3 grudnia br. amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że wraz z Nanoracks i Voyager Space otrzymały kontrakt o wartości 160 mln USD (651 mln zł) od agencji kosmicznej NASA (National Aeronautics and Space Administration) na budowę pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej Starlab w ramach projektu Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD). Powyższe przedsiębiorstwa nawiązały współpracę celową w tym zakresie 22 października br. (Starlab – komercyjna stacja kosmiczna).
Spółka Lockheed Martin poinformowała, że wraz z Nanoracks i Voyager Space otrzymały kontrakt od agencji kosmicznej NASA na budowę pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej Starlab / Grafika: Lockheed Martin
Starlab umożliwi NASA pobudzenie komercyjnego wykorzystania gospodarki kosmicznej oraz zapewnienie możliwości rozwoju w obszarze nauki i załogi, zanim Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station, ISS) zostanie wycofana z eksploatacji (Test rosyjskiego pocisku antysatelitarnego zagraża ISS).
Dr Amela Wilson, dyrektor generalna Nanoracks, powiedziała:
Mimo, że dzisiejsze wydarzenie jest ważnym milowym osiągnięciem dla Nanoracks i naszego zespołu Starlab, to jego wpływ wykracza daleko poza podpisanie tego kontraktu. Otrzymanie takiego wsparcia od NASA jest potwierdzeniem trwającej ponad dekadę ciężkiej pracy Nanoracks, która umożliwiła komercyjny dostęp do przestrzeni kosmicznej, dostarczając na ISS ponad 1300 komercyjnych ładunków z 30 różnych krajów. Ta nowa szansa otwiera daleko idące możliwości dla kluczowych badań i komercyjnych oraz działalności przemysłowych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani jako jedna z trzech firm do współpracy z NASA i nie możemy się doczekać, aby zaprezentować Starlab naszej globalnej bazie klientów komercyjnych.
Wstępna suma w wysokości 160 mln USD przyznana Nanoracks będzie przekazana do 2025 roku za pośrednictwem finansowanej umowy Space Act. To wstępne dofinansowanie zapewnione przez NASA zostanie uzupełnione o możliwość pierwokupu przez klientów oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Starlab, będący w pełni własnością Nanoracks, ma osiągnąć początkową zdolność operacyjną w 2027 roku, co zapewni ciągłą obecność ludzką na niskiej orbicie okołoziemskiej, dzięki amerykańskiej technologii (Airbus w programie budowy stacji okołoksiężycowej).
NASA będzie miała możliwość zakupu usług związanych z obsługą członków załogi i ładunku na Starlabie poprzez oddzielne kontrakty usługowe z Nanoracks. Nanoracks ma niezrównane doświadczenie komercyjne na ISS. W połączeniu z ekspertyzą inwestycyjną i doświadczeniem w integracji operacyjnej Voyager Space i wizją strategiczną oraz wiedzą inżynieryjną Lockheed Martin, zespół Starlab przedstawił imponujący program dla przyszłości komercjalizacji na orbicie okołoziemskiej.
Na podstawowe elementy stacji kosmicznej Starlab mają składać się: zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin duża nadmuchiwana przestrzeń siedliskowa (habitat), metalowy węzeł dokujący, element zasilający i napędowy, duże robotyczne ramię do obsługi ładunków i rozładunków oraz Park Naukowy George Washington Carver (GWC). Ten ostatni to najnowocześniejszy system laboratoryjny, który zapewni wszechstronne możliwości badawcze, naukowe i produkcyjne. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć do czterech astronautów do prowadzenia kluczowych badań.
Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalna Commercial Civil Space w Lockheed Martin, dodała:
Starlab jest połączeniem bogatej wiedzy i historii działań w kierunku poznawania kosmosu, jakimi może poszczycić się Lockheed Martin, innowacyjnych rozwiązań Nanoracks i finansowej ekspertyzy Voyagera. Ten zespół jest przygotowany do pomocy NASA w realizacji jej misji rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej i umożliwienia komercyjnej transformacji gospodarki kosmicznej.
Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab, wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji ISS. Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierował strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi technologiami kosmicznymi, będzie pełnił funkcję integratora technicznego nowej zaawansowanej stacji kosmicznej.
Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space, wskazał, że:
Wpływ Starlab na komercjalizację przestrzeni kosmicznej jest nie do przecenienia. Dzisiaj jesteśmy świadkami poważnej zmiany gospodarczej, w której obecność firm zajmujących się eksploracją kosmosu jest namacalna, są one dobrze skapitalizowane i zrównoważone komercyjnie. Eksploracja wszechświata wymaga zaangażowania wszystkich na naszej planecie, a my zapraszamy globalną społeczność do udziału w sukcesie Starlab.