W ramach upamiętnienia 25. rocznicy walk w stolicy Somalii z 3 października 1993 roku, Troy Industries przygotował karabinek nazwany M16A2 SFOD-D. Broń stanowi replikę modelu Colt R0723, używaną przez komandosów Delta Force podczas operacji Gothic Serpent.
Opracowany przez Troy Industries karabinek M16A2 SFOD-D jest repliką modelu Colt M16A2 Carbine R0723, dostosowaną do amunicji 5,56 mm x 45 NATO skróconą odmianą M16A2. Poprzedzał on wprowadzony kilka lat później model M4/M4A1 /Zdjęcie: Troy Industries
Zaprojektowany przez Troy Industries, z siedzibą w Springfield w stanie Massachusetts, karabinek M16A2 SFOD-D, czyli replika modelu Colt M16A2 Carbine R0723, będzie kompletowany z dwupunktowym pasem nośnym, wysuwaną kolbą i wąskim polimerowym łożem starego typu. Choć jest to skrócona odmiana M16A2, to jednak zamocowano na niej przyrządy celownicze starego typu A1 (z M16A1), umieszczone w integralnym chwycie transportowym. W ukompletowaniu znajduje się 63,5-mm odcinek szyny montażowej, dostosowany do zamocowania na chwycie oraz krótszy na dolnej części łoża. Komandosi SFOD-D używali broni z celownikami kolimatorowymi Aimpoint 5000 i latarkami Surefire.
M16A2 SFOD-D ma być niemal całkowicie zgodny z oryginalną konstrukcją, z pominięciem trybu ognia ciągłego (choć ma takie oznaczenia na komorze spustowej) i dospawaniem na stałe urządzenia wylotowego typu A2, co jest wymogiem amerykańskich przepisów. Nieco odmienna jest z tego powodu długość lufy, wynosi 378 mm (14,9 cala), zaś z całym urządzeniem wylotowym 406 mm (16 cali). Długość broni z kolbą maksymalnie wysuniętą 930 mm, wsuniętą 762 mm.
Operacja Gothic Serpent miała na celu schwytanie przedstawicieli klanu Habar Gidir, dwóch doradców jego przywódcy Mohameda Farraha Aidida. Kierowana przez niego milicja była odpowiedzialna za przejmowanie pomocy humanitarnej dostarczanej głodującym Somalijczykom przez ONZ, jak też zabicie kilkudziesięciu pakistańskich żołnierzy. W wyniku komplikacji siły Task Force Ranger poniosły straty obejmujące dwa śmigłowce Black Hawk, 18 zabitych, 73 rannych 1 zaginionego. O operacji opowiada film Black Hawk Down (Helikopter w ogniu) w reżyserii Ridleya Scotta.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.