W czwartek, 18 stycznia, stała komisja budżetowa (Haushaltsausschuss) niemieckiego Bundestagu zatwierdziła wniosek federalnego resoru obrony o sfinansowanie zakupu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu RIS-T SLM (Surface Launched Medium Range). Następnego dnia z kolei zatwierdzono środki finansowane na opracowanie następcy samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard.
IRIS-T SLM / Zdjęcie: Luftwaffe
IRIS-T SLM
Niemieckie wojska lotnicze (Luftwaffe) poinformowały w mediach społecznościowych:
Kamień milowy w ochronie naszych żołnierzy przed atakami dronów i innymi zagrożeniami powietrznymi. Wczoraj komisja budżetowa dała zielone światło dla przyszłego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu i średniego zasięgu. Pierwszy w pełni sprawny IRIS T SLM zostanie dostarczony Siłom Powietrznym w Todendorf tego lata.
W Todendorf, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, na północy Niemiec, mieści się 61. Grupa Obrony Powietrznej, podległa pod 1. Skrzydło Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein (jest to jedna z czterech Grup obecnie wyposażona w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3, który przechodzi modernizację).
Przypomnijmy, że zakup zestawów systemu IRIS-T SLM produkcji niemieckiej spółki Diehl Defence za równowartość mniej niż 1 mld EUR ogłoszono 14 czerwca 2023, wraz z informacją o planach pozyskania izraelskiego systemu przeciwrakietowego Arrow-3 (Hetz-3), którego zakup sfinalizowano 28 września 2023.
Meilenstein für den Schutz vor Angriffen von Drohnen und anderen Bedrohungen unserer Truppen aus der Luft.
Gestern hat der Haushaltsausschuss grünes Licht für das zukünftige Luftverteidigungssystem Nah-/Nächstbereichsschutz gegeben. Bereits diesen Sommer wird die erste voll… pic.twitter.com/MYy34a53Pl— Team Luftwaffe (@Team_Luftwaffe) January 19, 2024
W ubiegłym roku przewodnicząca stałej komisji obrony, Marie-Agnes Strack-Zimmermann z ramienia Wolnej Partii Demokratycznej FDP, argumentowała, że system IRIS-T SLM, dostarczony przez Niemcy do Ukrainy, uratował tysiące istnień ludzkich. Co ciekawe, zestawy miały już wcześniej trafić do Bundeswehry, ale prawdopodobnie zamiast tego trafiły właśnie do Ukrainy.
Zestaw/bateria systemu IRIS-T SLM składa się z kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC) z systemem kierowania ogniem Airbus Defence Fortion IBMS-FS, radaru TRML-4D oraz trzech wyrzutni pocisków przechwytujących IRIS-T/TCV (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) z zapalnikiem zbliżeniowym i uderzeniowym. Pozwala to na rażenie celów na dystansie do 40 km i na pułapie do 20 km. Jest to wydłużona wersja systemu IRIS-T SLS (Surface-Launched, Short-range).
Aby zapewnić wsparcie dla systemu, 20 grudnia 2023, niemiecki Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) podpisał umowę ramową z Diehl Defence na dostawy do 1280 pocisków IRIS-T/TCV.
Następca Flakpanzer Gepard
Flakpanzer Gepard / Zdjęcie: Archiwum Bundeswehry
W piątek, 19 stycznia, Haushaltsausschuss zatwierdziła kolejny wniosek resortu obrony, tym razem dotyczący opracowania prototypu nowego mobilnego zestawu artyleryjsko-rakietowej obrony przeciwlotniczej, który będzie wypełnieniem luki operacyjnej po wycofaniu ze służby operacyjnej 35-mm samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard (a właściwie: Flugabwehrkanonenpanzer Gepard), co miało miejsce z końcem 2010. Obecnie, zestawy te pochodzące z magazynów Bundeswehry, ale także odkupione od Jordanii i Kataru, są używane przez Siły Zbrojne Ukrainy w wojnie z Rosją.
Nowy system wypełni też rolę zestawów rakietowych obrony powietrznej FlaRakRad Roland (a właściwie: Flugabwehrraketensystem Roland), posadowionych na 15-tonowych podwoziach ciężarowych MAN (115 zestawów) i gąsienicowych Marder (143 zestawy), które wycofano w 2005. W służbie pozostały zestawy krótkiego zasięgu LeFlaSys Ozelot (Leichte Flugabwehr System), złożone z wyrzutni FIM-92 Stinger na podwoziu gąsienicowym Wiesel 2.
Nowy system ma być posadowiony na kołowym podwoziu transportera opancerzonego GTK Boxer i dysponować wyrzutnią pocisków przeciwlotniczych IRIS-T SLS. W skład baterii systemu wejdą również pojazdy dowodzenia, pojazdy kierowania ogniem i mobilne radary. Zatwierdzono w tym celu środki finansowe w wysokości 1,23 mld EUR (5,39 mld zł). Prototyp ma być gotowy do 2028.
Wygląda na to, że będzie to pilne wypełnienie luki operacyjnej w ramach wcześniej ogłoszonego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu w programie o kryptonimie NNbS (Nah-und Nächstbereichsschutzsystem).
Zatem może być rozwinięciem koncepcji opracowanego przez rodzimą grupę Rheinmetall AG systemu Oerlikon Skyranger 30 z 30-mm armatą przeciwlotniczą, który był już prezentowany na podwoziu GTK Boxer, a który w ostatnim czasie na innych nośnikach zamówiły Węgry (jako Lynx KF41 Mobile Air Defence Vehicle) i Dania (na podwoziu GDELS-Mowag Piranha V). Niemiecki producent prezentował też wariant Skyranger 30 HEL, dozbrojony w kierowane pociski rakietowe SkyKnight i system wysokoenergetycznej broni laserowej o mocy 20 kW (z planami zwiększenia do 50 kW).