4 września Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformowała o realizacji dostaw Taktycznych Robotów Miotanych TRM do nieujawnionych formacji mundurowych z Izraela i Francji. Dostawy zrealizowano, mimo pandemii COVID-19. Funkcjonariusze obu państw zamówili roboty TRM w kompletacji z możliwością przenoszenia i odpalania granatów hukowo-błyskowych.
trm_izraelfrancja_00: TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne, powstałym w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji
TRM składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości (nawet 9 m) na twarde podłoże, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości (15-20 m) i dokonywać tam zdalnej inspekcji (Roboty rozpoznania dróg dla WP, 2020-09-03).
Urządzenia tego typu zostały wcześniej wyeksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji i Senegalu. Trafiły także na polski rynek są wykorzystywane m.in. przez Służbę Ochrony Państwa, Policję, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Państwową Straż Pożarną / Zdjęcia: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające lub ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników. Unikatowe cechy robota TRM to bezgłośny układ napędowy, możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360 stopni, bez konieczności użycia narzędzi, możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED czy wyzwalania granatów hukowo-błyskowych. Do tego atutem są niewielka masa (1,5 kg w wersji podstawowej) i wymiary zewnętrzne panelu sterowania, nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania czy możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.
Robot porusza się z prędkością do 3,5 km/h, a maksymalny kąt podjazdu to 25 stopni. Zasięg robota w budynkach wynosi 30-100 m, natomiast na otwartym terenie 100-350 m. Czas pracy robota, w zależności od wykonywanej misji, to od 2 do 4 godzin.
Wcześniej, w marcu br. podobne urządzenia dostarczono dla Oddziału Specjalnego Włoskiego Korpusu Karabinierów (Carabinieri Le Squadre Operative di Supporto, Carabinieri S.O.S.). Urządzenia tego typu zostały wcześniej wyeksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji i Senegalu (TRM dla włoskich Karabinierów, 2020-03-13).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.