W czwartek, 14 listopada 2024, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że w ostatnim czasie podpisała umowę o nieujawnionej wartości z Dowództwem Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC), w imieniu Departamentu Obrony USA, na zwiększenie rocznej produkcję pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability 3 Missile Segment Enhancements) do 650 egzemplarzy.
PAC-3 MSE / Grafika: Lockheed Martin
Jest to kluczowy krok w znaczących wysiłkach mających na celu zaspokojenie globalnego popytu na najbardziej zaawansowany pocisk przechwytujący na świecie – informuje producent.
Popyt na sprawdzone w boju zdolności PAC-3 MSE nadal rosną w szybkim tempie — powiedział Brian Kubik, wiceprezes programów PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. Aby sprostać zwiększonemu popytowi, Lockheed Martin rozpoczął ten wysiłek z wewnętrznym finansowaniem ponad rok temu, aby rozszerzyć zdolności produkcyjne PAC-3 MSE, zarówno w naszych fabrykach, jak i w całym łańcuchu dostaw. Inwestujemy również we wdrażanie oszczędnych, przyspieszonych procesów, aby dostarczać ten kluczowy produkt naszym partnerom bardziej efektywnie.
W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zespół PAC-3 znacznie zwiększył produkcję i osiągnął nowe rekordowe wyniki w produkcji pocisków. W 2024 produkcja wzrosła o ponad 30%, a w przyszłym roku zaplanowano wzrost o kolejne 20%. Odbywa się w zakładach Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Camden w stanie Arkansas (w drugim kwartale 2022 ruszyła produkcja pocisków w nowej hali o powierzchni roboczej prawie 7,9 tys. m kw.).
Lockheed Martin jest na dobrej drodze, aby produkować ponad deklarowaną zdolność produkcyjną przez kilka następnych lat. Do końca 2024 Lockheed Martin przekroczy roczną produkcję 500 pocisków PAC-3 MSE, co stanowi nowy rekord produkcji i było zapowiadane jeszcze w maju 2020. Zespół niedawno skompletował również 2000. pocisk tej wersji — znaczący kamień milowy w historii programu (produkcja wielkoseryjna rozpoczęła się w 2018).
W łańcuchu dostawców programu PAC-3 MSE są należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowe Zakłady Elektroniczne (WZE) z Zielonki, które będą produkować poprzeczne silniczki manewrowe ACM (Attitude Control Motors), ulepszony system elektroniczny ELES (Enhanced Electronics System), skrzynkę przełączeniową J-Box (Junction Box) i moduł sterownika silnika MCU (Motor Controller Unit) oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z Łodzi otworzyły niedawno linię produkcyjną kontenerów startowych do tych pocisków.
PAC-3 MSE jest rozwinięciem PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative) z dwupulsowym silnikiem rakietowym na paliwo stałe i został opracowany w celu zwiększenia możliwości systemu MIM-104 Patriot w zakresie przechwytywania rakietowych pocisków balistycznych. W ramach projektu otrzymały one mocniejsze silniki rakietowe. Poprawiono też ich osiągi, takie jak zasięg i pułap przechwytywania. PAC-3 MSE mogą być używane do niszczenia celów manewrujących, takich jak pociski samosterujące oraz załogowe i bezzałogowe statki powietrzne. Są pozbawione klasycznej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym. Do niszczenia celów wykorzystując energię kinetyczną (hit-to-kill).
W ostatnim czasie na zakup kolejnych pocisków PAC-3 MSE zdecydowały się Niemcy, a do nowych użytkowników dołączyły Hiszpania i Szwajcaria. Z kolei 28 czerwca br. zawarto umowę produkcyjną o wartości 5,278 mld USD (wówczas 20,12 mld zł). W ostatnich miesiącach duża nieujawniona partia trafiła do walczącej Ukrainy.