Pod koniec sierpnia opublikowano odpowiedź wiceministra obrony narodowej, Wojciecha Skurkiewicza, na interpelację poselską złożoną przez grupę posłów PO-KO (Zofię Czernow, Joannę Frydrych i Mirosławę Nykiel) dotyczącą postępów prac w programie dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) 155-mm kołowych samobieżnych armatohaubic Kryl (Armatohaubica Dana-M w Wojsku Polskim, Próby amunicji precyzyjnej APR 155).
Nieoficjalnie można się spodziewać, że nowy Kryl będzie różnił od wersji pierwotnej, która została dostosowana do transportu lotniczego na pokładzie samolotów C-130 Hercules. Najprawdopodobniej zmieni się podwozie kołowe na którym będzie zamontowana haubica / Zdjęcie: HSW
Interpelacja nr 25019 została wysłana 5 lipca br. Posłowie pytali resort obrony:
- Czy jest planowana realizacja programu 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl w ramach PMT?
- Kiedy jest planowane zakończenie prac w ramach projektu 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym KRYL, realizowanego w ramach NCBiR?
- Jakie środki finansowe zostały dotychczas wykorzystane na projekt 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl, w tym środki z NCBiR?
- Czy planowana jest modyfikacja lub modernizacja armatohaubic Dana wz. 77?
- Czy jakiekolwiek środki finansowe zostały dotychczas wydatkowane na to przedsięwzięcie?
Odpowiedź przedstawiciela resortu obrony wpłynęła do Kancelarii Sejmu RP 27 sierpnia. Wojciech Skurkiewicz poinformował, że:
„Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 r.” jest dokumentem objętym klauzulą niejawności, w związku z czym wynikające z niego dane, związane z terminami i finansowaniem poszczególnych zadań, podlegają ustawowej ochronie. Projekt pod nazwą „Dywizjonowy moduł ogniowy 155 mm armatohaubic samobieżnych” jest w całości realizowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które już przekazało 100% środków finansowych przeznaczonych na wykonanie umowy. Dotychczas wykonawca rozliczył się z wykonania dwóch etapów przedmiotowego projektu, na kwotę ok. 6,7 mln zł.
Zgodnie z realizowaną umową, zakończenie prac powinno nastąpić w bieżącym kwartale. Program Kryl prowadzony jest przez konsorcjum Huty Stalowa Wola (HSW), Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU), Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) oraz spółek WB Electronics (z Grupy WB), Jelcz i AMZ-Kutno. Umowa na realizację prac projektowych została zawarta 28 grudnia 2011. Jej wartość wynosi 28 161 460 zł brutto. Pierwotnie prace miały zakończyć się w 2015.