W poniedziałek, 10 marca 2025, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w mediach społecznościowych, że na bazie Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) 3. Flotylii Okrętów w Siemirowicach powstanie Brygada Rakietowa Marynarki Wojennej, uzbrojona w system obrony wybrzeża NSM-CDS (Naval Strike Missile-Coastal Defence System).
Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia via X
Powstanie Brygada Rakietowa Marynarki Wojennej – odpowiednia koncepcja jej utworzenia już podpisana. Brygada zostanie utworzona na bazie Morskiej Jednostki Rakietowej będzie trzecim związkiem taktycznym Marynarki Wojennej RP. To kolejny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa Polski w rejonie Morza Bałtyckiego! – napisał szef MON na platformie społecznościowej X.
Obecnie, Marynarka Wojenna RP składa się z dwóch związków taktycznych: wspomnianej 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Gdyni oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
Rozbudowa struktur jest wynikiem zawartej 5 września 2023 przez ówczesnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, tj. pierwszego dnia XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce, umowy dotyczącej pozyskania dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych.
Przedmiotem umowy, zawartej wówczas pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Kongsberg Defence & Aerospace, jest dostawa elementów systemu Naval Strike Missile (NSM) dla dwóch MJR, w tym wozów dowodzenia, wyrzutni oraz kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM. Wartość zamówienia wynosi ok. 8 mld zł brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2032.
Co do lokalizacji przyszłej Brygady Rakietowej Marynarki Wojennej, warto zauważyć, że 31 lipca 2024 senator Stanisław Gawłowski złożył skierowanie na 18. posiedzeniu Senatu do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza:
Oświadczenie dotyczy nieczynnego lotniska wojskowego w Zegrzu Pomorskim. W poprzedniej kadencji rząd PiS doprowadził do likwidacji lądowiska, które tam się znajdowało. Wyprowadzono stamtąd 2 działające tam aerokluby. Dzisiaj ten teren, który obejmuje m.in. blisko 3-kilometrowy betonowy pas startowy, teren, na którym kilkanaście lat temu znajdowała się jednostka wojskowa, nie jest wykorzystywany do celów związanych z lotnictwem.
W związku z tym zwracam się z prośbą o przywrócenie możliwości korzystania z tego terenu przez aerokluby, które tam działały, i wnoszę o to, żeby minister obrony narodowej podjął w tej sprawie odpowiednie działania. Cywilni piloci również mogliby być wykorzystywani w sytuacji, gdyby taka konieczność się pojawiła.
W odpowiedzi, 30 sierpnia 2024 wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda informował, że zgodnie z planami rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w wyżej wymienionej lokalizacji jest planowane rozmieszczenie Morskiej Jednostki Rakietowej, bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, pododdziałów 8. Pułku Przeciwlotniczego, elementów Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (dywizjon szkolny) oraz budowa składu środków bojowych. W celu właściwego wykorzystania obiektu przez bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych jest planowane przywrócenie charakteru lotniskowego przedmiotowego kompleksu.
Pod znakiem zapytania zostaje zatem na razie lokalizacja dla trzeciej MJR.
https://twitter.com/KosiniakKamysz/status/1899169420309590512