W piątek, 13 grudnia 2024, Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że dzień wcześniej w Hadze minister Ruben Brekelmans wraz ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Angelem Tîlvărem podpisał list intencyjny (Letter of Intent, LoI) w sprawie zbadania możliwości formalnego przekazania 18 eks-niderlandzkich samolotów wielozadaniowych F-16AM/BM w Europejskim Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) stronie rumuńskiej.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów
Ruben Brekelmans powiedział:
Utrzymanie miejsca, w którym Ukraina może szkolić nowych pilotów, jest bardzo ważne. Tutaj uczą się używać myśliwców do obrony swojego kraju przed bezlitosnymi rosyjskimi nalotami. Oprócz samolotów, które dostarczamy bezpośrednio na Ukrainę, wspieramy tymi F-16 zarówno naszego rumuńskiego sojusznika z NATO, jak i Ukrainy. EFTC odgrywa kluczową rolę w naszej determinacji w zapewnieniu Ukraińskim Siłom Powietrznym możliwości bojowych F-16. Jest to dobre dla bezpieczeństwa Ukrainy, Rumunii, NATO, a zatem także dla Królestwa Niderlandów.
Angel Tîlvăr dodał:
Dzięki temu partnerstwu pokazujemy po raz kolejny, że inwestycje w obronę są niezbędne dla bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego. Wspólne wysiłki Rumunii, Królestwa Niderlandów i wsparcie spółki Lockheed Martin stanowią konkretny przykład współpracy mającej na celu konsolidację zdolności obronnych. Ponad rok po uruchomieniu Centrum wyniki są jasne: zarówno rumuńscy, jak i ukraińscy piloci korzystają z zaawansowanego programu szkoleniowego. Będziemy nadal rozszerzać te działania, bezpośrednio przyczyniając się do bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej kraju i sojuszników.
Od 20 listopada br. w nowym europejskim centrum szkoleniowym EFTC (European F-16 Training Centre) w 86. bazie lotniczej Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniţă), znanej też jako Fetești lub Borcea, stacjonuje 18 samolotów F-16AM/BM MLU Block 10/15 wycofanych formalnie ze składu królewskich wojsk lotniczych (Koninklijke Luchtmacht) z dniem 25 września br. Przebazowanie samolotów rozpoczęto 7 listopada 2023, a w bieżącym roku pierwsze kursy szkoleniowe ukończyli piloci rumuńscy i ukraińscy. Wsparcie logistyczne zapewnia producent samolotów, spółka Lockheed Martin, natomiast instruktorów – Draken International. Pozostałe 24 eks-niderlandzkie F-16 są przekazywane walczącej Ukrainie w ramach pomocy wojskowej.
Teraz na mocy dokumentu, obie strony zbadają możliwość formalnego wejścia samolotów do składu wojsk lotniczych Rumunii (Forțele Aeriene Române). Obecnie dysponują one:
- 17 egzemplarzami F-16AM/BM Block 15 MLU z oprogramowaniem M5.2R, zgrupowanych w 53. Eskadrze Myśliwskiej. 14 z nich to samoloty eks-portugalskie, a 3 eks-amerykańskie, pozyskane etapami w 2013 i 2020 oraz wdrażane w latach 2016-2021 w ramach programów Peace Carpathian I i Peace Carpathian II.
- 15 z 32 zamówionych eks-norweskich F-16AM/BM Block 20 MLU dostarczonych jak dotąd w pięciu transzach: pierwsza w listopadzie 2023, bezpośrednio po odbiorze w Norwegii, druga 19 kwietnia br., trzecia 28 czerwca, czwarta 24 października, a piąta 13 grudnia br. Sfinalizowanie dostaw zaplanowano na koniec 2025.
Oznaczałoby to, że Rumunia może docelowo użytkować 67 samolotów F-16, zgrupowanych w czterech eskadrach, przed planowanym w latach 2030. wprowadzeniem do służby maksymalnie 48 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Lightning, z których 32 już zamówiono.
Lees hier meer over het tekenen van de intentieverklaring: https://t.co/XHScJH3iBQ https://t.co/4RqR55rTiy
— Ministerie van Defensie (@Defensie) December 13, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.