15 grudnia br. południowokoreańska agencja prasowa Yonhap poinformowała, że rodzime siły zbrojne odebrały pierwszą partię artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych na podwoziu kołowym AAGW (Anti-Aircraft Gun Wheeled), które dostarczyła spółka Hanwha Defense (Korea: Testy robotycznego I-MPUGV).
Siły Zbrojne Republiki Korei odebrały pierwszą partię artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych na podwoziu kołowym AAGW / Grafika: Hanwha Defense
Nieujawniona liczba zestawów AAGW została zamówiona 27 czerwca 2020 przez agencją ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) za równowartość 250 mld KRW (866,75 mln zł). Zestawy zostały opracowane w 2019 z udziałem ok. 200 poddostawców (95% komponentów jest krajowych). Jak podał portal branżowy Janes, łączna pula jaką chcą do 2031 roku otrzymać siły zbrojne, wynosi 300 wozów bojowych (Korea Płd. testuje robotycznego HR-Sherpa).
Zestaw o masie bojowej 26,5 t składa się z kołowego transportera opancerzonego Hyundai Rotem K808 8×8, zintegrowanego z wieżą z dwoma armatami przeciwlotniczymi KKCB (zmodyfikowana Rheinmetall Air Defense/Oerlikon-Contraves KCB, produkowana na licencji przez S&T), zasilanymi amunicją 30 mm x 170 i o szybkostrzelności teoretycznej 600 strz./min. Pozwala to na uzyskanie maksymalnego skutecznego zasięgu zwalczania celów powietrznych do 3000 m.
W skład systemu kierowania ogniem wchodzi głowica optoelektroniczna EOTS (Electron Optical Targeting Systems), wraz z wizualnym systemem celowania z funkcjami automatycznego śledzenia i auto-celowania, opracowane przez Hanwha Defense. Dzięki modułowemu systemowi dowodzenia i kontroli, AAGW może otrzymywać dane na temat celów powietrznych z zewnętrznych czujników, takich jak np. radary.
Pojazd rozwija prędkość maksymalną do 90 km/h na drodze i może pokonywać przeszkody terenowe o wysokości 0,5 m oraz rowy o szerokości do 1,5 m (Korea przetestuje AS21 Redback).
AAGW uzupełnią gąsienicowe zestawy B30 Biho, wyposażone w takie same systemy wieżowe, posadowione na bazie transporterów opancerzonych K200 oraz zastąpią przestarzałe zestawy M163 VADS (Vulcan Air Defense System) na podwoziu gąsienicowym M741 (na bazie zmodyfikowanego transportera opancerzonego M113), uzbrojone w 20-mm armaty M61 Vulcan, pozostające w służbie od ponad 40 lat w wojskach lądowych, lotniczych i korpusie piechoty morskiej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.