Beretta Defense Technologies na Enforce Tac 2025
Produkty Beretty od lat znajdują wielu użytkowników w Polsce – zarówno wśród cywili, jak i w służbach mundurowych. Targi Enforce Tac 2025 był okazją do zapoznania się z ofertą przeznaczonej dla tej drugiej grupy. W katalogu Beretta Defense Technologies (BDT) znajduje się broń nie tylko marki spod znaku z trzema strzałami, ale również strzelby Benelli, karabiny precyzyjne Sako oraz optyka Steiner.
Broń palna
Wśród prezentowanej broni nie znalazły się żadne nowości – co nie zmienia jednak faktu, że było na czym zawiesić oko. W gablotach oraz na ściance zaprezentowano doskonale znane polskim odbiorcom konstrukcje jak pistolety rodziny APX, pm PMX, strzelby Benelli w różnych wersjach oraz poszczególnych przedstawicieli rodziny ARX – w tym także ARX200 w wersji wyborowej (DMR). Na ściance znalazł się także granatnik GLX160 kal. 40 mm w wersji samodzielnej.
Gwoździem programu był krótki wywiad z przedstawicielem BDT dotyczący 5,56-mm karabinka NARP. Konstrukcja powstała na potrzeby włoskich sił specjalnych i stanowi ewolucję AR-15. Karabinek działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie na system gazowy z tłokiem o krótkim skoku. Zespół ruchomy oraz zamek przypominać ma ten z ARX160. Identycznie jak w polimerowym kuzynie, urządzenie powrotne zawarte jest w całości w komorze zamkowej.

Lufę NARPa otacza długie łoże z otworami systemu M-LOK, które może zostać w łatwy sposób zdemontowane na poziomie użytkownika w celu prostszej konserwacji. Jak podawał przedstawiciel BDT, jednocześnie zachowana ma być sztywność mocowania. Jedyne kompatybilne z AR-15 elementy to chwyt pistoletowy, kolba oraz magazynek. Rozkład manipulatorów na komorze spustowej naśladuje ten z konstrukcji Stonera, przy czym zostały one zdublowane po obu jej stronach.
Istnieje równiez alternatywna, składana na bok kolba.

Lufa zwieńczona jest autorskim tłumikiem płomienia typu 3-prong, który uznany został przez Berettę za najskuteczniejszy. Na stoisku podano również, że do karabinka opracowano specjalny tłumik o konstrukcji przepływowej.
NARP po wypróbowaniu we własnych rękach wywołał wyjątkowo dobre wrażenie. Jego główną przewagą w porównaniu do innych obecnych na targach konkurentów dla AR-15 jest stosunkowo niska masa (ok. 3,3 kg) oraz lepsze wyważenie. Z ergonomicznego punktu widzenia nie ustępuje swojemu pierwowzorowi.
Optyka Steiner
W skład grupy wchodzi marka Steiner, która w swoim portfolio poszczycić się może wieloma rozwiązaniami. Znaleźć można w nim typowo długodystansowe lunety (jak te serii M7X i M5Xi), lunety biegowe, celowniki pryzmatyczne oraz kolimatory.
W lunecie biegowej (LPVO – Low Power Variable Optic) M8Xi zastosowano niekonwencjonalne rozwiązanie. Wytrawiona siatka celownicza umieszczona jest w pierwszym planie optycznym, podświetlana kropka (część centralna) z otaczającą ją podkową – na planie drugim. Oznacza to, że w podczas zmiany powiększenia, podświetlany znak nie zmienia swoich rozmiarów w obrazie celownika.

Oprócz lunet o zmiennym powiększeniu, w ofercie Steiner znajdują się także lunety pryzmatyczne w kilku odmianach.

Oprócz lunet, Steiner oferuje również celowniki kolimatorowe. Na EnforceTac zaprezentowano typowo karabinowy model T1Xi wraz z powiększlanikiem oraz pistoletowy MPS.
Podsumowując – Beretta Group Defense oferuje szeroki asortyment broni palnej i przeznaczonej do nich akceosriów. Instytucje wyposażyć mogą się u jednego dostawcy w broń krótką, karabinki automatyczne, strzelby oraz długodystansową broń precyzyjną. Karabinek NARP stanowi natomiast znak ciągłego rozwoju firmy i próby konkurowania z dominującymi na rynku klasykami.