W czwartek, 6 czerwca 2024, portal branżowy The War Zone uzyskał potwierdzenie od Departamentu Obrony USA, że 24 lutego br. amerykański samolot walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej Boeing EA-18G Growler zniszczył należący do jemeńskich Huti śmigłowiec szturmowy Mi-24 (w kodzie NATO: Hind) za pomocą pocisku przeciwradiolokacyjnego Northrop Grumman AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile). Był to zatem debiut bojowy tego uzbrojenia.
EA-18G Growler z namalowaną na kadłubie sylwetką Mi-24 / Zdjęcie: US Navy
Kwestia ta pozostawała niewyjaśniona od 15 maja br., gdy po raz pierwszy w serwisie DVIDS (Defense Visual Information Distribution Service) pojawiła się fotografia samolotu EA-18G Growler ze 130. Eskadry Walki Radioelektronicznej Zappers (Electronic Attack Squadron 130, VAQ-130) z namalowaną na kadłubie sylwetką śmigłowca Mi-24 (tzw. kill mark lub victory mark), datowane na 2 maja br., z podpisem: nieujawniona lokalizacja, na obszarze odpowiedzialności Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych.
Wiadomo jednak było, że 130. Eskadra była ostatnio rozmieszczona na pokładzie lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) typu Nimitz, oddelegowanego na Morze Czerwone w związku z wrogimi działaniami pro-irańskich rebeliantów Huti z Jemenu przeciwko Izraelowi oraz żegludze międzynarodowej (Kolejny atak koalicji na cele Huti w Jemenie).
Some more info on this EA-18G growler with the Mi-24 gunship kill mark. The photo above where the mark can clearly be seen was taken on May 2nd. Another photo dated to April 16th from the Ike's flight deck shows the same aircraft with the mark visible (very dark and blurry). pic.twitter.com/N5KI8rEFpM
— IntelWalrus (@IntelWalrus) May 15, 2024
I tak, rzecznik amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) potwierdził dla redakcji The War Zone fakt zestrzelenia śmigłowca Huti. Pierwszym przykładem użycia AARGM w walce był E/A-18G na „Ike”, podczas obecnego rozmieszczenia w regionie V Floty US Navy – powiedział.
Lotniskowcowa grupa bojowa Dwight D. Eisenhower przeprowadziła wcześniej zaplanowane uderzenia w samoobronie na terytoriach kontrolowanych przez Huti w Jemenie, powiedział rzecznik. Był to wspólny i koalicyjny wysiłek, obejmujący 60 celów Huti w 16 lokalizacjach w Jemenie, w tym w stanowiska obrony powietrznej, magazyny oraz centra dowodzenia i kontroli. Zniszczono także śmigłowiec, w którym nie było załogi i znajdował się na ziemi.
https://twitter.com/JoshuaKoontz__/status/1689033702452375552
Growler ze ze 130. Eskadry Zeppers przeprowadził atak powietrze-ziemia pociskiem przeciwradiolokacyjnym AGM-88E AARGM, który zniszczył śmigłowiec. Podejrzewa się, że śmigłowiec należał do wspieranych przez Iran terrorystów Huti z Jemenu – wyjaśnił rzecznik US Navy.
F/A-18 Super Hornets launch from USS Dwight D. Eisenhower supporting strikes against on Iranian-Backed Houthi Targets on Feb. 24. pic.twitter.com/bTtRdsCkwg
— U.S. Central Command (@CENTCOM) February 25, 2024
Produkowane przez amerykańską spółkę Northrop Grumman, pociski AGM-88E AARGM są na uzbrojeniu sił zbrojnych USA, Włoch, Niemiec, Tajwanu i Australii (niedoszłym użytkownikiem są Zjednoczone Emiraty Arabskie). Powstają poprzez integrację używanych sekcji (układu napędowego i głowicy bojowej) ze zmagazynowanych pocisków AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile; używanych obecnie w działaniach bojowych przez Ukrainę) z nowo wyprodukowanymi układami naprowadzania złożonymi z pasywnego odbiornika sygnałów radarowych, systemu nawigacji satelitarnej i zliczeniowej i radaru milimetrowego. Pod koniec 2019 wyprodukowano tysiąc pocisków tego typu.
Spółka otrzymała w 2016 zlecenie opracowania wariantu o wydłużonym zasięgu, który otrzymał oznaczenie AGM-88G AARGM-ER Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range). Otrzymał nowy płatowiec o średnicy 290 mm i silnik strumieniowy z poddźwiękową komorą spalania (ramjet), dzięki któremu zasięg wzrósł dwukrotnie ze 110 do około 220-250 km, podobnie jak jego prędkość maksymalna. Pociski są produkowane z nowym zespołem napędowym i ulepszoną głowicą bojową, w oparciu o nowo wyprodukowane układy naprowadzania złożone z pasywnego odbiornika sygnałów radarowych, systemu nawigacji satelitarnej i zliczeniowej oraz radaru milimetrowego.
Poza USA, na zakup zdecydowały się Australia oraz Finlandia, natomiast Polska i Królestwo Niderlandów otrzymały ostatnio zgodę na ich pozyskanie. Na jego bazie ma powstać też nowy pocisk przeciwradiolokacyjny dla F-35A o kryptonimie SiAW (Stand-in Attack Weapon).