30 września amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż do Australii pojedynczego samolotu walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler, który zastąpi egzemplarz zniszczony w 2018. Co ciekawe, będzie to samolot używany, pochodzący z zasobów amerykańskiej marynarki wojennej (US Navy).
Australia otrzymała zgodę na dokupienie pojedynczego samolotu walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej E/A-18G Growler, który zastąpi egzemplarz zniszczony w 2018 / Zdjęcie: USAF
Maksymalna, szacowana wartość kontraktu, obejmującego także powiązane usługi i wyposażenie, wyniesie 125 mln USD (497,4 mln zł). Samolot ma pochodzić z 38. partii produkcyjnej lub późniejszej, który zostanie zmodyfikowany do konfiguracji tożsamej z E/A-18G Growler australijskich królewskich wojsk lotniczych (Royal Australian Air Force, RAAF). Kontrakt obejmie prace inżynieryjne i modyfikacyjne, weryfikację i walidację, próby w locie, wsparcie programowe, techniczne i logistyczne (Początek modernizacji Growlerów).
Pojedynczy Growler uzupełni flotę 11 australijskich egzemplarzy, będących na wyposażeniu 6. Eskadry RAAF (No. 6 Squadron) stacjonującej w bazie lotniczej RAAF Amberley w Queensland, które osiągnęły wstępną gotowość operacyjną 29 kwietnia 2019. USA dostarczały zamówione samoloty od lutego do lipca 2017, które kosztowały australijskiego podatnika 2,2 mld USD (Gotowość australijskich Growlerów).
Pozyskiwany egzemplarz zastąpi samolot o nr seryjnym A46-311, który został utracony 28 stycznia 2018 podczas ćwiczeń pk. Red Flag 18-01 w Nevadzie. Podczas startu z bazy lotniczej Nellis doszło do awarii napędu i gwałtownego pożaru jednego z dwóch silników General Electric F414-GE-400 jeszcze na ziemi i bezpiecznego katapultowania się załogi. 15 sierpnia tego samego roku, z powodu nieopłacalności naprawy, zdecydowano się o skreśleniu go ze stanu i złomowaniu. Jednocześnie ogłoszono plan uzupełnienia floty w najbliższej przyszłości.
Australijskie Growlery są uzbrojone w pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88B HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) i AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), których w 2017 zamówiono, odpowiednio, 70 i 40 egzemplarz, łącznie 110 (a także po 16 pocisków szkolnych CATM-88B i CATM-88E, części zamienne i zestawy telemetryczne) za maksymalnie 137,6 mln USD.
E/A-18G są wyposażone także w zasobniki walki radioelektronicznej AN/ALQ-99 TJS (Tactical Jamming System) oraz zasobniki nawigacyjno-celownicze Raytheon AN/ASQ-228 ATFLIR (Advanced Targeting Forward-Looking Infrared), które umożliwiają przesyłanie obrazu celów do ośrodków dowodzenia, klasyfikowanie i śledzenie celów oraz ocenę skutków ataku (własnego, jak i innych samolotów). Wymóg dowództwa RAAF dostaw tych zasobników, wynikał z doświadczeń amerykańskich Growlerów, uzyskanych podczas operacji Odyssey Dawn w Libii w marcu 2011.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.