W sobotę, 20 lipca 2024, w jemeńskim porcie Al-Hudajda w zachodniej części kraju nad Morzem Czerwonym, kontrolowanym przez proirańskich rebeliantów Huti, doszło do serii eksplozji. Według doniesień był to atak odwetowy Korpusu Powietrznego Izraela (Chejl-ha Awir) za wczorajszy atak bezzałogowca na Tel Awiw (USA ostrzegają przed dozbrojeniem Huti przez Rosję w pociski przeciwokrętowe).
Zdjęcie poglądowe: Chejl-ha Awir
Przypomnijmy, że w piątek, 19 lipca, nastąpił pierwszy udany atak za pomocą bezzałogowca, prawdopodobnie zmodyfikowanego irańskiego Samad-3, wystrzelonego przez Huti na Izrael. W wyniku detonacji bezpilotowca, który uderzył w mieszkanie w pobliżu budynku amerykańskiej dyplomacji w Tel Awiwie – zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych. Izrael zapowiedział odwet. Huti udzielają pomocy Hamasowi niedługo od wybuchu wojny z Izraelem, 7 października 2023, a pierwsza próba ataku jemeńskich rebeliantów miała miejsce już 19 października.
Dziś media saudyjskie i jemeńskie poinformowały o serii eksplozji w Al-Hudajda. Zaatakowane miały zostać m.in. składy paliwa w terminalu naftowym wraz z lokalną rafinerią. Początkowo informowano, że za atakiem stoją siły amerykańskie i brytyjskie.
What appears to be an Israeli airstrike in response to the Houthi drone attack on Tel Aviv has reportedly targeted a fuel depot in Hodeidah. pic.twitter.com/X8YeLuMsz2
— Joe Truzman (@JoeTruzman) July 20, 2024
More footage from Al-Hudaydah in Yemen following Israeli airstrikes. pic.twitter.com/aWUENvVW3D
— Faytuks News (@Faytuks) July 20, 2024
Airstrikes reported in the Houthi-controlled city of al-Hudaydah in western Yemen.
Israeli officials haven’t commented. The strikes come one day after a Houthi drone struck Tel Aviv, killing an Israeli man. pic.twitter.com/7XiZ92Kx3V
— Aviva Klompas (@AvivaKlompas) July 20, 2024
Później pojawiły się także doniesienia o współudziale sił izraelskich. Żadne z tych trzech państw oficjalnie nie przyznało się do ataku, poza anonimowym urzędnikiem izraelskim, który miał potwierdzić zapowiedziany wczoraj odwet.
This looks like massive 💥 near the oil terminal at the Port of al-Hudaydah.
Note the thick, black smoke. pic.twitter.com/He2oY05ECt
— The Intel Crab (@IntelCrab) July 20, 2024
Według saudyjskiej telewizji Al-Arabija w ataku brało udział co najmniej 12 izraelskich samolotów bojowych, w tym co najmniej jeden F-35I Adir.
According to @AlArabiya Arabic TV, the attack on Houthis-controlled Hodeidah port in Yemen was done by US, UK, and Israel. 12 Israeli fighter jets, including one F35 were involved in the attack.
Iran’s Mullahs and their Houthis won’t sleep tonight.
— Nervana Mahmoud (@Nervana_1) July 20, 2024
Pojawiło się też niepotwierdzone nagranie wideo, przedstawiające więcej niż jeden F-35I i F-16 pobierające paliwo w locie z tankowca Boeing 707-3L6C Re’em w rejonie nad izraelskim miastem portowym Ejlat.
Just minutes before Israeli airstrikes in Yemen, Israeli F-35s were spotted over Eilat while refueling.
These F-35s then launched the attack on Yemen’s Houthis. pic.twitter.com/TyrGAfs7Ka
— Clash Report (@clashreport) July 20, 2024
Później, służba prasowa Chejl-ha Awir potwierdziła oficjalnie atak odwetowy na cele w Jemenie.
Myśliwce uderzyły w cele wojskowe reżimu terrorystycznego Huti w rejonie portu Al-Hudajda w Jemenie w odpowiedzi na setki ataków przeprowadzonych na Państwo Izrael w ostatnich miesiącach – czytamy w krótkim oświadczeniu.
לפני זמן קצר, מטוסי קרב תקפו מטרות בשימוש צבאי של שלטון הטרור החות'י במרחב נמל חודידה שבתימן, בתגובה למאות המתקפות לעבר מדינת ישראל בחודשים האחרונים.
אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף. במידה ויהיו שינויים נעדכן.
פרטים נוספים בהמשך.— Israeli Air Force (@IAFsite) July 20, 2024
Eliminated pic.twitter.com/cb8p9fS8og
— Mossad Commentary (@MOSSADil) July 20, 2024
Jest to prawdopodobnie najdłuższy, jeśli chodzi o dystans od kraju, izraelski atak od Operacji Drewniana Noga (hebr. Miwca Regel Ec), przeprowadzonej 1 października 1985, podczas której izraelskie F-15A/B Baz zaatakowały siedzibę Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w osadzie Hammam asz-Szatt, leżącej 19 km od Tunisu. Samoloty przebyły dystans co najmniej 2250 km (1400 mil). Izraelski atak na zakłady amunicyjne Yarmouk w sudańskim Chartum z 23 października 2012 był niemal tak samo daleko, jak dzisiejszy na Jemen.
Nie jest jasne, czy w dzisiejszym ataku użyto bomb lotniczych czy pocisków rakietowych klasy stand-off, ale biorąc pod uwagę bardzo niskie możliwości Huti w zakresie obrony powietrznej, był to prawdopodobnie zrzut bomb kierowanych laserem typu JDAM lub podobnego uzbrojenia (USA częściowo odblokowały dostawy bomb lotniczych do Izraela).
Jeśli chodzi o izraelskie ataki poza granicami kraju w ostatnich latach to należy wymienić ograniczony atak odwetowy na Iran z 18 kwietnia br., atak na irańskie składy broni w Amerli i Camp Ashraf w Iraku 19 i 28 lipca 2019, a jeśli chodzi o użycie F-35I Adir, ale niekoniecznie w misji kinetycznej, to 22 maja 2018 informowano o ich debiucie bojowym w syryjskiej i libańskiej przestrzeni powietrznej. Samoloty miały także wykonywać loty nad Irakiem, Jordanią, czy ponownie nad Libanem w ostatnim czasie.