We wtorek, 12 listopada 2024, przedstawiciele amerykańskiej korporacji Lockheed Martin i jej spółki zależnej Sikorsky Aircraft Corp. zorganizowały konferencję prasową w Seulu, aby przedstawić ofertę z ciężkimi śmigłowcami transportowymi CH-53K King Stallion w ramach koreańskiego programu śmigłowców wsparcia operacji specjalnych i ogłosić, że może on być montowany i produkowany w Korei, jeśli zostanie wybrany.
CH-53K dla wsparcia działań specjalnych / Grafika: Lockheed Martin
W dniu 13 kwietnia 2023 urząd ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei podjął decyzję o zakupie z zagranicy wiropłatów w ramach programu ciężkich śmigłowców wsparcia operacji specjalnych. Planuje się wdrożenie łącznie 18 śmigłowców dla wojsk lądowych i 6 kolejnych dla wojsk lotniczych do 2031, przy czym obecnie brane pod uwagę są tylko omawiany CH-53K King Stallion i konkurencyjny CH-47F Chinook spółki Boeing.
Obecnie, wojska lotnicze Republiki Korei (Daehanminguk Gong-gun) dysponują 9 CH/HH-47D, a wojska lądowe (Daehanminguk Yuk-gun) 34 CH-47D – łącznie w siłach zbrojnych służy 43 egzemplarzy. Najstarsze egzemplarze mają ponad 30 lat. 28 marca 2023 podjęto decyzję o zakupie 18 najnowszych CH-47F Block I w celu zastąpienia starych Chinooków.
W 2023 spółka Sikorsky Aircraft Corp. nawiązała współpracę z południowokoreańską Korea Aerospace Industries (KAI) w zakresie programu ciężkich śmigłowców wsparcia operacji specjalnych. Ponieważ Amerykańskie rozszerzają swoje relacje z KAI, ogłoszono, że zrealizuje produkcję i montaż wszystkich 18 śmigłowców CH-53K w Korei, jeśli zostanie oferta zostanie wybrana przez DAPA.
Frank Crisafulli, dyrektor ds. strategii międzynarodowej i handlowej oraz rozwoju biznesu w Sikorsky Aircraft Corp powiedział:
Chcemy rozwijać współpracę w zakresie CH-53K, nie tylko od montażu końcowego, ale w następnym kroku w zakresie produkcji części i komponentów w KAI tutaj, a także eksportować je do innych państw.
Frank Crisafulli wspomniał również, że wydajność i parametry CH-53K są lepsze niż CH-47F, ale istnieje różnica w cenie, więc budżet koreańskiego programu powinien zostać nieco zwiększony.
Obecnie wymogi operacyjne dla śmigłowców operacji specjalnych nie zostały szczegółowo ujawnione, ale ponieważ należy zintegrować kilka dodatkowych rozwiązań do wsparcia misji specjalnych (takich jak systemy łączności, nawigacji i przeżywalności na polu walki), analizuje się, że różnica w konkurencyjności między CH-53K i CH-47F może być niewielka w zależności od każdej propozycji, porównując ogólną cenę całkowitą.
W szczególności Sikorsky Aircraft Corp. zaoferowała zwiększenie zaufania poprzez dalszy rozwój współpracy, koprodukcję z KAI i innymi koreańskimi spółkami oraz offset. Przykładem jest wybór brazylijskiego samolotu transportowego C-390 Millenium spółki Embraer, której oferta zdobyła najwięcej punktów pod względem wydajności, ceny i offsetu w programie LTA-II (Large Transport Aircraft-II).
Sikorsky X2 / Grafika: Lockheed Martin
Dlatego też dyrektor Crisafulli wspomniał, że spółka rozważa również transfer technologii Sikorsky X2, eksperymentalnego śmigłowca ze śmigłem pchającym dla KAI, a także wspomniał o możliwości zapewnienia wsparcia dla programu śmigłowców KAI w przyszłości (Korean Future Vertical Lift).
Sikorsky X2 został zaoferowany Agencji Wsparcia i Zamówień NATO w fazie koncepcyjnej programu śmigłowców wielozadaniowych nowej generacji o kryptonimie NGRC (Next Generation Rotorcraft Capabilities).