Cataphract na Enforce Tac 2025

Templar’s Gear jest jedną z trzech polskich firm posiadających w swojej ofercie kamizelkę zintegrowaną.
Kamizelka Cataphract Integrated Ballistic Vest (CIBV) powstała jako odpowiedź na potrzebę zwiększenia ochrony balistycznej żołnierzy podczas konfliktu pełnoskalowego. Została opracowana jako ciężka kamizelka łącząca twarde wkłady balistyczne z rozbudowaną ochroną przeciwodłamkową. Słowo ciężka piszemy kursywą, ponieważ w zależności od ukompletowania kamizelka cechuje się masą od ok. 7 kg (płyty klasy NIJ IV o masie 2,4 kg + osłona przeciwodłamkowa torsu i barków) do ok. 11 kg (przy pełnym pakiecie balistycznym chroniącym korpus, szyję, barki, ramiona i podbrzusze), zapewniając jednocześnie wysoką mobilność i ergonomię.
CIBV jest jednym z częściej wybieranych produktów firmy Templar’s Gear i została dokładnie przetestowana w boju, między innymi przez medyków z fundacji W Międzyczasie.
Druga generacja Cataphracta
Podczas targów EnforceTac Templar’s Gear zaprezentowało drugą generację tej kamizelki, zmodyfikowaną w oparciu o sugestie otrzymane od użytkowników oraz zebrane w ramach Operacji Szpej.
Koncepcyjnie CIBV Gen2 przypomina swojego poprzednika. Nadal składa się z czterech elementów – przodu i tyłu przenoszącego płyty oraz wkłady miękkie z rozbudowanymi skrzydełkami balistycznymi, na które nachodzi pas boczny z elementem przeciwodłamkowym.
Pewnej zmianie uległa geometria paneli ochronnych – skrzydła są trochę większe, by wraz z pasem lepiej zabezpieczyć boki, a kształt elementu zabezpieczającego brzuch zmodyfikowano, by poprawić komfort w pozycji siedzącej.

Kolejną widoczną różnicą jest zastosowanie specjalnych drabinek oraz elementów z taśm poliamidowych do regulacji obwodu pasa bocznego i długości ramion kamizelki.
Templarsi zrezygnowali z dotychczas stosowanego elementu z laminatu i zapięcia na rzep. Zwiększa to zakres regulacji i pozwala na zmianę długości taśm nawet na użytkowniku. Pas boczny nadal posiada element z taśmy gumowej (teraz schowany wewnątrz kieszeni na wkład balistyczny), więc pomimo zmiany sposobu regulacji nie stracił na komforcie.
Co ciekawe, drabinka do regulacji długości ramion kamizelki jest wyprofilowana w sposób pozwalający na samoczynną zmianę kąta taśm ramiennych zależnie od budowy użytkownika. Ma to na celu podniesienie komfortu noszenia kamizelki.
CIBV Gen2 ma także zmieniony sposób montażu paneli przednich (teraz mocowane są przez rzep kontrowany po przepleceniu przez element z taśmy poliamidowej), choć istnieje możliwość zamocowania klamr i stosowania paneli z CIBV Gen1 lub noszaków płyt produkowanych przez Templar’s Gear.

Jak twierdzą Templarsi, takie połączenie ma uprosić konstrukcję kamizelki, zwiększyć wytrzymałość punktów krytycznych i umożliwić produkcję masową na automatach szwalniczych bez utraty komfortu, funkcjonalności lub zwiększenia wagi.
CIBV Gen2 pozostaje częścią systemu ochronnego. Kamizelka posiada dodatkowe elementy osłony przeciwodłamkowej (ochrona szyi, ramion, podbrzusza i kręgosłupa lędźwiowego – choć ten ostatni element może kolidować z pasem taktycznym), dedykowany panel przedni, dangler oraz demontowany panel tylny. System troczenia wyposażenia jest kompatybilny z PALS/MOLLE, co pozwala na stosowanie dowolnych ładownic zarówno produkcji Templar’s Gear, jak i innych producentów.
CIBV Gen2 jest obecnie w fazie późnego prototypu i początkowo najprawdopodobniej będzie oferowana głównie odbiorcom instytucjonalnym poszukującym kamizelki zintegrowanej.
Kamizelka dla medyków

Na potrzeby ratowników pracujących w otoczeniu o wysokim ryzyku zranienia zaprojektowano specjalną odmianę kamizelki Cataphract, której konstrukcja koncentruje się wokół miękkiej ochronie balistycznej (mogącej zostać rozszerzoną o twarde płyty). Na prezentowanej kamizelce zamocowano większą kieszeń-apteczkę, w środku której znalazł się sztywny organizer w systemie PALS wykonany z tworzywa.
Produkty Templar’s Gear poznać można na stoisku 9-145.
Współpraca reklamowa