3 lipca Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w ramach operacji NATO na Islandii. Polska wyśle cztery samoloty wielozadaniowe F-16C/D Bloch 52+ Advanced i do 140 osób personelu naziemnego i lotniczego do misji o kryptonimie Icelandic Air Policing (Tureckie F-16 w Malborku).
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach operacji NATO na Islandii. Polska wyśle cztery F-16 i do 140 osób personelu do misji Icelandic Air Policing / Zdjęcie: Michał Adamowski
Prezydent podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Republice Islandii. Od 5 sierpnia br. Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Przypomniał, że Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych.
Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach – od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi – przypomniał.
Jak poinformował szef BBN, zgodnie z postanowieniem prezydenta, w misji wezmą udział cztery samoloty wielozadaniowe F-16C/D Bloch 52+ Advanced wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel – 140 żołnierzy i pracowników wojska z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego (32. BLT.) w Łasku. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku (WZL-2 będą nadal wspierać eksploatację F-16, 100 tysięcy godzin nalotu polskich F-16, Obsługa okresowa F-16 w WZL-2).
Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych – na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii – zaznaczył Paweł Soloch.
Dowódcą PKW Islandia jest ppłk Michał Kras. Certyfikacja PKW zakończyła się w ubiegłym miesiącu. Część pilotów wcześniej brała udział na innych misjach m.in. NATO Baltic Air Policing, natomiast wszyscy posiadają minimum doświadczenia podczas zadań Air Policing nad Polską.
Od 5.08 br. Siły Zbrojne RP dołączą do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii. W misji wezmą udział cztery samoloty F-16 oraz 140 żołnierzy i pracowników wojska. #IcelandicAirPolicing pic.twitter.com/tRAa6stUfo
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) August 2, 2021
8 lipca w bazie lotniczej Keflavik na Islandii wylądował kontyngent amerykański, złożony z trzech samolotów przewagi powietrznej F-15C Eagle i jednego wielozadaniowego F-15E Strike Eagle z 493. Eskadry 48. Skrzydła Myśliwskiego USAF z bazy lotniczej RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Zastąpiły one cztery norweskie F-35A Lightning II, pełniące tam już swoją drugą turę (Norweskie F-35 na Islandii).
Operacja NATO Icelandic Air Policing rozpoczęła się w maju 2008 i do tej pory brały w nich udział samoloty bojowe z wojsk lotniczych Francji, USA, Danii, Norwegii, Niemiec, Kanady, Portugalii, Włoch oraz Czech. Decyzja o rotacji sił sojuszniczych zapadła po tym, jak we wrześniu 2006 USA wycofały stamtąd swój stały kontyngent wojskowy, a Rosja zaczęła naruszać przestrzeń powietrzną wyspiarskiego państwa. Jednak początkowo rotacje nie były regularne. Zmieniło to się po lutym-marcu 2014, gdy Rosja anektowała ukraiński Krym i kwietnia tego samego roku gdy rozpoczęła się wojna w Donbasie. Od tamtej pory siły NATO stacjonują na Islandii rotacyjnie na stałe (Dynamic Mongoose 2020).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.