W czwartek, 6 marca 2025, wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda spotkał się w Warszawie z wiceministrem urzędu ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei, Hyunki Cho. Wizyta delegacji Korei Południowej w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej była kontynuacją procesu współpracy wojskowo-technicznej i przemysłowo-obronnej pomiędzy krajami oraz kolejnym ważnym spotkaniem bilateralnym (MSZ i MON o współpracy wojskowej z Republiką Korei).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
W trakcie spotkania omówiono podejmowane działania w celu podpisania umowy wykonawczej nr 2 (EC 2) dot. pozyskania kolejnej transzy nowoczesnych czołgów K2 oraz ustanowienia ich produkcji w Polsce. Strony poinformowały, że są bliskie sfinalizowania kontraktu, który nie tylko zapewni Polsce dostęp do zaawansowanych technologii wojskowych, ale również umożliwi rozwój zdolności produkcyjnych i serwisowych w polskim przemyśle obronnym. Ostatecznie, umowa ta znacząco wzmocni zdolności bojowe Sił Zbrojnych RP, stanowiąc istotny element modernizacji polskiej armii (Pierwsze tegoroczne dostawy czołgów K2 i haubic K9A1, MON o kontraktach zbrojeniowych w Korei Południowej).
W ramach spotkania dyskutowano także nad przedstawioną przez Koreańczyków nową ofertą okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Jest to obecnie jeden z kluczowych programów modernizacji sił zbrojnych RP. Koreańskie okręty podwodne są jedną z opcji, którą Polska rozważa obok złożonych propozycji pozyskania okrętów od zachodnich producentów (Spotkanie wiceministrów obrony Polski i Włoch, Wizyta wiceministra Pawła Bejdy w Karlskronie – zacieśnienie polsko-szwedzkiej współpracy obronnej, Hanwha Ocean zacieśnia współpracę z polskim przemysłem).
Spotkanie zakończyło się wymianą opinii i zapewnieniami obu stron o dalszym rozwoju współpracy w dziedzinie zbrojeń i technologii wojskowych. Wiceminister Paweł Bejda i wiceminister Hyunki Cho wyrazili zadowolenie z dotychczasowych efektów i podkreślili duże znaczenie bilateralnej współpracy strategicznej pomiędzy obu krajom na rzecz wzajemnego bezpieczeństwa (Kolejna tura rozmów polsko-koreańskich nt. współpracy obronnej).