W piątek, 14 lutego 2025, rząd Kanady, w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej tego państwa, opublikował zapytanie o informację (Request For Information, RFI) na platformie zakupowej CanadaBuys w sprawie możliwości pozyskania 155-mm haubic samobieżnych oraz 120-mm i 81-mm moździerzy samobieżnych w ramach programu IFM (Indirect Fires Modernization).
Do zastąpienia będą m.in. 155-mm ultralekkie haubice holowane BAE Systems M777 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej Kanady
Zgodnie z wnioskiem, rząd kanadyjski poszukuje dostawców:
- od 80 do 98 egzemplarzy 155-mm haubic samobieżnych;
- 99 egzemplarzy 120-mm moździerzy samobieżnych do integracji z podwoziem kołowych transporterów opancerzonych LAV 6 ACSV (Armoured Combat Support Vehicle) Super Bison;
- do 85 egzemplarzy 81-mm moździerzy samobieżnych do integracji z lekkim pojazdem taktycznym (Light Tactical Vehicle)
- lub do 133 egzemplarzy 81-mm moździerzy samobieżnych zamiast 120-mm systemów.
Planowane są również zakupy pojazdów amunicyjnych i wsparcia, dowodzenia i obserwacji, ale mogą one zostać pozyskane w ramach oddzielnych kontraktów w przyszłości.
Program IFM obejmuje także pozyskanie powiązanych elementów, takich jak systemy kierowania ogniem, sprzęt łączności, symulatory, usługi szkoleniowe, badania kwalifikacyjne obecnie stosowanej amunicji z proponowanymi systemami uzbrojenia, nową amunicję (na którą można ubiegać się o licencje produkcyjne), wsparcie/utrzymanie w trakcie eksploatacji oraz inwestycje w infrastrukturę dla obiektów magazynowych, wsparcia i szkoleniowych. Potencjalne lokalizacje tych inwestycji obejmują bazy wojskowe: Shilo, Petawawa, Meaford, Valcartier i Gagetown.
Obecnie, pułki artylerii Sił Regularnych (liniowych) wojsk lądowych Kanady dysponują 33 egzemplarzami 155-mm ultralekkie haubice holowane BAE Systems M777 (co najmniej 4 egzemplarze przekazano walczącej Ukrainie w ramach pakietów pomocy wojskowej). Z kolei pułki artylerii Sił Rezerwowych dysponują 121 egzemplarzami 105-mm haubic holowanych C3 (M101A1) i LG1 Mark II, natomiast pododdziały lekkiej piechoty dysponują 218 egzemplarzami 81-mm moździerzy piechoty L16.
Uwzględnienie we wniosku RFI samobieżnych haubic kalibru 155 mm stanowić będzie rewolucję w zakresie ognia pośredniego dalekiego zasięgu w kanadyjskim wojsku. Wprawdzie wprost nie sprecyzowano czy będą to platformy o trakcji gąsienicowej czy kołowej, ale wymóg prędkości maksymalnej 80 km/h oraz zasięgu operacyjnego do 450 km wskazuje na te drugie. Wiadomo, że mają dysponować działami o długości 52 kalibrów, zdolnych do ostrzału do 30 km przy standardowej amunicji (M795) i do 40 km z amunicją z gazogeneratorem (M1128), prowadzenie ostrzału w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), gdy kilka pocisków uderza w cel jednocześnie.
Jako potencjalne oferty na haubice można zatem wskazać RCH 155 AGM od KNDS Deutschland, Sigma od Elbit Systems, CAESAR od KNDS France czy Archer od BAE Bofors. W przypadku moździerzy można wymienić takie systemu jak NEMO od Patria Oyj, 2R2M od Thales itp.
Od kilku lat jest to jeden z głównych priorytetów zakupowych Dowództwa Wojsk Lądowych i ostatecznie uzyskał poparcie rządu w kwietniu 2024, kiedy został włączony do aktualizacji polityki obronnej (Defence Policy Update, DPU). Dokument nie określił jednak kwoty finansowania, która ma zostać przydzielona na realizację programu. We wniosku RFI stwierdzono, że: po decyzji o finansowaniu przez Rząd Kanady, prawdopodobnie zostanie opublikowane drugie RFI w celu uzyskania dodatkowych informacji technicznych i orientacyjnych cen w celu wsparcia zatwierdzenia projektu.