W środę, 23 października 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Coopaeration Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Polski pakietu modernizacji Mid-Life Upgrade (MLU) do standardu Viper wszystkich 48 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Block 52+ Advanced za maksymalnie 7,3 mld USD (29,4 mld zł).
Zdjęcie: Michał Adamowski, MILMAG
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Warszawie wnioskował o:
- 58 wyświetlaczy wielofunkcyjnych IPDG;
- 3 pocisków manewrujących AGM-158 JASSM do testów w locie;
- 3 kierowanych bomb szybujących GBU-53/B StormBreaker (wcześniej znanych jako Small Diameter Bomb II) do testów w locie i 8 makiet gabarytowo-masowych tychże;
- 2 kierowanych bomb szybujących GBU-39/B SDB I;
- 58 zestawów nawigacji satelitarnej i zliczeniowej GPS/INS EGI z modułem kryptograficznym SAASM lub M-Code i usługą precyzyjnego pozycjonowania PPS;
- 58 stacji radiolokacyjnych AN/APG-83 SABR z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA);
- 60 komputerów misji MMC 7000AH lub równoważnych;
- 60 komputerów misji nowej generacji XMC lub równoważnych;
- 73 zestawów systemu walki radioelektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS lub AN/ALQ-254V(1) Viper Shield lub równoważnych;
- 2 pocisków szkolnych powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Block II Sidewinder i 2 makiet gabarytowo-masowych CATM-9X Sidewinder.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment):
- główne modyfikacje i wyposażenie wsparcia eksploatacji;
- zestawy systemu radarowego ostrzegania przed pociskami rakietowymi PAWS-2;
- wyświetlacze nahełmowe JHMCS II;
- radiostacje UHF/VHF typu AN/ARC-238 Saturn;
- zestawy zaawansowanego systemu identyfikacji swój-obcy AN/APX-126/127 AIFF z wraz z interrogatorami zintegrowanymi z transponderami CIT w trybie Mode 5 lub równoważnym;
- wyrzutniki flar i dipoli AN/ALE-47 CMDS;
- niejawne procesory do wyrzutników flar i dipoli wraz z sekwencerami i jednostkami sterującymi z wyświetlaczami;
- zaawansowane zestawy walki radioelektronicznej AN/ALQ-254V(1) Viper Shield, w tym zasoby doświadczalne lub równoważne;
- moduły kryptograficzne KY-58, KIV-78 lub równoważne;
- moduły szyfrowanej łączności KGV-135A (COMSEC) z okablowaniem;
- moduły kryptograficzne AN/PYQ-10 SKL;
- dwuzakresowe zasobniki systemu rozpoznawczego MS-110 MARS;
- zestawy systemu planowania misji JMPS z unikalnymi komponentami i oprogramowaniem;
- niejawny sprzęt testowy do pocisków manewrujących AGM-158 JASSM;
- a także: komponenty, części i akcesoria samolotów, części zamienne, akcesoria i materiały eksploatacyjne oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, niejawne i jawne dostawy i wsparcie oprogramowania, niejawne i jawne publikacje oraz dokumentacja techniczna, badania i ankiety, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawcę umowy (Lockheed Martin) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programowego.
Powyższy pakiet obejmuje opcję maksimum jeśli chodzi o wyposażenie, z uwzględnieniem równoważnych komponentów (takich jak komputery misji czy systemy walki radioelektronicznej), z których zostaną zakontraktowane tylko systemy jednego typu, więc wartość umowy na pewno będzie niższa od proponowanej.
Zgodnie z dotychczasowymi informacjami Agencji Uzbrojenia wiadomo, że planowane jest zawarcie umowy międzyrządowej LOA procedurą FMS jeszcze w tym roku. Prace będą prawdopodobnie realizowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy, w tempie 6 samolotów rocznie (zatem przez 8 lat), zgodnie z planami Inspektoratu Sił Powietrznych DG RSZ.
Należy dodać, że poza powyżej proponowanym pakietem modernizacyjnym do standardu Viper (równoważnego dla fabrycznie nowych F-16C/D Block 70/72), polskie F-16 Jastrząb przejdą pomniejsze prace modyfikacyjne, które już zakontraktowano, jak integrację systemu do wymiany danych ze statkiem powietrznym czy czterokanałowych modułów łączy wymiany danych, pracujących w tym standardzie, z radiostacjami MIDS JTRS z trzema dodatkowymi protokołami łączności. Ponadto, w czerwcu br. Lockheed Martin uzyskała zamówienie na niejawne prace modyfikacyjne, w ubiegłym roku USA zgodziły się na ewentualną sprzedaż pakietu wsparcia i modyfikacji floty F-16, a izraelska spółka Elbit Systems otrzymała zlecenie na dostawę taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.