Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wzięła udział w 17. edycji wystawy i konferencji obronnej DSA 2022 (Defence Service Asia Exhibition and Conference) w centrum wystawowym MITEC (Malaysia International Trade and Exhibition Centre) w Kuala Lumpur w Malezji. które zaplanowano na 28-31 marca.
Zdjęcia: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Zaprezentowano ofertę robotów mobilnych. Rozwiązania instytutu cieszą się zainteresowaniem na rynkach zagranicznych i są używane między innymi w Korei Południowej i w Indonezji.
Jako jeden przedstawicieli polskiego przemysłu obronnego (wraz z m.in. WB Electronics z Grupy WB i JAKUSZ) Łukasiewicz – PIAP bierze udział w trwających od poniedziałku w Malezji targach DSA 2022. Po raz pierwszy zagranicą na targach zbrojeniowych został zaprezentowany średni robot mobilny (95 kg) PIAP PATROL. Robot został wyposażony w ponad 30 dodatkowych akcesoriów niezbędnych do działań minersko-pirotechnicznych. Pełna gama przecinaków, haków, wybijaków do szyb czy przebijaków do opon.
Na swoim stoisku PIAP zamontował system do bezpośredniej radiografii cyfrowej Logos Imaging XIROS. Jest to największy panele do radiografii cyfrowej z konstrukcją nie wykorzystującą szkła do celów branży Security (o wymiarach 287 mm x 287 mm). Logos Imaging XIROS oferuje zalety wbudowanego systemu bezprzewodowej łączności i wymienny baterii gwarantujących 8 h pracy w zasięgu do 400m. Budowa panelu pozwala na zmniejszenie odległości do krawędzi panelu do 3mm z jednej strony. Wbudowana łączność bezprzewodowa pozwala, w wersji plecakowej, skonfigurować system o masie nieprzekraczającej 5000 g.
Co ciekawe PIAP, wspólnie z przedsiębiorstwem JAKUSZ promował pojazd do przewozu ładunków wybuchowych z pojemnikiem gazoszczelnym IRIS. Jest to platforma przeznaczona do odizolowania i przewozu podejrzanych przedmiotów mogących zawierać materiały wybuchowe, takie jak ładunki terrorystyczne, brudne bomby, improwizowane ładunki wybuchowe.
Zabudowa pojazdu (skonfigurowana podobnie jak w wozach strażackich) pozwala na transport wszystkich
wyspecjalizowanych przyrządów i narzędzi wymaganych dla oddziałów operacji saperskich (rentgen, kombinezon ochronny EOD, robot, haki, zestawy lin oraz dodatkowy sprzęt). Pojemnik transportowy został zaprojektowany w celu ochrony otoczenia przed wszystkimi skutkami eksplozji – falą uderzeniową, odłamkami, ogniem i toksycznymi gazami. Komora może być używana do transportu materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych materiałów o maksymalnej masie wybuchowej do 5 kg (w ekwiwalencie trotylu) lub maksymalnym kalibrze transportowanego pocisku: 100 mm OF-412.
Drugiego dnia malezyjskich targów stoisko Instytutu PIAP odwiedziła delegacja przedstawicieli Ambasady RP w Kuala Lumpur.
Łukasiewicz – PIAP jest od lat aktywny na rynkach azjatyckich. Jest obecny na wielu imprezach branżowych w regionie. Działania promocyjne polskiego producenta robotów przekładają się bezpośrednio na wzrost sprzedaży i rosnącą współpracę z lokalnymi partnerami w Indonezji, Tajlandii, Wietnamu jaki i Korei Południowej (Roboty PIAP EOD Expert-S dla wietnamskiej armii – wywiad).
Przykładowo, w pierwszym kwartale ubiegłego roku zrealizowano kolejną już dostawę robotów PIAP GRYF do Indonezji i Korei Południowej. Roboty instytutu są dostarczane do Indonezji od 2013 roku, a do Republiki Korei od 2015 roku (Kolejne roboty PIAP GRYF w Indonezji).
Stoisko Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odwiedzili m.in. Ambasador RP w Kuala Lumpur Krzysztof Dębnicki i attaché obrony RP płk Marek Waldemar Kotowski.