Estońska spółka Milrem Robotics (należąca do emirackiej grupy przemysłowej EDGE) zaprezentowała dwa nowe warianty bezzałogowej samobieżnej platformy THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) – bojowej Hunter i rozpoznawczej Observe – na targach przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2023 (Defence and Security Equipment International) w Londynie, zaplanowanych na 12-15 września (stoisko H4-122) (Milrem Robotics sfinalizowała europejski program iMUGS).
THeMIS Observe został opracowany do wsparcia misji rozpoznawczych. Został wyposażony w różnorodne czujniki do wsparcia operacji dziennych i nocnych, w tym kamerę HeviTrack S spółki HEVI Optronics, akustyczny detektor wystrzału Metravib Defense Pearl, wyrzutnie granatów dymnych ROSY (Rapid Obscuring System) spółki Rheinmetall i radar nadzoru naziemnego Thales Squire. Do samoobrony został uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia deFNder Light spółki FN Herstal. Jako ostatni dodatek, pojazd jest wyposażony w kamuflaż mobilny Sequrests Mobile Multi Camouflage Cover, co zapewnia znaczną redukcję charakterystyki wizualnej NIR, termicznej IR i radaraowej.
Połączenie tych systemów pozwala jednostkom zmechanizowanym na integrację wielu czujników na jednej platformie i szybsze reagowanie na pojawiające się zagrożenia. System jest po raz pierwszy prezentowany w Europie, gdyż światową premierę miał w lutym br. na Międzynarodowej Wystawie Obronnej i Konferencji IDEX 2023 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Milrem Robotics na targach IDEX 2023).
THEMIS Observe to system ISR, który znacznie zwiększa szybkość reakcji jednostki taktycznej na cele której się znajduje, a także dystansu od jednostek wroga – wyjaśnił kpt. w st. spocz. Jüri Pajuste, dyrektor ds. badań i rozwoju w Milrem Robotics. System znacznie podnosi zdolność i przeżywalność taktycznych jednostek rozpoznawczych, powiedział Pajuste, dodając, że ten rodzaj zdolności zwykle nie jest dostępny dla lekkich jednostek piechoty na jednej platformie.
Wideo: Milrem Robotics
THeMIS Hunter to kolejna wariacja na temat bojowej wersji estońskiego bezzałogowca (obok THeMIS Combat). Tym razem samobieżna platforma została zintegrowana z poczwórną wyrzutnią amunicji krążącej Halcon Hunter 2S (która wcześniej na IDEX 2023 była prezentowana na większym, 12-tonowym bojowym pojeździe bezzałogowym Type X RCV).
Zgodnie z dostępnymi informacjami amunicja krążąca opracowana przez emiracką spółkę Halcon Systems przenosi głowicę bojową (odłamkową, kumulacyjną) o masie 2 kg, może przebywać w powietrzu ok. 45 minut przy średniej prędkości przelotowej wynoszącej 25 m/s na wysokości ok. 500 m. Może wykonywać zadania bojowe w roju (IDEX 2021: Amunicja krążąca Halcon Shadow).
Nowy system, THeMIS Hunter, dzięki wspomaganiu sztucznej inteligencji, oferuje jednostkom naziemnym możliwość lokalizowania, śledzenia i dokładnego eliminowania miękkich celów oraz lekko- i średnio opancerzonych pojazdów z bezpiecznych odległości w trudnych warunkach na polu walki.
Jednostki mogą manewrować walką THeMIS z dronami Hunter 2S bliżej linii wroga. Pozwala im to szybciej atakować bliższe cele lub zapuszczać się dalej za linie, aby znaleźć odpowiednie cele – wyjaśnił kpt. w st. spocz. Jüri Pajuste, dyrektor ds. badań i rozwoju w Milrem Robotics.
Bezzałogowe systemy Milrem Robotics są uzupełnione o zestaw MIFIK (Milrem Intelligent Functions Integration Kit), który umożliwia pojazdom użycie funkcji autonomicznych, w tym poruszanie się po wcześniej wytyczonych punktach trasy czy śledzenie i podążanie za innymi pojazdami. Zestaw może pełnić rolę systemu dowodzenia i kontroli, przeznaczonego specjalnie dla systemów robotycznych, który integruje wiele różnych bezzałogowych zasobów lotniczych i naziemnych.
Rozwiązania Milrem Robotics mają na celu ułatwienie współpracy systemów załogowych z bezzałogowymi, od pojedynczego żołnierza, przez załogowe i bezzałogowe pojazdów powietrzne i naziemne, roboty i czujniki w celu uzyskania zwiększonej świadomości sytuacyjnej, zwiększonej siły ognia i lepszej przeżywalności na polu walki.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.