W miniony weekend Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły 36 tysięcy żołnierzy. Dla każdego z nich obrona i wspieranie lokalnych społeczności oraz służba ojczyźnie to priorytet. Wzrost ilości ochotników chcących wstąpić w szeregi WOT wyraźnie wskazuje na ciągłą potrzebę rozwoju formacji i słuszność jej działania. Co ciekawe, w listopadzie liczebność formacji przekroczyła 35 tysięcy żołnierzy. Oznacza to przyrost o około 1000 żołnierzy w miesiąc (Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 35 tysięcy żołnierzy).
Rozwój istniejących i formowanie nowych brygad, ciągły wzrost liczebności formacji oraz przejmowanie nowych obszarów działań – np. odpowiedzialność za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej – wszystko to sprawia, że Wojska Obrony Terytorialnej nie tylko się rozwijają ale i znacząco wzmacniają potencjał obronny Polski.
miniony weekend w szeregi WOT wstąpili kolejni ochotnicy chcący służyć ojczyźnie. Ciągły wzrost zainteresowania służbą w szeregach WOT świadczy o tym, jak bardzo potrzebne było ich utworzenie. Od ponad 5 lat żołnierze formacji stoją na staży swoich lokalnych społeczności, jednocześnie zapewniając wzrost bezpieczeństwa całego kraju. Wraz ze z rozwojem formacji, zwiększa się również zaufanie do jej żołnierzy.
Według badań CBOS obecnie ponad dwie trzecie (67%) dorosłych Polaków to zwolennicy istnienia WOT. Wpływ na zwiększenie zaufania (w stosunku do pierwszych lat istnienia WOT) ma zaangażowanie żołnierzy w akcje przeciwkryzysowe (m.in. Przyjazna Energia), operacje przeciwcovidowe, a także działania i wsparcie innych służb na granicy białoruskiej (operacja Silne Wsparcie) oraz ukraińskiej (operacja Niezawodna Pomoc) (WOT zakończyły ćwiczenie “Przyjazna Energia-22”, WOT i Wojska Lądowe na KOP-22 w rejonie granicy z Białorusią, Silne Wsparcie: Rok wsparcia Straży Granicznej przez WOT).
Już po Nowym Roku, rozpoczną się kolejne szkolenia podstawowe skierowane do ochotników w ramach projektu Ferie z WOT. Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w WOT można składać w Wojskowych Centrach Rekrutacji oraz poprzez platformę ePUAP.
Ponadto, już w styczniu oraz lutym żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CS WOT) oraz Szkoły Podoficerskiej SONDA wezmą udział w organizacji II edycji programu Trenuj z Wojskiem.
Informacja prasowa
Warto dodać na koniec, że według pierwotnych założeń kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej z 2016, liczebność WOT miała sięgać 35 tysięcy do końca 2018 oraz 53 tysięcy żołnierzy do końca 2019. W rzeczywistości nie udało się osiągnąć tych progów. Próg 30 tysięcy żołnierzy przekroczono dopiero 27 sierpnia 2021 (Liczebność WOT przekroczyła 30 tysięcy żołnierzy).