W piątek, 19 kwietnia 2024, indyjska spółka BAPL (BrahMos Aerospace Private Limited) rozpoczęła dostawy do Filipin właściwych elementów trzech baterii ponaddźwiękowych pocisków manewrujących PJ-10 BrahMos, które wejdą w skład zintegrowanego, nadbrzeżnego systemu obrony wybrzeża (Shore-based Anti-ship Missile System, SBAMS) marynarki wojennej (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Umowa w tej sprawie o wartości 18,9 mld PHP (wówczas 1,52 mld zł) została zawarta 28 stycznia 2022.
Zdjęcie: Indian Defence News via X
O rychłych dostawach informowano dzień wcześniej, 18 kwietnia. Na pokład indyjskiego, ciężkiego samolotu transportowego C-17A Globemaster III załadowano pierwsze kontenery transportowo-startowe z pociskami rakietowymi oraz elementy wyrzutni (przy czym pierwsze elementy dostarczono już 12 grudnia 2022, ale dostawy kolejnych były opóźnione). Nie poinformowano o lokalizacji rozładunku.
Kolejny transport zrealizowano w niedzielę, 21 kwietnia, tym razem za pomocą samolotu Ił-76MD.
Zakup negocjowano od grudnia 2019, a jej zawarcie planowano na 2020, ale rząd w Manili był zainteresowany pozyskaniem systemu od 2017. Negocjacje zakończono formalnie 2 marca 2021, gdy zawarto porozumienie międzyrządowe i władze w New Delhi dały zielone światło na sprzedaż. 12 stycznia 2022 rząd filipiński wydał zgodę na zawarcie umowy przez departament obrony (BrahMos dla Filipin).
Rozpoczęcie dostaw planowano na początek 2023 (pierwotnie oczekiwano, że w 2024), a umowa obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Wstępna gotowość operacyjna może wówczas być ogłoszona rok wcześniej, niż planowano, a więc w 2027. Zakup jest finansowany z budżetu programu modernizacji technicznej sił zbrojnych Horyzont 2, zaplanowanego na lata 2018-2022. Tym samym Filipiny staną się pierwszym użytkownikiem eksportowym systemu, opracowanego pierwotnie dla sił zbrojnych Indii w kooperacji z Rosją.
Każda z baterii ma składać się z czterech transporterów-wyrzutni z trzema kontenerami transportowo-startowymi, co oznacza, że bateria będzie dysponować jednostką ognia złożoną z 12 pocisków gotowych do użycia. Uzupełniać je będą pojazdy dowodzenia i kontroli oraz stacje radiolokacyjne.
Formalnie system PJ-10 BrahMos wejdzie w skład 1. Brygady Rakietowej Wojsk Lądowych (1LBMS Btry), która została sformowana w październiku 2019 w Fort Magsaysay w prowincji Nueva Ecija na wyspie Luzon, ale jednostka ta będzie wykonywać zadania na rzecz marynarki wojennej oraz w koordynacji z wojskami lotniczymi. W tym celu sformowano łącznie trzy nowe jednostki, w tym obrony powietrznej i baterię artylerii rakietowej.
Makiety pocisku Brahmos posadowione wraz z wyrzutnią na naczepie z 10-tonowym samochodem ciężarowym Kia KM500 / Zdjęcia: Departament Obrony Filipin
Co ciekawe, makiety pocisku BrahMos była prezentowana 5 grudnia 2019 podczas targów obronnych w Manili. Została posadowiona wraz z wyrzutnią na naczepie ze standardowym 10-tonowym samochodem ciężarowym wojsk lądowych Filipin typu KM500, opracowanym przez południowokoreańską spółkę KIA Military Vehicle.
Prace nad pierwszymi wariantami BrahMosa rozpoczęły się jeszcze w 1998. Bazową konstrukcją był rosyjski P-800 Oniks/Jachont opracowany przez biuro konstrukcyjne OAO NPO Maszinostrojenija z Reutowa. Dzięki napędowi strumieniowemu pocisk rozwija prędkość maksymalną Ma3. Od 2011 trwają prace nad budową pocisku następnej generacji, który otrzymał oznaczenie BrahMos-II (K) o zasięgu do 600 km i rozwijącego prędkość hipersoniczną do Ma8. Tymczasem w 2018 przeprowadzono pierwszy test wersji pocisku bazowego w całości zbudowanego z komponentów indyjskich.
Opracowano także zmniejszony wariant lotniczy BrahMos-A, z którym zintegrowano samoloty wielozadaniowe Su-30MKI (planuje się też dostosować MiG-29K, HAL Tejas LCA Mk 1A i Dassault Rafale) oraz wersję pocisku o wydłużonym zasięgu BrahMos-ER (Extended Range), z pierwotnych 290-300 do ponad 400 km. Zainteresowanie zakupem systemu PJ-10 BrahMos wyrażają także sąsiedzi Filipin, czyli Wietnam i Indonezja, a wcześniej także Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA czy Chile.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.