W piątek, 22 listopada 2024, Agencja Uzbrojenia poinformowała, że amerykańska spółka Lockheed Martin dostarczyła dwie ostatnie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2019 w liczbie łącznie 20 egzemplarzy.
W Polsce zameldowały się dwie ostatnie spośród dwudziestu zakupionych w lutym 2019 roku wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS. Stanowić będą szkoleniowe wsparcie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego Homar-A, który w ostatnich miesiącach został już uzupełniony o zakontraktowane wcześniej wozy towarzyszące. Dostarczone dziś wyrzutnie wyposażone są w zasobniki ćwiczebne M68A2 do celów szkoleniowych – czytamy na profilu Agencji Uzbrojenia na portalu społecznościowym X, która dołączyła nagranie wideo z rozładunku.
Pierwszy etap dostaw wyrzutni Homar-A zakończony. Dziś rano do Polski przyleciał samolot specjalny wiozący m.in. dwie wyrzutnie HIMARS dla systemu Homar-A. Są one przystosowane do szkolenia załóg przygotowujących się do służby w dywizjonowym module ogniowym – poinformował Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego.
Przypomnijmy, że w ramach programu Homar-A, 13 lutego 2019 Polska zamówiła za równowartość 414 mln USD 20 amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na podwoziu Oshkosh FMTV M1140. Pierwsze pięć dostarczono do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, 15 maja 2023, a kolejne dwie 25 maja 2023, a kolejne jedenaście 22 listopada 2023.
11 września 2023, w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu, ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu Homar-A, obejmujących 486 wyrzutni na podwoziu Jelcz 3 663.45 6×6 oraz z polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką Topaz (od Grupy WB), na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego.
Wcześniej, 14 grudnia 2022, zawarta pierwsza umowa wykonawcza z konsorcjum PGZ-WWR na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych Jelcz dla modułów wyrzutni Homar-A oraz Homar-K, czyli K239 Chunmoo od południowokoreańskiej spółki Hanwha Aerospace.
Obecnie, Ministerstwo Obrony Narodowej ma przygotowywać zakup kolejnych wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby systemu Homar-A, uwzględnionych w umowie ramowej z ubiegłego roku. W odpowiedzi na interpelację poselską nr 4553 poseł Moniki Pawłowskiej (PiS), opublikowanej 21 października br. wiceminister Bejda informował:
W zakresie realizacji programu HIMARS pragnę wyjaśnić, iż w ramach działań zmierzających do zawarcia pierwszej umowy wykonawczej Agencja Uzbrojenia aktualnie przygotowuje zaproszenie do negocjacji z firmą Lockheed Martin oraz prowadzi działania związane z pozyskaniem elementów systemu dostępnych w ramach programu Foreign Military Sales. Liczba pozyskiwanego sprzętu wojskowego, termin i koszt realizacji zostaną ustalone podczas negocjacji umowy wykonawczej, która będzie możliwa do zawarcia po wynegocjowaniu wszystkich warunków umowy.
Koncepcja wdrażania systemu HIMARS zakłada ulokowanie produkcji amunicji na terenie Polski. Obecnie trwają rozmowy amerykańskiego koncernu Lockheed Martin z Mesko S.A., dotyczące produkcji rakiet do M142 HIMARS na terenie zakładów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oferta ta w przyszłości ma być powiązana z możliwością zakupu przez Polskę kolejnych systemów HIMARS.
Pierwszy etap dostaw wyrzutni Homar-A zakończony. Dziś rano do 🇵🇱 przyleciał samolot specjalny wiozący https://t.co/Gii6kbxUL8. dwie wyrzutnie #Himars dla systemu #Homar-A. Są one przystosowane do szkolenia załóg przygotowujących się do służby w dywizjonowym module ogniowym. pic.twitter.com/G4EbP27GBL
— Paweł Bejda (@pawelbejda) November 22, 2024
W Polsce zameldowały się dwie ostatnie spośród dwudziestu zakupionych w lutym 2019 roku wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych #HIMARS.
Stanowić będą szkoleniowe wsparcie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego #HOMAR-A, który w ostatnich miesiącach został już uzupełniony o… pic.twitter.com/XdhfGWFt8K
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) November 22, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.