W czwartek, 1 lutego, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w mediach społecznościowych, że Konsorcjum PGZ-Miecznik podpisało umowę procedurą komercyjną DCS (Direct Commercial Sales) z amerykańską spółką Lockheed Martin na dostawy uniwersalnych kontenerowych wyrzutni pionowego startu Mark 41 Vertical Launch System (Mk 41 VLS) na potrzeby trzech fregat rakietowych Miecznik.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
W ramach umowy pozyskano 12 wyrzutni Mk 41 VLS w wersji Baseline VII Strike Length Launcher, czyli tzw. długiej dla rodziny morskiego systemu obrony powietrznej MBDA CAMM Sea Ceptor (Common Anti-Air Modular Missile), który z kolei zamówiono 12 stycznia br. Każdy okręt otrzyma po 4 wyrzutnie z 8 komorami każda – łącznie przypadać będzie 32 komory na jednego Miecznika. Przy czym każda z komór może przenosić po cztery pociski CAMM (w układzie quadpack), dzięki czemu jedna fregata może dysponować maksymalnie 128 pociskami tego typu jednocześnie.
Wyrzutnie Mk 41 są najbardziej rozpowszechnionym standardem wyrzutni okrętowych w NATO. Zintegrowano z nim wiele różnego rodzajów pocisków: przeciwlotniczych RIM-162 ESSM Block 1, RIM-174 SM-6 ERAM, rodziny RIM-66 SM-2 Block IIIA/B, manewrujących RGM-109 Tomahawk, przeciwrakietowych RIM-161 SM-3, przeciwokrętowych AGM-158C LRASM czy rakietotorped RUM-139 VL-ASROC, co zapewnia dużą elastyczność w doborze środków rażenia w zależności od potrzeb. W niedalekiej przyszłości wyrzutnia będzie zdolna do wystrzeliwania rakietowych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement), używanych obecnie w systemie MIM-104 Patriot.
Moduł ExLS to rozwiązanie, pozwalające na wykorzystanie pocisków rodziny CAMM w wyrzutniach Mk 41, które będą stanowić jeden z filarów uzbrojenia woda-powietrze fregat typu Miecznik. Jednym z projektów, którego realizacja jest owocem decyzji o rozpoczęciu budowy nowych jednostek dla morskich sił uderzeniowych jest praca nad stworzeniem pocisku średniego zasięgu CAMM-MR, w który zaangażowane są polskie oraz brytyjskie przemysły obronne (MSPO 2023: Porozumienie PGZ z MBDA UK ws. opracowania i produkcji CAMM-MR).
W środę, 31 stycznia, w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszą z trzech fregat wielozadaniowych, budowanych w ramach programu Miecznik. Oznaczony numerem budowy okręt oznaczony numerem budowy 106/1 w przyszłości ma nosić miano ORP Wicher (Stępka Wichra położona).
Co ciekawe, w Polsce wyrzutnie Mk 41 VLS są już obecnie, ale nie na okrętach, a w instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) w Bazie Wsparcia US Navy Redzikowo (Naval Support Facility, NSF) k. Słupska, nazwanej Aegis Ashore Poland. Rozmieszczono je w trzech budynkach i są przeznaczone dla 24 rakietowych pocisków przechwytujących RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA. W lipcu br. instalacja przeciwrakietowa zostanie formalnie uruchomiona (Instalacja Aegis Ashore Poland w Redzikowie gotowa do odbioru).