28 stycznia br. departament obrony Filipin poinformował o podpisaniu umowy o wartości 18,9 mld PHP (1,52 mld zł) z indyjską spółką BAPL (BrahMos Aerospace Private Limited) na dostawę trzech baterii ponaddźwiękowych pocisków manewrujących PJ-10 BrahMos, które wejdą w skład zintegrowanego, nadbrzeżnego systemu obrony wybrzeża (Shore-based Anti-ship Missile System) marynarki wojennej (Hukbong Dagat ng Pilipinas).
Umowę w siedzibie departamentu obrony Filipin w Manilii sygnowali sekretarz obrony Filipin Delfin Lorenzana i dyrektor generalny spóki BAPL, Atul Dinkar Rane, w obecności m.in. Ambasadora Republiki Indii na Filipinach Shambhu Kumaran
Zakup negocjowano od grudnia 2019, a jej zawarcie planowano na 2020, ale rząd w Manili był zainteresowany pozyskaniem systemu od 2017. Negocjacje zakończono formalnie 2 marca 2021, gdy zawarto porozumienie międzyrządowe i władze w New Delhi dały zielone światło na sprzedaż. 12 stycznia br. rząd filipiński wydał zgodę na zawarcie umowy przez departament obrony (BrahMos dla Filipin).
Sekretarz obrony Filipin, Delfin Negrillo Lorenzana, powiedział:
Wyposażenie naszej marynarki w ten kluczowy atut jest konieczne, ponieważ Filipiny wciąż muszą chronić integralność swojego terytorium i bronić swoich narodowych interesów. Jako najszybsze naddźwiękowe pociski manewrujące na świecie, pociski Brahmos będą odstraszać od wszelkich prób podważenia naszej suwerenności i suwerennych praw, zwłaszcza na Morzu Zachodnio-filipińskim (formalnie: Południowochińskim – przyp. red.).
Rozpoczęcie dostaw zaplanowano na początek 2023 (pierwotnie oczekiwano, że w 2024), a umowa obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Wstępna gotowość operacyjna może wówczas być ogłoszona rok wcześniej, niż planowano, a więc w 2027. Zakup jest finansowany z budżetu programu modernizacji technicznej sił zbrojnych Horyzont 2, zaplanowanego na lata 2018-2022. Tym samym Filipiny staną się pierwszym użytkownikiem eksportowym systemu, opracowanego pierwotnie dla sił zbrojnych Indii w kooperacji z Rosją (Filipiny zamówiły 32 S-70i Black Hawk).
Każda z baterii ma składać się z trzech transporterów-wyrzutni z trzema kontenerami startowymi, co oznacza, że bateria będzie dysponować jednostką ognia złożoną z 27 pocisków gotowych do użycia. Uzupełniać je będą pojazdy dowodzenia i kontroli oraz stacje radiolokacyjne (Śmigłowce szturmowe T129B dla Filipin zaprezentowane).
Formalnie system PJ-10 BrahMos wejdzie w skład 1. Brygady Rakietowej Wojsk Lądowych (1LBMS Btry), która została sformowana w październiku 2019 w Fort Magsaysay w prowincji Nueva Ecija na wyspie Luzon, ale jednostka ta będzie wykonywać zadania na rzecz marynarki wojennej oraz w koordynacji z wojskami lotniczymi. W tym celu sformowano łącznie trzy nowe jednostki, w tym obrony powietrznej i baterię artylerii rakietowej (Filipiny chcą C-130J Super Hercules).
Makiety pocisku Brahmos posadowiona wraz z wyrzutnią na naczepie z 10-tonowym samochodem ciężarowym Kia KM500 / Zdjęcia: departament obrony Filipin
Co ciekawe, makiety pocisku BrahMos była prezentowana 5 grudnia 2019 podczas targów obronnych w Manili. Została posadowiona wraz z wyrzutnią na naczepie ze standardowym 10-tonowym samochodem ciężarowym wojsk lądowych Filipin typu KM500, opracowanym przez południowokoreańską spółkę KIA Military Vehicle (Wraca temat ciężkich śmigłowców dla Filipin).
Prace nad pierwszymi wariantami BrahMosa rozpoczęły się jeszcze w 1998. Bazową konstrukcją był rosyjski P-800 Oniks/Jachont. Dzięki napędowi strumieniowemu pocisk rozwija prędkość maksymalną Ma3. Od 2011 trwają prace nad budową pocisku następnej generacji, który otrzymał oznaczenie BrahMos-II (K), który ma mieć zasięg do 600 km i rozwijać prędkość hipersoniczną do Ma8. Tymczasem w 2018 przeprowadzono pierwszy test wersji pocisku bazowego w całości zbudowanego z komponentów indyjskich (BrahMos bardziej indyjski).
Opracowano także zmniejszony wariant lotniczy BrahMos-A, z którym zintegrowano samoloty wielozadaniowe Su-30MKI (planuje się też dostosować MiG-29K, HAL Tejas i Dassault Rafale) oraz wersję pocisku o wydłużonym zasięgu BrahMos-ER (Extended Range), z pierwotnych 290-300 do ponad 400 km (Postępy prób BrahMos-A)
Zainteresowanie zakupem systemu PJ-10 BrahMos wyrażają także sąsiedzi Filipin, czyli Wietnam i Indonezja, a wcześniej także Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA czy Chile (F-16 i uzbrojenie lotnicze dla Filipin).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.