Grotowisko-25 odbyło się w dniach 14-15 czerwca 2025 roku i zostało zorganizowane przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – Instytucję, która była odpowiedzialna za wdrożenie rodziny karabinków MSBS Grot do Wojska Polskiego a obecnie pełni rolę Instytucji Eksperckiej i współpracuje z Fabryką Broni w procesie wdrażania kolejnych modyfikacji.
Podczas konferencji użytkownicy karabinków MSBS Grot oraz karabinów Grot 7,62N przedstawili wnioski wynikające z eksploatacji oraz rekomendacje związane z unowocześnieniem procesu wyszkolenia strzeleckiego w Wojsku Polskim i procedur związanych z utrzymaniem sprawności broni / Zdjęcia: Zespół Prasowy DWOT
Pierwszego dnia Grotowiska podczas konferencji, w Klubie Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu spotkali się zarówno użytkownicy jaki osoby odpowiedzialne za produkcję Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej.
Nie mam wątpliwości, że MSBS Grot, jako element uzbrojenia wykorzystywany w Wojsku Polskim, odgrywa istotną rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa kraju. Nie bez powodu jest on podstawowy element uzbrojenia ujętym w operacji Szpej. Jego konstrukcja, oparta na nowoczesnych technologiach, coraz lepiej odpowiada na potrzeby współczesnego pola walki, a także na wymagania stawiane przez jego użytkowników – w tym żołnierzy z różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. W ciągu ostatnich lat Grot zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale również za granicą, co potwierdza jego wysoką jakość oraz funkcjonalność.
Powiedział podczas otwarcia Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.
Nowy Grot A3 i MPS Army
Jedną z najważniejszych prezentacji było wystąpienie Seweryna Figurskiego, Prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom. Przedstawił on aktualny stan prac nad najnowszym pakietem poprawek dla Grota A3, który zadebiutował podczas ubiegłorocznego Grotowiska.
Grot A3 w wersji zaprezentowanej w 2024 / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski
Jednak od ubiegłego roku pakiet modyfikacji dla Grota A3 rozszerzył się o szereg nowości, które, są wynikiem dialogu pomiedzy Fabryką Broni a Wojskiem Polskim. Zgodnie z informacją Fabryki Broni jest to docelowa wersja 5,56 MSBS GROT A3 zaakceptowana przez Zamawiającego oraz Instytucje Ekspercką i przedstawiona do Badań Typu.
Grot A3 w wersji przedstawionej do badań typu / Grafiki: Fabryka Broni „Łucznik” Radom
W ramach zmian zmodyfikowano komorę gazową poprzez dodanie, czy własciwie przywrócenie. kierunkowych otworków upustowych skierowanych do przodu karabinka dzięki czemu zminimalizowano zabrudzenia samej broni jak również ręki użytkownika. W obecnej wersji nie powinny mieć znaczącego wpływu na zwiększone przegrzewanie się łoża.
Kolejna zmianą jest usuniecie jednego okna w przedniej części komory zamkowej co ma poprawić własności użytkowe broni. Odwrócono również połozenie otworów służących do montażu tylca komory zamkowej. Dzięki temu zabiegowi możliwe były zmiany w obsadzie kolby, które zwiększyły sztywność połaczenia z zespołem komory zamkowej.
Przeprojektowano dźwignię zaczepu zamka, tak aby wyeliminować możliwość rozłożenia broni w pozycji gdy zespół ruchomy zostanie w tylnym położeniu. Przekonstruowano również zespół łożan z nakładką poprzez zmniejszenie wycięcia w nakładce łoża. Ten zabieg ma dodatkowo poprawić sztywność całego zespołu.
Ważną informacja była zapowiedź Seweryna Figurskiego dotycząca dalszego rozwoju Modułowych Pistoletów Samopowtarzalnych (MPS), kalibru 9 mm x19. Nowa broń jest rozwijana jako przyszły pistolet dla Wojska Polskiego i dla służb mundurowych.
Specjalnie na potrzeby armii powstaje pistolet MPS ARMY. Zmieniono w nim kształt i kąt polimerowego, wymiennego, chwytu nakładanego na szkielet broni. Zmieniono podcięcie chwytu oraz dodano wydłużoną osłonę typu „beaver tail” Zmieniony został również moduł spustowy, w tym inaczej wyprofilowano język spustu. Zgodnie z tym co przekazali przedstawiciele Fabryki Broni te zmiany mają zwiększyć ergonomię podczas dynamicznego strzelania strzelania przez żołnierzy w warunkach bojowych.
MPS ARMY
Kolejną odmianą jest jest MPS Tactical. To pistolet o gwintowanej lufie wystającej poza obrys zamka, która umożliwia zamontowanie różnego typu urządzeń wylotowych, takich jak tłumiki dźwięku lub kompensatory podrzutu. Dodatkowo broń może mieć podwyższone, mechaniczne przyrządy celownicze, które umożliwią awaryjne celowanie w razie wyłączenia się mikrokolimatora.
MPS Tactical
Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) to broń osobista przeznaczona do strzelania na krótkich dystansach. Pistolet w kalibrze 9mm. działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a zamek ryglowany jest przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Strzela ogniem pojedynczym. MPS jest pistoletem bezkurkowym wyposażonym w system spustowy ze wstępnym napinaniem mechanizmu uderzeniowego (semi DAO). Całkowite napięcie mechanizmu uderzeniowego następuje w wyniku ściągnięcia języka spustowego. Uwagę zwraca zastosowanie polimerowego chwytu ( w różnych rozmiarach) rozdzielnie od stalowego szkieletu, będącego istotną częścią broni w myśl ustawy o broni i amunicji.
Porównanie przyszłego MPSa w wersji subcompact (po lewej) z modelem pełnowymiarowym (po prawej)
Subkarabinek Grot C10 i Grot A3 w Wojsku Polskim w 2026?
Podczas briefingu dla mediów Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk potwierdził, że Wojsko Polskie od 2026, w ramach istniejącej umowy, będzie zamawiać obok karabinków Grot C16 również subkarabinki Grot C10 wyposażone w 11,5-calową lufę (270 mm). Skrócona broń ma być wydawana żołnierzom niepotrzebującym pełnowymiarowych karabinków, a więc załogom pojazdów, obsługom broni zespołowej oraz służącym w formacjach wsparcia jednostek liniowych. Zgodnie z deklaracją Dowódcy WOT całkowita liczba Grotów, określona w ramach zamówienia, nie ulegnie zmianie a subkarabinki będą dostarczane zamiennie za taką samą ilość Grotów C16.
Subkarabinek Grot C10 / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Jak dowiedziała się Redakcja MILMAG Subkarabinki będą zamawiane w konfiguracji, w której przeszły badania techniczne. Jak powiedział MILMAGowi gen. Stańczyk, krótkie Groty będą dostarczane w odmianie A2 (aby zachować wymogi już zawartej umowy z Fabryką Broni), z możliwością przyszłej konwersji do odmiany A3.
Odnośnie dostaw karabinków Grot C16 A3 musi być spełnione kilka warunków, aby te mogły się rozpocząć. Wprawdzie wolę wprowadzenia kolejnego pakietu modernizacyjnego deklaruje zarówno Fabryka Broni jak i Wojsko Polskie konieczne jest pozytywne przejście Badań Typu jak i oceny zgodności wyrobów OiB. Tu producent deklaruje przejście tych procedur do końca 2025.
Grot C16 A3 w najnowszej odmianie z poprawioną konstrukcją
Po spełnieniu tych wymogów Instytucja Ekspercka (Dowództwo WOT) przygotuje kartę katalogową, która się stanie załącznikiem do polecenia do wprowadzenia do Sił Zbrojnych zatwierdzanego przez Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Po spełnieniu tych wymagań najszybszą ścieżką do wdrożenia Grotów A3 będzie podpisanie aneksu do istniejącej umowy (gdyż zmianie może ulec cena karabinków).
Jeżeli Fabryka Broni dopełni formalności istnieje realna szansa na to, że w 2026 planowana na ponad 20 tys. sztuk partia Grotów może być dostarczona w odmianie A3.
Odnośnie potencjalnego, przyszłego wdrożenia pistoletów MPS, Siły Zbrojne planują pobrać w użytkowanie partii pistoletów i po zgłoszeniu uwag wynikających z testów poznawczych możliwe będzie rozpoczęcie odpowiedniej procedury. Jak Podkreślił Prezes Fabryki Broni, Seweryn Figurski, MPS powstał z inicjatywy własnej i za środki FBR, bez ogłoszenia żadnego programu pozyskania przez wojsko. Jednak Fabryka Broni wystąpiła z propozycją udostępnienia odpowiedniej liczby pistoletów do przeprowadzenia testów poznawczych.
Grotowisko-25 zwieńczone zawodami
W tegorocznej edycji zawodów, rozgrywanych na strzelnicy Marynino współzawodniczyli żołnierze reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Lądowe i uczelnie wojskowe. Zmierzyli się w 4 kategoriach: strzelaniu z karabinka, strzelaniu z pistoletu wojskowego, strzelaniu z karabinka i pistoletu wojskowego oraz drużynowo w strzelaniu z karabinu precyzyjnego.
Dodatkowo żołnierze brali udział w konkurencjach sprawnościowych, takich jak pokonywanie terenu na linie, burpees ( ćwiczenie ogólnorozwojowe będące kombinacją przysiadu, deski i wyskoku), wspinanie się po linie czy spacer farmera. Wyróżniona została także drużyna, której zawodnicy osiągnęli najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach indywidualnych.
Odbyły się zawody operatorów Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) klasy micro. Operatorzy i piloci musieli przygotować zamaskowane miejsce startu dronów, wykrywać i rozpoznać ukryte na wyznaczonym terenie obiekty oraz odnaleźć miejsce awaryjnego lądowania BSP – wszystko w reżimie czasowym. Tego typu zawody są dobrym sprawdzianem umiejętności prowadzenia misji rozpoznawczych i poszukiwawczych oraz testem sprawnościowo-koordynacyjnym zespołów operujących dronami.
W trakcie zawodów odbył się także pokaz ratownictwa, bazujący na doświadczeniach medyków z konfliktu w Ukrainie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, gdyż tegoroczny poziom współzawodnictwa był bardzo wysoki!