W sobotę, 23 września, agencja prasowa Reuters poinformowała, powołując się na dwóch anonimowych urzędników amerykańskich, że USA prowadzą rozmowy z Wietnamem dotyczące możliwości zatwierdzenia sprzedaży dużego pakietu uzbrojenia, w tym m.in. samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon.
F-16 Block 70 / Zdjęcie poglądowe: Lockheed Martin
Byłaby to największa sprzedaż w dziedzinie wojskowości w historii obu państw. Do zatwierdzenia pakietu może dojść jednak dopiero w przyszłym roku. Ponadto, administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wypracowanie specjalnych warunków finansowania negocjowanego kontraktu z uwagi na fakt, że broń amerykańska jest droższa od tej rosyjskiej, a której tradycyjnym kupcem jest Wietnam.
Rzecznicy prasowi Białego Domu i wietnamskiego ministerstwa spraw zagranicznych nie komentują tych doniesień. Jeden z urzędników amerykańskich powiedział, że w pakiecie miałyby znaleźć się przede wszystkim samoloty bojowe F-16 w niesprecyzowanej wersji i stanie (nowe czy używane), natomiast drugi wskazał również inne interesujące stronę wietnamską rodzaje wyposażenia:
Mamy bardzo produktywne i obiecujące relacje w sferze bezpieczeństwa z Wietnamczykami i widzimy interesujący ruch z ich strony w (zainteresowaniu) niektórymi systemami amerykańskimi, w szczególności wszystkim, co może pomóc im lepiej monitorować ich domenę morską, być może samoloty transportowe i inne platformy. Część tego, nad czym pracujemy tutaj, ponieważ rząd USA jest kreatywny, obejmuje to w jaki sposób możemy spróbować zapewnić Wietnamowi lepsze opcje finansowania, aby uzyskać dla nich systemy, które mogą być dla nich naprawdę przydatne.
Finalizacja tak dużego kontraktu zbrojeniowego bez wątpienia wywoła ostrą reakcję graniczącej z Wietnamem Chińskiej Republiki Ludowej, a także wspomnianej Rosji, której rynki zbytu uzbrojenia kurczą się w związku z międzynarodowymi sankcjami ekonomicznymi, nałożonymi przez Zachód w odpowiedzi na pełnoskalowy atak na Ukrainę (problemem może też być dostawa części zamiennych do już użytkowanych wzorów i typów uzbrojenia). Ewentualna sprzedaż systemów dla wietnamskiej marynarki wojennej będzie kluczowa w kontekście trwającego od lat sporu terytorialnego na linii Hanoi-Pekin wokół Morza Południowochińskiego.
USA zniosły embargo na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu w 2016, ale dopiero po objęciu rządów przez Joe Bidena doszło do przełomu na linii Waszyngton-Hanoi. Do tej pory Wietnam kupował w USA kutry patrolowe typu Hamilton dla straży wybrzeża (dwa przekazane, trzeci w planach) i samoloty szkolno-treningowe Beechcraft T-6C Texan II (12 zamówionych), ale Rosja nadal pozostaje głównym dostawcą systemów uzbrojenia na poziomie około 80% (Hanoi było zainteresowane m.in. Su-35S).
Wietnam przeznacza rocznie około 2 mld USD na zakup uzbrojenia za granicą, a zakupy w USA w ciągu dekady nie przekroczyły 400 mln USD. Poza Rosją czy USA należy też wskazać ostatnie zakupy średnich samolotów transportowych Airbus C295, samolotów szkolenia zaawansowanego Aero L-39NG czy izraelskich zestawów przeciwlotniczych Spyder, a nawet polskich mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20S, natomiast w ostatnim czasie zainteresowanie południowokoreańskimi haubicami K9A1 Thunder (Pierwszy wietnamski Aero L-39NG, Wietnam zainteresowany haubicami K9A1 Thunder, Eksportowe MS-20S dostarczone, Jak-130 dla Wietnamu, Wietnam odbiera T-90S).
Obecnie, ludowe wojska lotnicze Wietnamu (Không quân nhân dân Việt Nam, KQNDVN) użytkują 11 myśliwskich Su-27P/SK/UBK (zamówionych w latach 1994-1995) i 35 wielozadaniowych Su-30MK2W (zamówionych w latach 2003-2013). W służbie pozostaje także 34 starsze samoloty myśliwsko-bombowe Su-22M4/UM3K.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.