Rafael Advanced Defense Systems, światowy lider w dziedzinie rozwiązań obronnych zaprezentuje swoje najnowocześniejsze technologie na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Kielcach. Ta wiodąca wystawa przemysłu obronnego zgromadzi 600 spółek z całego świata i skoncentruje się na wzmacnianiu strategicznych partnerstw i rozwijaniu technologii obronnych w dynamicznym krajobrazie geopolitycznym.
Aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) Trophy HV klasy hard-kill na czołgu M1A2SEPv2 Abrams amerykańskich wojsk lądowych (US Army). Składa się z radiolokatorów wykrywających zagrożenia wokół chronionego pojazdu oraz efektorów MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator), które niszczą nadlatujące pociski / Zdjęcie: Leonardo DRS
Kluczowe rozwiązania prezentowane na wystawie:
1. Aktywny system ochrony (ASOP) Trophy: Centralnym elementem wystawy Rafaela będzie system Trophy, który zapewnia krytyczną ochronę czołgów i pojazdów opancerzonych. Wdrożony w czołgach podstawowych takich jak M1A2 Abrams amerykańskich wojsk lądowych (US Army) i Merkawa Mk4 Sił Obronnych Izraela (Cahal). Zaawansowane zdolności wykrywania i neutralizacji zagrożeń Trophy sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla Sił Zbrojnych RP. Jego niezrównana ochrona przed szeroką gamą zagrożeń na polu walki zwiększa przeżywalność wojsk pancernych i zmechanizowanych. Co warte uwagi, Trophy jest dostosowany do polskich Abramsów.
Bieżące konflikty na całym świecie, w tym operacja Żelazne Miecze w Izraelu, podkreśliły krytyczną potrzebę posiadania ASOP jako podstawowej cechy pojazdów opancerzonych. Trophy udowodnił, że jest liderem na rynku APS, odnosząc sukcesy podczas walk w Izraelu w ciągu ostatnich 10 miesięcy.
- Sukces operacyjny: Setki czołgów i transporterów opancerzonych wyposażonych w Trophy wkroczyły na terytorium wroga, najgęściej zaludnione i najbardziej skomplikowane miejskie pole bitwy na świecie, pełne zagrożeń. Trophy pomyślnie przechwycił setki skutecznych zagrożeń ze wskaźnikiem powodzenia powyżej 90%, ratując życie setkom żołnierzy.
- Udowodnione osiągnięcia: Przy zamówieniu ponad 1900 zestawów, Trophy został zintegrowany z 16 różnymi platformami i jest aktywnie wdrażany w czterech brygadach czołgów Abrams w USA.
Spike NLOS na amerykańskim śmigłowcu szturmowych AH-64E Apache Guardian / Zdjęcie: USAF
2. Pocisk Spike NLOS do zastosowań wieloplatformowych i wielodomenowych.
Na uwagę zasługuje pocisk Spike NLOS (Non-Line of Sight), zintegrowany ze śmigłowcami, takimi jak AH-64 Apache (Izraelskiego Korpusu Powietrznego i Lotnictwa US Army). Spike NLOS ma teraz zasięg zwiększony do 50 km po odpaleniu ze śmigłowca i do 32 km z wyrzutni na ziemi, oferowanej w polskim programie niszczyciela czołgów. Wraz ze zdolnościami odpalania spoza zasięgu widoczności celu i pasywnym kierowaniem, wydłużenie zasięgu zwiększa już bardzo wysoką przeżywalność platformy.
Ponadto, oprócz tradycyjnych zastosowań, Spike NLOS 6. generacji , którego premiera odbyła się na targach Eurosatory 2022, jest optymalnym rozwiązaniem służącym do zwalczania celów wysokowartościowych w obszarach antydostępowych (A2/AD), bez pogarszania dokładności i skuteczności. Nowe zdolności strzelania salwą, przekazanie kierowania, namierzanie celu i zwiększony zasięg to niektóre z ulepszonych możliwości tego najnowszego modelu znanej na całym świecie rodziny pocisków Spike.
Wariant Spike NLOS skutecznie zwalcza cele leżące poza linią widoczności. Jest odpalany z platform powietrznych, lądowych lub morskich, zapewnia krytyczne zdolności uderzeniowe umożliwiające wybór celów i przerwanie misji podczas lotu, ale też wywiadu taktycznego i oceny uszkodzeń w czasie rzeczywistym oraz działanie zarówno w scenariuszach ofensywnych, jak i defensywnych.
Spike NLOS 6. generacji, bazujący na wyjątkowym sukcesie operacyjnym całej rodziny pocisków Spike, ma kilka nowych, ulepszonych zdolności, uwzględniających potrzeby i trendy współczesnego pola walki. W szczególności te zaawansowane technologie jeszcze szybciej zamykają pętlę pomiędzy czujnikiem i środkiem ogniowym i jeszcze skuteczniej neutralizują ataki roju spoza zasięgu obrony powietrznej, w rezultacie zwiększając całkowitą przeżywalności na polu walki.
SPYDER All In One / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems
3. Uniwersalny system obrony powietrznej SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) jest używany operacyjnie przez siły zbrojne kilku państw na całym świecie (ostatnio zamówiła go Republika Czeska w wersji o wydłużonym zasięgu), zapewniając rozwiązania w zakresie obrony powietrznej przed różnymi zagrożeniami powietrznymi, w tym kierowanymi pociskami rakietowymi, bezzałogowymi statkami powietrznymi, samolotami, śmigłowcami i taktycznymi pociskami balistycznymi (TBM). System przechwytuje zagrożenia przy użyciu dwóch rodzin pocisków przechwytujących produkowanych przez firmę Rafael: Python i Derby.
10 stycznia 2024 Rafael przetestował ten system w najnowszej konfiguracji All in One, obejmującej zintegrowany radar, wyrzutnię, głowicę optoelektroniczną, zaawansowany system kierowania i dowodzenia oraz pociski przechwytujące Python i Derby, a wszystko to zamontowane na jednej platformie.
System SPYDER używa najnowocześniejszych, sprawdzonych pocisków powietrze-powietrze o doskonałych osiągach: naprowadzany termolokacyjnie w dwóch zakresach Python-5 oraz naprowadzane aktywnie radiolokacyjnie dalekiego zasięgu I-Derby i I-Derby ER (o zasięgu 100 km). Warianty SPYDER-SR i SPYDER-ER mogą wystrzeliwać pociski pod kątem w pełnej sferze (360°), zapewniając szybką reakcję i mają zdolności działania w trybie przechwycenia celu przed odpaleniem (Lock On Before Launch) / przechwycenia celu po odpaleniu (Lock on After Launch), jednocześnie zwiększając zasięg promienia obrony do 40 km. Wystrzeliwane pionowo pociski SPYDER-MR i SPYDER-LR mogą przechwytywać cele średniego i dalekiego, jednocześnie zwiększając zasięg promienia obrony do 80 km.
Startujący pocisk Stunner systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego David’s Sling / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems
4. Pocisk przechwytujący Stunner jest efektorem systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego David’s Sling (ang. Proca Dawida). Rafael jest głównym wykonawcą prac nad systemem we współpracy z Raytheon (część korporacji RTX). Oddział IAI Elta opracował radar EL/M-2084 MMR, a spółka Elbit Systems opracowała system zarządzania walką Golden Almond.
Pociski Stunner przechwytują cele z prędkością do Ma7,5. W przeciwieństwie do pocisku Tamir, używanego przez system Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła), Stunner jest pozbawiony głowicy bojowej (hit-to-kill), a także jest pociskiem dwustopniowym i wysoce manewrowym, wyposażonym w sensory podczerwieni i kamerę telewizyjną CCD.
Debiut bojowy systemu David’s Sling, należącego do Korpusu Powietrznego Izraela miał miejsce 23 czerwca 2018, gdy dwa pociski Stunner zostały wystrzelone do przechwycenia dwóch syryjskich rakietowych pocisków balistycznych OTR-21 Toczka. Jak dotąd jedynym użytkownikiem eksportowym została Finlandia.
Wzmacnianie lokalnych partnerstw:
Współpraca Rafaela z Mesko, wiodącym polskim producentem branży obronnej, wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, pozostaje kamieniem węgielnym naszej strategii w Polsce. Udane partnerstwo w programie pocisku Spike LR pokazuje zaangażowanie izraelskiej spółki w zwiększanie zdolności obronnych Polski.
Spike LR został zintegrowany ze Zdalnie Sterowanymi Systemami Wieżowymi kal. 30 mm (ZSSW-30), opracowanymi przez Hutę Stalowa Wola (część PGZ) i Grupę WB, które są obecnie integrowane z Kołowymi Transporterami Opancerzonymi Rosomak w wersji bojowej, a w następnej kolejności trafią na bojowe wozy piechoty Borsuk. W przyszłości, ZSSW-30 powinny trafić też na kilkaset Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP) oraz niewykluczone, że także na kilkaset KTO w wersji bojowej nowej generacji, które zostaną opracowane w ramach programu Serwal.
Na podstawie informacji prasowej