstruktywne rozmowy oraz wyraził nadzieję na to, że współpraca między Polską a Koreą Południową stanie się wzorem dla relacji dwustronnych w zakresie obronności.
Wcześniej, 6 listopada br. wiceminister Paweł Bejda spotkał się z delegacją Korei Południowej kierowanej przez zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, p. Sunghwan Yin.
W trakcie rozmów omówiono stan działań podejmowanych w ramach partnerstwa strategicznego pomiędzy oboma krajami w dziedzinie obronności.
Rozmowy w dużej mierze obejmowały sprawy dotyczące rozwoju współpracy przemysłowej, wymiany technologii oraz utworzenia linii produkcyjnych sprzętu koreańskiego w Polsce.
17 października br. w Ministerstwie Obrony Narodowej wiceminister Paweł Bejda gościł delegację Korei Południowej, której przewodniczył wiceminister Agencji ds. Zamówień Obronnych (DAPA) Hyunki Cho. W skład delegacji weszli także Ambasador Korei Południowej Hoonmin Lim oraz Prezes i Dyrektor Generalny Korea Aerospace Industries (KAI) Gooyoung Kang.
Głównym tematem rozmów był rozwój bilateralnej współpracy w obszarze obronności. Jednym z tematów były kwestie związane ze współpracą przemysłów i polonizacją.
Goście koreańscy podkreślali potencjał Polski, w której widzą ulokowanie centrum serwisowego FA-50 na Europę na bazie zakładów WZL-2 (Delegacja z Korei Południowej w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2).
Dyskutowano także o możliwości rozszerzenia współpracy technologicznej i przemysłowej, w tym transferze technologii i wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy i chęć dalszego rozwijania partnerstwa, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa zarówno Polski i Korei Południowej.