W poniedziałek, 3 czerwca 2024, służba prasowa Sił Obronnych Izraela (Cewa Hagana le-Jisra’el, Cahal) poinformowała, że w ostatnim czasie do służby trafiła pierwsza seryjna 155-mm autonomiczna haubica kołowa Roem, produkcji rodzimej spółki Elbit Systems. Jest to nowe oznaczenie eksportowego działa SIGMA, które zostało ulepszone na lokalne potrzeby.
Pierwotnie, 27 marca 2019 Elbit Systems otrzymała zamówienie o wartości 460 mln NIS (546,40 mln zł) od Ministerstwa Obrony Izraela na opracowanie nowych haubic i jako następców gąsienicowych M109A2 Doher. Początkowo sądzono, że będą one bazować na 155-mm kołowych haubicach ATMOS 2000 (Autonomous Truck Mounted howitzer System) z półautomatycznym systemem ładowania.
Jednak 28 lipca 2020 portal branżowy Janes, jako pierwszy informował, że spółka opracowuje cięższą haubicę SIGMA z w pełni automatycznym systemem ładowania. 15 listopada 2021 Elbit Systems informowała o podpisaniu 5-letniej umowy o wartości około 106 mln USD (431 mln zł) na dostawy ahs SIGMA dla nieujawnionego odbiorcy eksportowego z regionu Azji i Pacyfiku.
Dostawa dla odbiorcy rodzimego miała nastąpić w 2023, ale pierwsza fotografia nowego działa pojawiła się 9 stycznia 2022, a 12 listopada tego samego roku pojawiły się fotografie z początkowych testów. Na początku marca 2023 odbyła się publiczna prezentacja działa dla przedstawicieli Niemiec, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów i Węgier.
System został posadowiony na dostarczanych ze Stanów Zjednoczonych ciężkich podwoziach w układzie napędowym 10×10 od spółki Oshkosh Defense. Dwu- lub trzyosobowa załoga mieści się w opancerzonej i klimatyzowanej kabinie, zapewniającą ochronę przez skutkami użycia broni masowego rażenia.
Zastosowano działo Rheinmetall o długości 52 kalibrów z 23-litrową komorą nabojową, hamulcem wylotowym i systemem odprowadzania gazów ma zostać zintegrowana z pełni obrotową wieżą. Spełnia ona NATO-wskie normy Joint Ballistic Memorandum of Understanding (JBMoU). Autonomiczna wieża ma być w pełni zdalnie sterowana z kabiny, co oznacza zastosowanie automatu ładowania. Niemniej będzie istnieć możliwość sterowania ręcznego w trybie awaryjnym. Automat ładowania ma za zadanie ustawienia zapalnika, załadunek pocisku oraz modułowego ładunku miotającego UMACS (Uni-Modular Artillery Charge System) ze zmechanizowanych magazynów amunicji do komory nabojowej. Szybkostrzelność wynosi 8 strz./min., a zasięg rażenia przy zastosowaniu standardowej amunicji wynosi od 4 do 40 km, także w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), gdy kilka wystrzelonych jeden po drugim pocisków uderza w ten sam cel jednocześnie, dzięki różnym kątom prowadzenia ognia.
Jeśli chodzi o zdolności izraelskiej artylerii, to 155-mm armatohaubice M109A1 Rochev weszły na wyposażenie jednostek artyleryjskich (Chejl HaTothanim) w 1973 i wzięły udział w wojnie Jom Kippur. Zmodyfikowane M109A2 Doher wprowadzono do linii w 1993, a do 1997 całkowicie zastąpiły ahs Rochev pułkach liniowych. Starsze konstrukcje zostały przesunięte do 425. pułku szkolnego.