W sobotę, 8 lutego 2025, Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprezentowało w mediach społecznościowych fotografię ukraińskiego żołnierza z 40-mm granatnikiem rewolwerowym RGP-40 produkcji, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT).
Po lewej RGP-40, po prawej 84-mm granatnik przeciwpancerny Saab M136 AT-4 z donacji amerykańskiej / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Ukrainy
Przypomnijmy, że 4 lutego 2022 w tarnowskich Zakładach Mechanicznych wizytę złożył ówczesny Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółów przekazania wsparcia dla Ukrainy w postaci lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 i ręcznych granatników powtarzalnych RGP-40.
Odnosząc się do ówczesnej sytuacji międzynarodowej (niecałe trzy tygodnie przed rozpoczęciem przez Rosję pełnoskalowej wojny z Ukrainą) zapowiedział, że już w kolejnym tygodniu ruszy na Ukrainę pierwszy transport broni defensywnej. Dziś wiemy, że Siły Zbrojny Ukrainy otrzymało ponad 200 granatników w pełnym ukompletowaniu, łącznie z celownikiem kolimatorowym. Z informacji zwrotnych wiadomo, że są cenione i chętnie wykorzystywane przez ukraińskich żołnierzy.
W maju 2023 Zakłady Mechaniczne Tarnów odwiedziła francuska delegacja władz lokalnych regionu Owernia-Rodan-Alpy. Na opublikowanych zdjęciach można było zobaczyć nowo produkowane granatniki rewolwerowe RGP-40, co sugeruje że tarnowski zakład wznowił ich produkcję seryjną właśnie na potrzeby ukraińskie.
Wiadomo, że początkowo Ukraina otrzymała nieodebraną przez Wojsko Polskie partię 200 granatników zamówionych 11 lutego 2016 w ramach dwuletniej umowy (z dostawami po 100 egzemplarzy do października 2016 i sierpnia 2017). Później prawdopodobnie doszły kolejne dostawy.
RGP-40 nie dla Wojska Polskiego
Przypomnijmy, że 2 lutego 2018 ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON informował Redakcję Portalu MILMAG o odstąpieniu od umowy z powodu niespełnienia przez wyrób wymagań Sił Zbrojnych. Z chwilą doręczenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, po stronie ZMT powstał obowiązek zapłaty kary umownej przewidzianej w umowie, w wysokości 20% jej wartości. RGP-40 zamówiono za 8 903 913,34 zł, a zatem wartość kary to 1 780 782,66 zł.
Problemem okazały się badania kwalifikacyjne (państwowe), podczas których wymogiem było stosowanie amunicji przyjętej do uzbrojenie przez siły zbrojne (najlepiej w ramach NATO). Niestety w trakcie badań nie było amunicji 40 mm o średniej prędkości wylotowej (Medium Velocity, MV) przyjętej na stan przez armie NATO.
>>>Dekada RGP-40<<<
Granatnik RGP-40 to broń przeznaczona do obezwładniania i zwalczania siły żywej, niszczenia urządzeń technicznych, budynków, środków ogniowych, pojazdów lekko opancerzonych oraz stawiania zasłon dymnych i innych oddziaływań nieśmiercionośnych. RGP-40 to półautomatyczna sześciostrzałowa konstrukcja strzelająca granatami kalibru 40 mm x 46 NATO. Wyposażony w integralny bęben nabojowy z sześcioma komorami, każda o długości 140 mm, co pozwala na użycie szerokiej gamy amunicji, także specjalnej. Na osłonie lufy umieszczono trzy szyny do mocowania dodatkowych akcesoriów. Możliwości ogniowe granatnika pozwalają na pokrycie ogniem obszaru o wymiarach 20×60 m, na odległości do 400 m (600-800 m), bez potrzeby ponownego załadowania broni.
Ready to greet 'uninvited guests'.
📷: @GeneralStaffUA pic.twitter.com/XxLaddtww7
— Defense of Ukraine (@DefenceU) February 8, 2025