We wtorek, 30 stycznia, na stronie Ministerstwa Obrony Grecji ukazał się wywiad z szefem tego resortu Nikolaosem Dendiasem, który poinformował m.in. o tym, że rząd w Atenach jest zainteresowany udziałem w amerykańskim programie budowy fregat rakietowych typu Constellation – a konkretnie budową siedmiu okrętów w kraju dla rodzimej marynarki wojennej (Polemikó Naftikó).
Wizualizacja fregaty rakietowej typu Constellation / Grafika: Marinette Marine
16 stycznia otrzymaliśmy pismo od amerykańskiej marynarki wojennej (US Navy), w którym zaakceptowano nasze zainteresowanie udziałem w projektowaniu i produkcji 7 zaawansowanych fregat typu „Constellation” w greckich stoczniach dla własnych potrzeb. Oznacza to, że będziemy projektować, produkować i utrzymywać własne okręty. Oczywiście wymaga to czasu, nie stanie się to jutro rano, projekt zajmie tylko dwa lub trzy lata (…) co doprowadzi grecki przemysł stoczniowy do boomu i uzyskania „know-how” – powiedział szef greckiego resortu obrony.
Co ciekawe, już wcześniej pojawiły się jeszcze nieoficjalne doniesienia o zainteresowaniu zakupem nowych amerykańskich fregat, niemal równolegle z ofertą Lockheed Martin na cztery fregaty rakietowe w programie Hellenic Future Frigate (HF2) na bazie typu Freedom. Kwestia okrętów LCS (Littoral Combat Ships) powróciła jak bumerang w tym miesiącu, ale dotyczy pozyskania jednostek używanych ze stanu US Navy w formie grantu, w ramach szerokiego pakietu uzbrojenia i wyposażenia wraz z łodziami patrolowymi typu Protector, dwoma samolotami transportowymi C-130H Hercules, 10 silnikami turbowałowymi Allison T56 do samolotów patrolowych P-3 Orion, 60 bojowymi wozami piechoty M2 Bradley i samochodami ciężarowymi – wszystko procedurą EDA (Excess Defense Articles). W tle pojawiła się zgoda na zakup 40 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II (Zgoda na 40 F-35A Lightning II dla Grecji, Amerykańskie fregaty Freedom jednak dla Grecji?).
Co ciekawiej, według informacji portalu branżowego Naval News, grecki rząd miałby być zainteresowany pomniejszoną wersją Constellation – dlatego też minister Dendias powiedział w wywiadzie o projektowaniu nowych okrętów. Według doniesień kadłub miałby zostać zmniejszony ze 151,18 m do ok. 140 m, a wyporność pełna z 7291 t do ok. 5000 t. Redukcji rzecz jasna uległo by także przenoszone uzbrojenie i wyposażenie pokładowe.
Constellation są pozyskiwane przez US Navy w ramach programu Future Guided Missile Frigate, znanego pod akronimem FFG(X) i są dostosowaną do wymogów zamawiającego wersją włosko-francuskiego projektu FREMM (FRegata Europea Multi-Missione). W planach jest zakup co najmniej 20 okrętów, z których 6 zostało już zamówionych, a pierwsza z nich, przyszła USS Constellation (FFG-62) jest budowana przez spółkę Marinette Marine od 31 sierpnia 2022 (Amerykańska fregata Constellation vs. FREMM).
Z uwagi na to, że projekt amerykański bazuje na faktycznie na europejskim, zastanawiające jest dlaczego Grecy nie zwrócą się w tej sprawie do francuskiej spółki Naval Group, współproducenta FREMM, która buduje dla nich fregaty cyfrowe typu Belharra (wariant FDI HN). 4 października 2023 w stoczni DCNS Lorient zwodowano pierwszą z nich, przyszłą HS Kimon (F-601) (Francja: Wodowanie pierwszej greckiej fregaty typu Belharra/FDI HN).
Można przypuszczać, że zwyciężyły tutaj jedynie kwestie polityczne, a nie ekonomiczne, choć w przypadku amerykańskich Constellation – licencji na wykorzystanie projektu FREMM udzielił włoski partner z Fincantieri Marinette Marine.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.