W poniedziałek, 2 października, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) potwierdziły wczorajsze doniesienia z prasy brytyjskiej o rozmieszczeniu w Polsce przez władze w Londynie czterech samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon FGR4. Zapowiedź takiego kroku pojawiła się po raz pierwszy 20 marca br. (Brytyjskie samoloty bojowe trafią do Polski).
W niedzielę, 1 października, brytyjski dziennik bulwarowy Daily Mirror jako pierwszy poinformował, że zgodnie z decyzją ministra obrony Wielkiej Brytanii Granta Shappsa, do Polski tego samego dnia wysłano cztery samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon FGR4, w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony flanki wschodniej NATO.
Rozmieszczenie naszych samolotów przed wyborami parlamentarnymi w Polsce będzie bardzo mocnym sposobem, by niezaprzeczalnie pokazać Władimirowi Putinowi, że nasz rząd będzie chronił demokrację i wolność przed każdym despotycznym tyranem, który zagraża naszym sojusznikom – powiedział w oświadczeniu dla mediów minister Grant Shapps.
Później pojawił się komunikat prasowy Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, w którym poinformowano o wspólnych ćwiczeniach z lotnictwem bojowym z Polski, Włoch i Hiszpanii (w przypadku tych ostatnich mowa o samolotach rozmieszczonych w ramach misji NATO Baltic Air Policing).
Samoloty brytyjskie pozostaną w Polsce przez około dwa tygodnie, a zaplecze techniczne stanowi ponad 50 członków personelu naziemnego królewskich wojsk lotniczych (Royal Air Force, RAF). Typhoony będą ćwiczyć rażenie celów poza zasięgiem wzroku, symulując różne możliwe scenariusze walki. Rozmieszczenie w Polsce kolejnych aktywów przez Wielką Brytanię jest częścią operacji kr. Cabrit.
Rozmieszczenie samolotów poprzedza rozpoczęcie we wtorek, 3 października, dwudniowej konferencji Warsaw Security Forum 2023. Wielką Brytanię będą reprezentować sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony James Heappey i sekretarze stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anne-Marie Trevelyan i Tariq Ahmad (baron Ahmad z Wimbledonu). Wielka Brytania jest w państwem partnerskim tegorocznej edycji konferencji, organizowanej w Warszawie od 2014.
W środę James Heappey odwiedzi personel RAF rozmieszczony wraz z samolotami Typhoon, a także żołnierzy 11. baterii (11 Battery Royal Artillery) ze składu 16. Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7. Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group), rozmieszczonych od lipca 2022 w rejonie Zamościa, którzy obsługują system przeciwlotniczy Sky Sabre, wzmacniając polską obronę powietrzną w pobliżu granicy z Ukrainą (Brytyjski Sky Sabre już w Polsce).
Dziś przed południem, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził przybycie samolotów do Polski:
W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z naszymi pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. To efekt moich rozmów z brytyjskim ministrem obrony narodowej. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo! – napisał szef MON na portalu społecznościowym X.
Później pojawił się wpis w tej sprawie na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych:
W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. Typhoon osiąga prędkość 1500 mil/h.
Jak wynika z analizy jednej z fotografii opublikowanych przez DG RSZ, brytyjskie samoloty zostały rozmieszczone w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, gdzie stacjonują polskie F-16 Jastrząb.
Przypomnijmy, że 20 marca w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Die Welt, sekretarz stanu James Heappey powiedział, że Londyn zgodził się na rozmieszczenie w Polsce samolotów wielozadaniowych w odpowiedzi na dostawy polskich samolotów myśliwskich MiG-29 do Ukrainy – Polska przekazała cztery samoloty tego typu w kwietniu oraz dziesięć następnych w maju (Prezydent: Polska przekaże Ukrainie 14 MiG-29). Dołączyły one do trzynastu słowackich samolotów tego typu (Słowacja przekazała Ukrainie wszystkie samoloty MiG-29).
Zdjęcia: Marcin Kurkus via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
To nie jedyne wzmocnienie przestrzeni powietrznej Polski i flanki wschodniej NATO w ostatnich miesiącach przez sojuszników – mowa bowiem o rozmieszczeniu samolotów 5. generacji. 14 września w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim wylądowały dwa z czterech planowanych włoskich samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Lightning II w ramach wsparcia misji NATO Baltic Air Policing, a 6 kwietnia w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu wylądowały amerykańskie samoloty przewagi powietrznej F-22A Raptor – według doniesień aż 14 egzemplarzy (Włoskie F-35A wylądowały w Malborku, F-22A ponownie rozmieszczone w Polsce).
Warto zauważyć, że brytyjskie samoloty bojowe, zarówno omawiane Typhoony, jak i samoloty krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II wspierają obronę przestrzeni powietrznej Polski, państw bałtyckich czy Rumunii niemal od początku wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jednak do tej pory startowały ze swoich macierzystych baz, wspierane przez samoloty tankowania powietrznego, wykonując zaplanowane patrole. Teraz przez okres rozmieszczenia w Polsce będą mogły elastycznie reagować na pojawiające się ewentualnie zagrożenia (jak np. w ostatnim czasie włoskie F-35A, które przechwyciły rosyjskie samoloty Su-30SM w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem).
https://twitter.com/mblaszczak/status/1708727332469457254
https://twitter.com/DGeneralneRSZ/status/1708768800911307200