We wtorek, 5 grudnia, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że trzy dni wcześniej, 2 grudnia, przeprowadziła kolejny test przeciwpancernego pocisku kierowanego (ppk) średniego zasięgu nowej generacji JAGM-MR (Joint Air-to-Ground Missile-Medium Range). Jest to rozwinięcie wprowadzanego do służby obecnie w amerykańskich siłach zbrojnych ppk AGM-179 JAGM.
JAGM-MR charakteryzuje się zdublowanym zasięgiem rażenia w porównaniu z JAGM: z 8 do 16 km. Najnowszy test przeprowadzono na poligonie Centrum testów uzbrojenia amerykańskiej marynarki wojennej NAWCWD (US Naval Air Warfare Center Weapons Division) China Lake w Kalifornii. Pocisk jest wyposażony w aktywną głowicę poszukiwawczą, pracującą w trzech trybach: półaktywnym laserowym, radiolokacyjnym na falach milimetrowych oraz w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR). Dla porównania bazowy JAGM dysponuje tylko dwoma pierwszymi trybami. Dodanie trzeciego kanału naprowadzania pomaga w skuteczniejszym rozróżnianiu celów do porażenia w różnych warunkach.
Ten system uzbrojenia nowej generacji oferuje większą dokładność zarówno w rozróżnianiu celów, jak i rozpoznawaniu, zapewniając możliwości skoncentrowane na misji, które zapewnią naszym klientom innowacyjne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa na miarę XXI wieku – powiedział Joey Drake, dyrektor działu Air-to-Ground Missile Systems w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. Ulepszona głowica poszukiwawcza w trzech trybach zapewnia nowy poziom precyzyjnego naprowadzania i możliwości obronne, umożliwiając JAGM-MR namierzenie wybranego celu, nawet jeśli w polu znajduje się wiele celów.
Inwestujemy w przyszłość naszej linii produktowej JAGM, ponieważ nie tylko pomoże ona w zaspokojeniu potrzeb bardzo potrzebnych naszym klientom, ale zapewni im gotowe rozwiązanie pozwalające sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją w dzisiejszym złożonym środowisku zagrożeń – dodał Drake.
Podczas gdy zeszłoroczne udane pierwsze strzelanie (z 16 listopada 2022) potwierdziło zwiększony zasięg JAGM-MR do 16 km, tegoroczne próby w locie wykazały dojrzałość w pełni funkcjonalnej aktywnej głowicy poszukiwawczej działającej w trzech trybach, jednocześnie podkreślając jej zdolność do namierzania celów przy zwiększonym zasięgu dystansu lotu.
JAGM został zaprojektowany i opracowany w zakładach Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. System uzbrojenia jest produkowany w różnych zakładach Lockheed Martin w Dallas, Orlando i Ocala na Florydzie, Archibald w Pensylwanii i Troy w Alabamie. Jak dotąd spółka wyprodukowała ponad 125 000 przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny AGM-114 Hellfire i AGM-179 JAGM. JAGM i JAGM-MR to systemy nowej generacji oferowane jako następcy ppk BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire i AGM-65 Maverick.
AGM-179 JAGM osiągnął wstępną gotowość operacyjną w Korpusie Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) 1 marca 2022. Wraz z wojskami lądowymi (US Army) i marynarką wojenną (US Navy) planowane są zakupy tysięcy pocisków tego typu. (Nowe uzbrojenie dla F-35C, Zielone światło dla ppk JAGM).
Jeśli chodzi o eksport JAGM, to dotychczas na ich zakup zdecydowały się Wielka Brytania, Królestwo Niderlandów i Polska, która dostała zgodę na zakup 460 pocisków w pakiecie z 96 śmigłowcami uderzeniowymi Boeing AH-64E Apache Guardian.
JAGM współdzieli z AGM-114 Hellfire głowicę bojową, system naprowadzania, czujnik inercyjny, zespół napędowy i usterzenie. Ponadto, jest wystrzeliwany z taj samej belki uzbrojenia LGMA M299. Nowością jest omawiana aktywna głowica poszukiwawcza. Pozwala ona na naprowadzanie i rażenie celów stacjonarnych i ruchomych, w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych i ograniczonej widoczności pola walki. Głowica ma być niewrażliwa na działanie większości obecnie stosowanych systemów zakłócających. JAGM ma średnicę 178 mm, długość 1780 mm i masę 49 kg. Zasięg rażenia, jak wspomniano, to 8 km dla JAGM i 16 km dla JAGM-MR.
Tymczasem, amerykańskie siły zbrojne poszukują cały czas alternatyw dla Hellfire o zasięgu 7-11 km i JAGM o zasięgu 8 km oraz ewentualnie JAGM-MR o zasięgu 16 km. Amerykańskie wojska lotnicze (US Air Force, USAF) testowały np. AGM-114R-4 o trzykrotnie większym zasięgu (maksymalnie 33 km?), a US Army zakupiły jako rozwiązanie tymczasowe izraelskie ppk Rafael Spike NLOS o zasięgu 32 km, jednocześnie prowadząc program pozyskania ppk o kryptonimie LRPM (Long Range Precision Munition), który będzie charakteryzował się zasięgiem 30-40 km.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.