23 stycznia br. służba prasowa niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehry) poinformowała, że zgodnie z obietnicą i za zgodą prezydenta RP rozpoczęto przebazowanie elementów baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3 z garnizonu w Bad Sülze do Zamościa przy granicy z Ukrainą. Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na stacjonowanie w Polsce niemieckich żołnierzy 12 stycznia (Zgoda prezydenta RP na stacjonowanie niemieckich żołnierzy).
Wczoraj w drogę wyruszyły dwie z trzech jednostek ogniowych, wchodzących w skład baterii z 24. Grupy Obrony Powietrznej 1. Skrzydła Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein z garnizonu w Bad Sülze w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Trafią do Zamościa w województwie lubelskim, gdzie stacjonuje 18. Pułk Przeciwlotniczy. Jest to istotne, gdyż niemieckie zestawy, zgodnie z porozumieniem obu państw, zostaną wpięte w polski system dowodzenia. Personel Luftwaffe wspierają wydzielone jednostki wsparcia z pułku sanitarnego i cyberbezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że 20 listopada ub. r., po tragicznym w skutkach incydencie z Przewodowa w woj. lubelskim z 15 listopada (gdzie zginęły 2 osoby w wyniku upadku szczątków prawdopodobnie pocisku rakietowego systemu obrony powietrznej uruchomionego podczas zmasowanego ataku rosyjskiego w obwodzie lwowskim), Niemcy ogłosiły że rozmieszczą baterię systemu Patriot w Polsce (Niemieckie Patrioty i Typhoony do Polski, Wybuch w Przewodowie: prawdopodobny scenariusz).
Jednak już 23 listopada wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaproponował rozmieszczenie systemu w zachodniej Ukrainie. Propozycja stała się przedmiotem dyskusji na poziomie polsko-niemieckim, ale również na poziomie NATO. Ostatecznie zdecydowano, że bateria trafi do Polski, gdzie zostanie wpięta w krajowy system dowodzenia.
W Polsce jest obecnie rozmieszczona amerykańska bateria Patriot, która chroni port lotniczy Rzeszów-Jasionka, a także brytyjski system Sky Sabre. Sojusznicze zestawy stanowią wzmocnienie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej, jak i wzmocnienie potencjału Sił Powietrznych RP, które przekazały Ukrainie, zgodnie z dostępnymi materiałami wizualnymi, zestawy S-125SC Newa oraz 9K33 Osa AKM-P1 Żądło (Brytyjski Sky Sabre już w Polsce).
Równolegle, Niemcy, w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi z 5 stycznia br., przekażą Ukrainie jedną baterię systemu Patriot, która dołączy do wcześniej zadeklarowanej baterii z zasobów amerykańskich wojsk lądowych (US Army). Dołączą do nich też dwie jednostki ogniowe z Niderlandów (Niderlandy przekażą Ukrainie baterie systemu Patriot, Niemcy przekażą Ukrainie bwp Marder i baterię Patriot, USA dostarczą do Ukrainy zestawy obrony powietrznej Patriot).
Warto przypomnieć, że dwie baterie Patriot z niemiecko-niderlandzką obsługą zostały rozmieszczone począwszy od 20 marca ub. r. w Słowacji, w związku z przekazaniem przez rząd w Bratysławie jedynej swojej baterii systemu S-300PMU do Ukrainy. Co ciekawe, na dowódcę kontyngentu w Polsce został wyznaczony płk Jörg Sievers, który wcześniej dowodził w słowackim Sliaču.
Od końca lat osiemdziesiątych niemieckie wojska lotnicze (Luftwaffe) dysponują łącznie 12 bateriami (24 jednostkami ogniowymi) systemu MIM-104 Patriot w ramach 1. Skrzydła Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein, złożonego z czterech Grup: 21. w Sanitz, 24. w Bad Sülze, 26. w Husum i 61. Todendorf. Dwie dodatkowe baterie służą do szkolenia obsług. Niemieckie zestawy przechodzą tymczasem modernizację do standardu PAC-3+, co ma pozwolić na utrzymanie ich w linii co najmniej do 2030, zanim zastąpi je przyszły system obrony TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) (Niemcy modernizują Patrioty, Niemcy: Program TLVS odroczony).
Seit heute Mittag verlegen zwei unserer #Patriot-Kampfstaffeln nach 🇵🇱. Dort unterstützen sie, die Integrität und Sicherheit des Luftraums unseres Bündnisgebiets an der @NATO-Ostflanke zu sichern. Mehr dazu hier:https://t.co/VucjMq9eb7#StrongerTogether #WeAreNATO@Poland_MOD pic.twitter.com/xNvzooz9sQ
— Team Luftwaffe (@Team_Luftwaffe) January 23, 2023