W piątek, 13 czerwca 2025, służba prasowa norweskich sił zbrojnych (Forsvaret) poinformowała w mediach społecznościowych o przeprowadzeniu kolejnych strzelań przez batalion strzelców Jegerbataljonen wojsk lądowych (Hæren) z garnizonu Høybuktmoen w Sør-Varanger w okręgu Finnmark za pomocą przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, produkcji spółki Mesko (część Polskiej Grupy Zbrojeniowej). Pierwsze strzelania przeprowadzono 16 sierpnia 2024.
Zdjęcia: Forsvaret via Instagram
Strzelanie z przenośnych zestawów obrony przeciwlotniczej
Budowa potencjału obrony powietrznej w obrony lądowej Finnmark trwa. W zeszłym tygodniu żołnierze z Jegerbataljonen przeprowadzili ostre strzelanie z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych w Porsangmoen.
Przenośna obrona powietrzna podnosi próg skutecznego działania przeciwnika za pomocą śmigłowców bojowych i dronów w przestrzeni powietrznej nad siłami lądowymi w Finnmark, mówi dowódca batalionu strzelców Jegerbataljonen, Audun Jørstad.
Piorun ma krótki zasięg i jest częścią wielowarstwowej obrony powietrznej, która jest obecnie budowana w Siłach Zbrojnych – czytamy we wpisie Forsvaret na portalu społecznościowym Instagram.
Do postu dołączono fotografie i krótkie nagranie wideo. Strzelania przeprowadził pododdział obrony powietrznej BLV (Med berbart luftvern).
Przypomnijmy, że 29 listopada 2022 w Oslo została podpisana umowa, na mocy której Mesko miała dostarczyć Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii kilkaset pocisków rakietowych Piorun oraz zestawy startowe, tworzące razem przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. 12 grudnia 2023 spółka Mesko informowała o rozpoczęciu dostaw zestawów do Norwegii.
14 listopada 2024 w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej podczas wizyty wiceministra obrony narodowej Pawła Bejdy podpisano list intencyjny (Letter of Intent, LoI) z przedstawicielami Litwy, Estonii i właśnie omawianej Norwegii w sprawie wspólnego zakupu kolejnych zestawów Piorun, co miałoby zostać sfinansowane w ramach europejskiego programu wspólnych zakupów wojskowych EDIRPA (European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act).
Zestawy Piorun zostały zgłoszone, wraz z innymi produktami PGZ, ale i Grupy WB, do programu 5 czerwca 2024. Ostatecznie jednak 14 listopada 2024 Komisja Europejska, gdy ogłosiła zwycięzców pierwszego konkursu, wspólny zakup Piorunów znalazł się tylko na liście rezerwowej, ale w kontekście Polski wybrano projekt CPoA 155mm, czyli zakup amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm różnego typu, wraz z Królestwem Niderlandów, Włochami, Litwą, Chorwacją i Danią. Umowę grantową w tej sprawie, Agencja Uzbrojenia podpisała 10 czerwca br.
PPZR Piorun
Piorun to flagowy produkt Mesko będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Zestaw rakietowy zyskał międzynarodowe uznanie w kontekście wojny w Ukrainie. Realne pole walki pozytywnie zweryfikowało najważniejsze atrybuty systemu – skuteczność, niezawodność, wysoką jakość wykonania oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania (3000. Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun wyprodukowany przez Mesko).
Obecnie Piorun wzmacnia potencjał obronny nie tylko armii polskiej oraz omawianej norweskiej, ale także takich państw jak USA, Estonia, Łotwa, Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Wkrótce umowy na zakup powinny podpisać Słowacja i Belgia. Siły zbrojne krajów z całego świata również zgłaszają zainteresowanie wytwarzanymi przez Mesko przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi, wśród nich Francja, państwo bałkańskie, a system prezentowano w Tajlandii.
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).
Piorun jest zmodernizowaną wersją ppzr Grom, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia do 5500-6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów.
Wprowadzone zmiany objęły także wprowadzenie zapalnika zbliżeniowego (obok dotychczasowego uderzeniowego) oraz kierunkowej głowicy bojowej, co zwiększa skuteczność zwalczania celów małogabarytowych, takich jak bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo wprowadzono także system autoryzacji użytkownika oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.