W czwartek, 10 października 2024, Ministerstwo Obrony Republiki Chorwackiej poinformowało o testach poligonowych pierwszej partii bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley ODS (Operation Desert Storm), po zakończeniu w kraju remontów i doposażenia zgodnie z wymogami operacyjnymi tamtejszych wojsk lądowych (Hrvatska kopnena vojska, HKoV). 6 grudnia 2023 odebrano pierwsze 22, a następnie kolejne 22 z 89 zamówionych w USA pojazdów, ale wojsko na razie z końcem roku otrzyma pierwsze 8 z nich. W 2025 rozpoczną służbę operacyjną (Dodatkowa wrześniowa umowa na M2A4 Bradley).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Republiki Chorwackiej
Ministerstwo Obrony opublikowało fotografie i materiał filmowy z pierwszych testów poligonowych przeprowadzonych w fabrycznym ośrodku testowym Kindrovo spółki Đuro Đaković Specijalna vozila w miejscowości Slavonski Brod w żupanii brodzko-posawskiej, odpowiedzialnej za prace dostosowawcze wozów, oraz na poligonie wojskowym Gašinci, położonym 10 km od miejscowości Đakovo w żupanii osijecko-barańskiej (Chorwacja otrzymała zgodę na zakup M142 HIMARS).
Testy fabryczne miały na celu sprawdzenie systemów i podzespołów, w tym w zakresie jazdy w trudnym terenie, a testy na poligonie wojskowym, zrealizowane przez chorwackich żołnierzy, obejmowały strzelania w dzień i w nocy, zarówno z 25-mm napędowej armaty automatycznej M242 Bushmaster, jak i sprzężonego z nią 7,62-mm karabinu maszynowego M240C. Szkolenia chorwackiego personelu wojskowego wspiera Gwardia Narodowa stanu Minnesota (Pierwsze sześć chorwackich Rafale już w kraju).
Spółka Đuro Đaković Specijalna vozila, we współpracy z producentem pojazdów czyli spółką BAE Systems Inc., prowadzi przeglądy generalne oraz wymiany powłok malarskich. Prace na wszystkich wozach, których kolejne partie będą dostarczane etapami, mają zakończyć się w 2026. Jednakże, tylko 62 egzemplarze trafią do wzmocnionego Batalionu Sokolovi Gwardii Pancerno-Zmechanizowanej Brygady wojsk lądowych, 5 będzie służyć do szkolenia kierowców, a pozostałe 22 jako magazyny części zamiennych.
Bwp Bradley powinien w przyszłości uzupełnić nowy typ czołgu produkcji zachodniej. Takie plany 5 sierpnia br. ogłosił premier Andrej Plenković. Do zastąpienia jest 75 egzemplarzy czołgów M-84A4 Sniper. Według doniesień medialnych brane pod uwagę są Leopard 2A8 i KF51 Panther (a ten pierwszy ma być faworytem). W planach jest zakup kolejnych 12 niemieckich haubic PzH 2000 (do 16 posiadanych) i francuskich CAESAR oraz 30 dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV.
Galeria zdjęć:
M2A2 ODS dla Chorwacji
Warto zauważyć, że 1 grudnia 2020 amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) informowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż Chorwacji pakietu modernizacyjnego dla 76 M2A2 Bradley ODS. Maksymalna, szacowana wartość pakietu wynosiła 757 mln USD (wówczas 2,78 mld zł). O planach dostawy 60 M2A2 ODS wraz 24 kolejnymi egzemplarzami na części, informował 10 września 2019 ówczesny minister obrony Chorwacji Damir Krstičević. Ostatecznie pula wyniosła 89 wozów, gdyż objęła egzemplarze przeznaczone do szkolenia kierowców.
W ramach programu Departamentu Stanu USA o nazwie European Recapitalization Incentive Program (ERIP), kontrakt chorwacki miał ostatecznie wartość 202,2 mln USD, z czego 57 mln USD pochodziło z funduszy amerykańskich (obie wartości wzrosły w stosunku do pierwotnych deklaracji). Plany zakupu nowych bwp na potrzeby trzech batalionów zmechanizowanych pojawiły w maju 2019, ale USA zaoferowały nieodpłatne przekazanie 60 M2A2 jeszcze na początku 2018.
W lutym 2022 Chorwacja odebrała dwa z czterech śmigłowców wielozadaniowe UH-60M Black Hawk, w ramach pomocy amerykańskiej, a 13 marca br. zamówiono osiem kolejnych. USA zobowiązały się do sfinansowania nieco ponad połowy wartości umowy w zamian za rozliczenia związane ze sprzętem wojskowym przekazanym przez rząd w Zagrzebiu walczącej Ukrainie: 14 śmigłowców transportowych Mi-8 (w tym 10 Mi-8MTW-1, 2 Mi-8T, 1 Mi-8PS oraz 1 Mi-8MTW-1WA). Warto dodać, że od 2016 Chorwacja jest użytkownikiem 16 używanych śmigłowców rozpoznawczo-bojowych Bell OH-58D Kiowa Warrior z amerykańskich zasobów.
Jeśli chodzi o Bradley w Europie, to ich pierwszym użytkownikiem została wspomniana Ukraina, która otrzymuje je w ramach pakietów pomocy wojskowej USA. Waszyngton przekazał już łącznie ponad 300 pojazdów głównie M2A2 ODS, ale także niewielką liczbę M7A3 B-FiST (Bradley-Fire Support Team) – stan na 6 września br., z których ostatnie uwzględniono w pakiecie z 10 maja br. (z czego 105 zgodnie z informacjami niderlandzkiej grupy analitycznej Oryx, zostało zniszczonych, uszkodzonych, porzuconych lub/i zdobytych przez Rosjan).
Trzecim użytkownikiem M2A2 ODS miała być Grecja, ale proces pozyskiwania wozów z USA napotkał problemy, według doniesień medialnych z 8 lipca br. Otóż rząd w Atenach miał odrzucić ofertę z 62 używanymi pojazdami z tzw. pakietu Blinkena w formie donacji, ale nadal analizuje zakup 102 kolejnych egzemplarzy.
Wideo z testów chorwackich M2A2 Bradley ODS: