11 kwietnia br. agencje prasowe Bloomberg i Reuters poinformowały, że Ministerstwo Obrony Japonii podpisało umowę o wartości 378 mld JPY (12,02 mld zł) ze spółką Mitsubishi Heavy Industries (MHI) na opracowanie i zakup szeregu systemów uzbrojenia rakietowego, w tym hipersonicznego.
Wyrzutnia pocisków przeciwokrętowych Typu 12 / Zdjęcie: 出典:防衛省ホームページ, Wikimedia Commons
Umowa przewiduje rozwój zmodernizowanej wersji pocisków przeciwokrętowych Typu 12, opracowanie kolejnej wersji tychże pocisków, produkcję manewrujących pocisków hipersonicznych HCM (Hypersonic Cruise Missile) z planami wdrożenia ich do służby operacyjnej w latach 2026-2027 oraz opracowania pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętów podwodnych.
Na zmodernizowane pociski Typu 12 zostanie przeznaczone 33,8 mld JPY (1,07 mld zł) w roku fiskalnym 2023, a łącznie na cel w dalszej perspektywie – 150 mld JPY (4,77 mld zł) z planami wdrożenia do służby operacyjnej w 2028. Pociski będą uniwersalne – wystrzeliwane z platform lądowych, powietrznych i morskich. Ich zasięg ma przekraczać 1000 km, a plany zakupowe, według doniesień prasy lokalnej, obejmą nawet 500 pocisków.
Ostatnie doniesienia prasowe o rakietowych ambicjach Tokio pojawiły się 31 grudnia 2021 na łamach dziennika The Yomiuri Shimbun. Była wówczas mowa o pociskach manewrujących, bazujących na Typie 12, w które zostałyby uzbrojone obecne lub przyszłe okręty podwodne. Wcześniej, 20 listopada 2017, ten sam dziennik informował z kolei, że o pracach nad japońskim Tomahawkiem o zredukowanym przekroju radarowym i zasięgu 300 km, którego prototyp miał być gotowy w 2022 – tak się jednak nie stało.
W międzyczasie za to wdrożono lotniczy ponaddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy ASM-3 o zasięgu 200 km (który ma zostać wydłużony do 400 km) jako następcę pocisków ASM-1 (typ 80) o zasięgu 50 km i ASM-2 (typ 93) o wydłużonym zasięgu. Ogłoszono też, w marcu 2020, prace nad manewrującym pociskiem hipersonicznym HCM, którego makietę ujawniono w lipcu tego samego roku. W ramach wtorkowej, wielomiliardowej umowy, uwzględniono zakup tych ostatnich.
O HCM wiadomo tyle, że ma być przeznaczony do atakowania celów naziemnych, jak i nawodnych. Projekt jest nadzorowany przez japońską Agencję Zamówień, Techniki i Logistyki (ATLA, Acquisition Technology and Logistics Agency). Spółka MHI i Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) miały pracować nad mieszanym układem napędowym, opartym na turbinie, łączącym cechy silnika scramjet (silnika strumieniowego z naddźwiękową komorą spalania), jak i ramjet (silnika strumieniowego z poddźwiękową komorą spalania). Ma zapewnić pociskowi prędkość hipersoniczną powyżej Ma5.
Agencja ATLA prezentowała wówczas infografikę z HCM, który ma być zbudowany z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury, przenoszący układ naprowadzania, głowicę bojową z penetratorem formowanym wybuchowo (Explosively Formed Projectile, EFP), zbiornik paliwa, system chłodzenia oraz mieszany układ napędowy. Co ciekawe, wcześniej prezentowano koncepcję szybującego pocisku hipersonicznego HVGP (Hyper Velocity Gliding Projectile).